ОВО ЈЕ ТРЕЋА ГЕНЕРАЦИЈА НАШИХ ИСЕЉЕНИКА: Српски језик уче од малих ногу, не заборављају своје корене (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

22. 08. 2023. у 16:00

ТРЕЋА генерација наших исељеника има између 12 и 18 година, одлично говори српски језик и још боље познаје историју земље одакле вуку корене.

ОВО ЈЕ ТРЕЋА ГЕНЕРАЦИЈА НАШИХ ИСЕЉЕНИКА: Српски језик уче од малих ногу, не заборављају своје корене (ФОТО)

Foto:S.Babović

То је показао Омладински камп, који уз подршку Владе и Кабинета министра за дијаспору, у Крушевцу, траје до сутра. Мали гости из дијаспоре сведоче за "Новости" да се фолклору уче од малих ногу.

- Имам 10, а у фолклору сам већ седам година - каже за „Новости“ на течном српском језику Анђелина Бети из Копра. - Највише волим да играм игре из Беле Паланке и са југа, а свирам и кларинет.

Александар Бајић(12) из Крања планира да наговори и друга да се прикључи културно-уметничком друштву у свом месту. Као и друга деца из Словеније и Румуније, која заједно са децом из Републике Српске бораве у Крушевцу, верују да имају две домовине и две културе.

- Хармонику свирам већ 2,5 године, а највише волим кола и народњаке - каже нам Недељко Милановић, дечак рођен у Мркоњић Граду, данас члан КУД „Брдо“ из Крања. - У мојој породици су сви музичари, углавном певају.

Хармонику свира и Урош Велисављевић из Цеља, који је похађао вртић у Параћину. Српски језик зна као и словеначки. Игра и пева у фолклору.

- КУД „Брдо“ су у Крању основала наши родитељи и већ 30 година негујемо српску традицију – предочава за „Новости“ Милан Гламочанин, уметнички руководилац КУД-а.

-Овај камп је одлична идеја и захављујемо се организатору на позиву. Изузетно се лепо сви овде осећамо, деца су одушевљена.

Крушевац са Словенијом негује посебне односе. Жалец је Крушевцу град - побратим.

- Ми смо се асимилирали, научили језик, прилагодили се, али наша култура се поштује у Словенији, Словенци кажу да наше приредбе обогаћују словеначки културни простор – каже за „Новости“ Ђурица Тешановић из Српког културно - хуманитарног друтшва „Десанка Максимовић“ из Цеља, које постоји од 1999.године. - Са матицом тесно сарађујемо, активни смо и на хуманитарном плану, помагали смо Обреновцу за време поплава.

Осим деце српског порекла и из мешовитих бракова, у румунском граду Дета, српску културу уче и друге мањине. Разлог је близина границе овог места са Румунијом.

- Нас је овде 20,то су ђаци који факултативно уче српски језик - прича за „Новости“ Тијана Божић испред КУД „Свети Никола“ из Дете.- Деца која немају српске корене заинтересована су да уче српски језик, јер су често у Србији. У друштву негујемо игре из Војводине, али и игре из околине Београда и Пирота. Све традиције се трудимо да приближимо.

Деца из дијаспоре су већ првог дана кампа имала динамичан темпо. Водичи из Културног центра и Туристичке организације показали су им Споменик косовским јунацима, Кућу Симића, Народни музеј са археолошким Лазаревим градом. Посебан пријем приређен им је јуче поподне у Мозаик сали у Градској управи. Већ данас су били на Јастрепцу и упознали најшумовитију планину на Балкану.

ПОСАДИЋЕ ДРВО ПРИЈАТЕЉСТВА

КРУШЕВАЦ се потрудио да приреди бројне садржаје деци из дијаспоре. Осим излета на Јастрепцу и обиласка знаменитости града, мини електричним бусевима возиће се до Шаренргада и Дино парка, где су им припремили посебне забавне игре. Имали су и журку на отвореним базенима Спортског центра, а имаће и концерт поп певача Жељка Васића. Заједнички дефиле у ношњама са културно - уметничким друштвима из Крушевца биће 23.августа, а сви заједно посадиће дрво пријатељства у Пионирском парку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)