САВКИНО ВЕЛИКО СРЦЕ: Великодушна дела прве апотекарке и данас памте у Љигу и качерском крају

Б. ПУЗОВИЋ

18. 09. 2023. у 10:25

ЖИТЕЉИ Љига и качерског краја, нарочито старији, по изузетној доброти памте Савку Ристић која је, сем што је била први школовани апотекар у овој варошици, безмало до своје смрти несебично помагала многобројној деци да заврше школе, факултете, постану врсни и признати стручњаци. Пуних шест деценија прошлог века, родитељима је помагала и у васпитавању најмлађих нараштаја Љига и околине.

САВКИНО ВЕЛИКО СРЦЕ: Великодушна дела прве апотекарке и данас памте у Љигу и качерском крају

Фото: Приватна архива

Савка Ристић рођена је 1894. године у Смедереву, а на Загребачком свеучилишту дипломирала је фармацију. По завршеном стажирању, 1927. године добила је концесију за отварање апотеке у Љигу, где касније долазе да живе њена мајка Зорка и сестра Драга, која је била помоћни лаборант. Крајем треће деценије прошлог века, Савка је у данашњој Улици војводе Мишића 29 изградила кућу на спрат у Љигу, у чијем је приземљу била смештена апотека.

Фото: Приватна архива

- У Љиг је Савка дошла из угледне породице Ристић, која је живела у строгом центру Београда, у Хиландарској улици, њен деда по мајци Коца Терзић био је палилулски кмет, а ујна Александра Лујановић свастика Николе Спасића, једног од најчувенијих задужбинара и добротвора у Србији - каже археолог Александар Ђукић из Удружења за неговање културног наслеђа "Челник" у Љигу. - Управо је ујна Александра утицала на младу Савку да упише фармацију, што је, много касније, делом одредило и судбину многих Љижана, који су захваљујући њој завршили школе и факултете. Када се доселила из центра престонице, Љиг је имао само 300 становника.

Фото: Приватна архива

Доласком нове власти 1948. године апотека је национализована, а пошто није било никог ко би одменио Савку, она је остала да ради до пензионисања, 1956. године. Умрла је 18. септембра 1986. године у ваљевској болници. Имала је 92 године, сахрањена је на Новом гробљу у Београду, у гробници породице Ристић.

Фото: Приватна архива

- Сем огромног хуманитарног рада, оставила је Савка и најлепшу кућу у Љигу, која је од 1997. године као културно добро под заштитом државе, а данас је оронула и пропада - истиче Ђукић. - Кућу је пројектовао архитекта Миленко Савчић. Осим што је била прва кућа у Љигу изграђена према пројекту, то је и први објекат у овој варошици на коме је примењен, тада потпуно нови грађевински материјал, армирани бетон.

Фото: Приватна архива

Удружење "Челник" упутило је руководству Општине Љиг апел да се Савкина кућа преуреди у Завичајни музеј љишко-качерског краја. Тиме би се очувао њен аутентични изглед, не би трпела евентуалне преправке које би нарушиле спољашњи и унутрашњи амбијент.

Живи у сећањима генерација

- Није се Савка удавала, али је с великом љубављу помагала љишкој деци - каже Ђукић. - Генерацијама се препричавају њена добра дела, неизмерна хуманост и љубав према људима, нарочито најмлађима. Нема особе којој Савка није помогла, леком, али и лепом речју, делом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!