ДОЧЕКАО НЕКО БОЉЕ ВРЕМЕ: Један од најлепших манастира на југу Србије данас слави пренос моштију Светог Стефана (ФОТО)

Јелена Стојковић
Јелена Стојковић

15. 08. 2023. у 17:27

СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају сећање на пренос моштију Светог Стефана.

ДОЧЕКАО НЕКО БОЉЕ ВРЕМЕ: Један од најлепших манастира на југу Србије данас слави пренос моштију Светог Стефана (ФОТО)

Фото:Ј.С.

Данашњи празник у народу се назива и Свети Стефан летњи или Стеван Ветровити. Ово је манастирска је слава једног од најлепших женских манастира на југу Србије у Горњем Жапском.

Манастир Светог првомученика и архиђакона Стефана налази се надомак села Горње Жапско, двадесетак километара од Врања. Смештен је на пропланку и окружен густом шумом, на висини од 670 метара надморске висине. Писани извори сведоче да је манастирска црква, на темељима старе, средњевековне, обновљена у време кнеза Милоша Обреновића, митрополита Петра и епископа нишког Григорија, 1843. године.

Само неколико километара удаљен од Ристовца, некадашње границе са Турском, манастир је до ослобођења, 1912. године, имао значајну стратешку и мисионарску улогу. Почетком двадесетог века у њему је основана Псалтирска богословија или Верско-учитељска школа, у којој се школовало око четрдесет свештеника.

Из једне од многобројних свештеничких породица у Горњем Жапском, потекао је и један од наших највећих богослова, молитвеника и проповедника двадесетог века, архимандрит Јустин (Поповић), у скорије време прибројан лику Светих. Његов деда, поп-Алекса, као сеоски парох опслуживао је и Манастир Светог Стефана, тако да је и мали Благоје, потоњи Преподобни отац Јустин, своју богочежњиву душу напајао на источницима ове светиње.

Фото Ј. Стојковић

 

Године 1953. у Манастир Светог Стефана долази сестринство на челу са мати Иларијом. Суочене са бројним тешкоћама у првим послератним годинама, монахиње су напустиле ову светињу 1959. године и раселиле се по другим манастирима широм Србије. Тада је ова светиња потпуно запустела.

Запуштен, обрастао у трње и коров, сав запретен у шибљику, чини се – читаву вечност неокађен, без службе, славопоја и живота, Манастир Светог Стефана чекао је неко боље време. И коначно, крајем прошлог века, покренута је иницијатива за његову обнову. Залагањем свештенства пчињског намесништва, на састанку од 19. маја 1992. године у Манастиру Светог Стефана, донета је одлука о обнављању цркве и манастирског конака и од прилике у том периоду  започета је обнова Манастира Светог Стефана.

Фото:Ј.С.

Фото:Ј.С.

Већ почетком 1994. године, доселило се сестринство на челу са игуманијом Јефремијом. Данас овде живи шеснаест сестара, које се својим скромним прегнућима труде да ову малу али ретко лепу светињу на самом јужном бранику наше домовине, очувају и украсе, а започету духовну и материјалну обнову наставе.

Поред справљања препарата од лековитог биља и пчеларства, сестринство манастира Светог Стефана бави се и иконописом, у коме се негује древна византијска традиција јајчане технике. Уметности византијског иконописа монахиње су се научиле у Грчкој. Осим тога, сестринство се бави и превођењем и издавањем дела Преподобног Пајсија Светогорца, за које има благослов и писмену дозволу манастира Светог Јована Богослова у Суротију, као носиоца ауторских права.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТОТАЛНО НЕВЕРОВАТНО: Откривена евиденција! Ево како је Никола Јокић тренирао као клинац