ЛИБАДЕ ЧУВАЛЕ, МОДУ ПРАТИЛЕ: Трстеничанке баштине одежде прабака и чукунбака ношене од средине 19. до почетка 20. века

17. 08. 2023. у 09:43

ЖЕНСКА одећа из 19. века још се чува у Трстенику, а либаде и хаљине из тог времена указују колико су и жене поред Западне Мораве пратиле светску моду, не одричући се своје традиције.

ЛИБАДЕ ЧУВАЛЕ, МОДУ ПРАТИЛЕ: Трстеничанке баштине одежде прабака и чукунбака ношене од средине 19. до почетка 20. века

Foto:Muzejska zbirka Trstenik,S:Babović

Колико су Трстеничанке поносне на наслеђе својих бака, прабака и чукунбака, и како их брижљиво баштине, показује и истраживање историчарке Јелене Вукчевић, кустоса Музејске збирке Народног универзитета у Трстенику, које је премијерно кроз поставку "Љубимруке" представљено синоћ у Дому културе у овом граду.

Фото: Музејска поставка НУ

ЛЕПОТА Либаде из 19. века

- Најпознатији хаљетак тзв. српске грађанске ношње је либаде, која се носила од времена кнеза Милоша до тридесетих година 20. века. Осим ње, ношњу су чинили и хаљина, фистан или антерија, кошуља, марама и платнени појас бајадер - прича Вукчевићева, ауторка изложбе. - На глави се носи фес, са барешом, траком од сомота украшаваном бисерном граном или прстеном као ознаком брачног статуса жене, или мала женска капа звана тепелук.

Шездесетих година 19. века у моду долазе и "кринолинке", а касније и "турнир", мало и еластично јастуче, које су жене стављале позади испод сукње. Друштвени и материјални положај изражавао се аксесоарима, попут торбица, лепеза, марама и сунцобрана украшених ресама. У Трстенику се оснивају и прве модне куће и с укусом уређени кројачки салони. 

Трстеничанке које нису биле у могућности да набављају хаљине из Крагујевца и Београда, шиле су их саме. Прва знања о кројењу стицале су код куће или у Женској занатској школи, основаној 1905, када и Женско друштво. Данас се зна да је ова школа прву шиваћу машину добила две године по формирању, а да је ученицима предавала Ленка Матић.

Пре Великог рата на улицама су се већ виђале бунде, али не дуже од кукова. Нису биле сасвим од крзна, већ од црног атласа, плишаног сомота (кадифе) и чоје тамније боје. Бунде су око врата биле постављене крзном. Двадесети век доноси и бунде од астрагана, персијанера, визона, хермелина, чинчиле, сибирске веверице. У прошлост бунда одлази после Другог светског рата, јер је представљала "симбол буржоаске класе".

- Трансформација моде из 19. у 20. век види се кроз венчанице: до седамдесетих година 19. века невесте су и даље носиле репрезентативну градску ношњу насталу под утицајем оријенталног начина одевања, а једини знак да је реч о млади био је венац или вео на глави - каже Вукчевићева. - Неке невесте су носиле и беле либаде, док потоње деценије доносе и венчанице украшене чипком и бисерима, а примећује се и утицај холивудског гламура.

УЧИЛЕ ШИЋЕ, АЛИ И РАЧУН

У ЖЕНСКОЈ занатској школи, ученице се нису само подучавале кројењу и шићу. Да су се, чак и у малом Трстенику, тада образовале и више него жене у многим европским земаљама, доказује и списак предмета које су похађале: рачун, историја, језик, веронаука... 

И делић овог гламура види се кроз истраживање наше саговорнице, којој су се у формирању поставке придружиле и Трстеничанке Лепосава Петковић, Вера Јовановић и Зорица Вујанић. Све оне сачувале су ретке примерке женске гардеробе од средине 19. века до средине 20. века, као и фотографије, које сведоче колико су некада жене биле лепе, достојанствено обучене. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник