КРАЉ МОРАО У КАРПАТСКИ ДВОРАЦ ПЕЛЕШ НА ВЕРИДБУ: У Синаји одржан државни самит о браку Александра Првог Карађорђевића и Марије Румунске
КРАЉЕВСКИ двор у Београду, који је као "последња војничка кућа и сиротињска уџера разбијен гранатама, пљачкан", ускоро ће добити домаћицу и у њему ће "весело да забукти домаће огњиште", јавио је 9. јануара 1922. специјални дописник из румунског краљевског дворца Пелеш у Синаји.
Грандиозна резиденција која је од 1914. године била замандаљена, отворена је и дотерана специјално за дочек будућег зета - краља Александра Првог Карађорђевића.
У идиличном зимском пејзажу дворца са високим торњевима изграђеног у немачко-ренесансном стилу (који подразумева много елемената готике и барока) под карпатским врховима вишим од 2000 метара, требало је да буде озваничена веридба Краља Александра од Југославије и принцезе Марије Румунске. Владарски бракови су увек политика, па су сусрету младих морале да присуствују бројне делегације обе земље. Дописник о техничким припремама за љубавно-државни самит не извештава, али свакоме ко дође у карпатску Синају на 850 метара надморске висине, јасно је да је организација романтичног сусрета по цичи била фараонски посао.
Данас хиљаде туриста дневно пролазе истом краљевском стазом од дворске железничке станице у Синаји на дну клисурице реке Прахова испод средњовековног манастира Синаја, који су утемељили српски монаси са Атоса и дворца Пелеш. До њих воде стрме серпентине које су биле помно очишћене да би крунисане главе, свита и министри могли удобно да стигну до планинске резиденције са више од 160 просторија.
Краљ Фердинад са породицом је практично изгнан 1914. године из великог Пелеша, у суседни, мањи дворац Пелишор, због противљења уласку Румуније у рат и сукобу са Србијом. Будућем зету је, међутим, требало приказати прави краљевски дворац у најбољем издању. Замислите само колико људи је морало да буде ангажовано на чишћењу прашине са 3300 метара квадратних које захватају просторије са зидовима покривеним уметничким рељефима у дрвету и на гланцању колекције од више од 4000 комада оружја и оклопа!
Југословенски Дворски воз је 8. јануара, у 10.30, стигао у Синају где су га на перону чекали румунски краљ Фердинанд, престолонаследник Карол, грчки принц Ђорђе, председник владе Јонеску, министри спољних и унутрашњих послова, војске, све краљевско особље краљеве, одред алпских стрелаца са војном музиком и становништво Синаје.
- Док је музика алпинаца интонирала југословенску химну, Краљ Александар је први скочио с воза... Народ је нашега краља бурно поздравио: "Sa traiasca regele iugoslav" (Живео југословенски краљ) - узбуђено је телеграфисао извештач Андра Милосављевић.
Краљеви су у првом аутомобилу предводили колону возила са свитама која се зауставила код манастира Синаја. Отишли су "...на благодарење које је служио српски владика Михаило са синајским владиком. Он је, за време богослужења, певао 'Многаја љета' на српском. После службе Божје, Краљ Александар и Краљ Фердинанд одвезли су се у краљевски дворац Пелишор, где је Краљ Александар представљен румунској краљевској породици. Краљева свита се одвезла право у замак Пелеш који је остао затворен од 1914. да тек сада за краља Алксандра буде отворен".
Први непосредни сусрет Александра и Марије одиграо се у Пелишору, одакле се свита преселила у Пелеш на свечани доручак у један по подне. Извештач јавља да је краљ у осам увече позван на "интимни ручак" у Пелишор где га је чекала цела румунска краљевска породица! Тек после обеда, када је послужена кафа и друштво се разишло по салонима, Александар је уграбио прилику да два сата проведе са Маријом, од које се, по протоколу, растао у 11 увече. Следећег дана је поранио и отишао до Пелишора, одакле је извео Марију у шетњу по дворском парку без досадне свите.
Војсковођа који је преживео Велики рат, после сат и по је схватио да су војне тајне службе аматерска друштва у односу на дворско обавештајно женскиње које је пратило сваку секунду њихове шетње. Када су се вратили у Пелишор на још један "интиман доручак" са краљевском породицом, Милосављевић извештава да су уочи обеда "почасне даме на румунском двору објавиле да се Краљ Александар верио са принцезом Маријом у 11 и по часова".
Заручници су схватили да морају да побегну и српски дописник нешто касније телеграфише: "У три сата по подне ја сам пешице пошао из Синаје ка краљевском двору. Пред замком Пелешем срео сам аутомобил. У њему је на предњем шоферском седишту седео Краљ Алкесандар. Он је шофирао, а покрај њега седела је његова вереница, принцеза Марија. На краљевом лицу видео се срећан осмејак. Аутомобил је одјурио некуда, низ стазе, носећи са собом будући краљевски пар".
Званично, веридба је објављена у дворцу Пелеш, на "гала ручку у 8.30 увече", у присуству српске свите и целокупне румунске државне и црквене делегације.
ГРАДЊА ТРАЈАЛА ЦЕЛУ ДЕЦЕНИЈУ
КРАЉ Карол Први је 1873. године започео зидање Пелеша, а знајући сурове временске неприлике на Карпатима опремио је дворац сопственом електричном централом и централним грејањем.
Термичку изолацију обезбеђивали су уметнички изрезбарена ораховина и храстовина којом је обложен цео ентеријер. Вредност изградње дворца која је трајала целу деценију процењује се на данашњих 120 милиона америчких долара.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)