МИСТЕРИОЗНА ТВРЂАВА НА ДНУ „БИСЕРА БАЛКАНА“: Kакву тајну скрива Охридско језеро
НАУЧНИЦИ су испод воде „бисера Балкана“, односно Охридског језера, открили потопљено насеље које би могло да припада једној од најранијих староседелачких заједница у Европи.
Фото: З.Ј.Мачак
Притом, појавила се и једна мистерија – мештани тог насеља су се заштитили „тврђавом“ одбрамбених шиљака, а археолозима још није јасно зашто.
На делу албанске обале језера се пре 8.000 година сместило насеље с кућама на стубовима, а археолози верују да се ради о најстаријем до сада пронађеном селу на обали неког језера у Европи.
-Ово насеље је неколико стотина година старије од раније познатих језерских насеља у медитеранским и алпским регионима. Према нашим сазнањима, оно је најстарије у Европи, рекао је за АФП археолог Алберт Хафнер са Универзитета у Берну, у Швајцарској.
Да би се овако заштитили, морали су исећи шуму
Хафнер и његов тим швајцарских и албанских археолога су последње четири године изводили ископавања у Лину на албанској страни Охридског језера, које се протеже преко планинске границе Северне Македоније и Албаније.
Они сматрају да је у древном насељу живело између 200 и 500 људи, а да су куће на стубовима градили изнад површине језера или у подручјима која су редовно плављена.
Стручњаци су током недавног зарона открили доказе који указују на то да је насеље било утврђено хиљадама трупаца са шиљцима који су се користили као одбрамбена барикада.
-Да би се овако заштитили, морали су исећи шуму, рекао је Хафнер.
Тврђава од 100.000 одбрамбених шиљака
Наиме, на локалитету на дну језера је пронађено отприлике 100.000 таквих шиљака. Зашто су древни сељани градили тако опсежну одбрамбену структуру - археолози још немају одговор.
Охридско језеро једно је од најстаријих језера на свету и постоји више од милион година. Древни становници тог подручја су се вероватно бавили пољопривредом и гајењем стоке.
-Пронашли смо различито семе, биљке и кости дивљих и домаћих животиња, рекао је археолог из Албаније Илир Гјепали, пренео је „Индекс“.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - ОВАКО СЕ БРАНИ КРИМСКИ МОСТ: Свуда је магла и дим
Препоручујемо
ОТРОВНЕ РИБЕ У ЈАДРАНУ: Стручњаци упозорили на све чешћу појаву нових, опасних врста
16. 08. 2023. у 18:45
НЕСВАКИДАШЊЕ ОТКРИЋЕ АРХЕОЛОГА: Врх стреле од метала ванземаљског порекла!?
03. 08. 2023. у 21:03
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (3)