КАМЕН ПО КАМЕН, КУЋУ ПРЕНЕО У БАЊАЛУКУ ПОСЛЕ "ОЛУЈЕ": "Ка'су доћерали задњу туру, види фали они љепшије комада - укро јопет лопов"

Рада Шегрт
Рада Шегрт

08. 08. 2023. у 12:22

БАСТАСИ, православно село, село у доњем Ливањском пољу, помало ни царско ни спахијско. Административно припада Грахову, а парохија му је у Ливну. Има струју воду, асфалтни пут, телефонске линије и сателитске сигнале. Куће су „здраве“, од чврстих материјала, спратне и приземне, имају фасаде и купатила. Само нема људи. Отерала их је злогласна „Олује“, па је село готово пусто.

КАМЕН ПО КАМЕН, КУЋУ ПРЕНЕО У БАЊАЛУКУ ПОСЛЕ ОЛУЈЕ: Касу доћерали задњу туру, види фали они љепшије комада - укро јопет лопов

Фото: Р. Шегрт/ Приватна архива

Највише Басташана сада живи у Бањалуци и Кикинди. Баш у граду на Врбасу написана је драгоцена књига о изворном говору Басташана којим су причали они који су тамо живели пре 28 година.

- И ово ћу ти причати па ти слимај слободно - рекла је Басташанка рођена 1923. године.

Она више није са ове стране света, као ни многи који су тамо живели, али је велика срећа па је најученији и најобразованији Басташанин, др Драгомир Козомара, професор Филолошког факултета у Бањалуци, написао драгоцену књигу "Фонетске особине говора Бастаса" чији су издавачи САНУ и Институт за српски језик. Њена вредност је вишеструка, јер није само научно сведочанство о језику, већ доноси и искрене приче Басташана о некадашњем тежачком животу, обичајима, навикама, градњи кућа, просидби и косидби, породичној освети и страдању, али и заводници Ђулији, жени за којом су мушкарци лудели, па се чак и убијали због ње.

Р.Шегрт/ Приватна архива

Кућа у Бастасима порушена у "Олуји", са ње је камен по камен пренео у Бањалуку

Бастаси су страдали два пута: најпре у Другом светском рату, па у "Олуји". Први пут су изгинули младићи, па су мајке и сестре годинама у црнини кукале. Други пут су страдале куће, скоро све су уништене, па и оне породице Козомара. Заселак у којем се налазе сада је потпуно празан, зарастао у коров. Али професор се потрудио да камен са породичног имања живи на другом месту, како га Хрвати из Ливна не би покрали. А били су почели да га односе неколико година после "Олује". О томе је сведочио професоров отац Веселин Весо Козомара.

ОКУПЉАЊЕ ЈЕДНОМ ГОДИШЊЕ

ОТКАКО су пре осам година обновили гробље код Шегрта, које је хрватска војска у "Олуји" тенковима уништила, Басташани се у свом селу окупљају једном годишње. До рата у селу је живело 195 мештана, а сада је мање од десет кућа у којима зими гори ватра. Неки засеоци, попут Козомара, Иветића, Ловра и Цвијана, потпуно су празни. У највећем, у Шегртима, половина кућа је обновљена, али се само повремено обилазе. Још је мало оних који живе далеко са жељом да се сахране "тамо ђе су вијек провели".

- Годишње одржимо заједнички помен прецима. Куће нису сви обновили, али споменике јесу. Или су подигли старе или поставили нове. Поново свака породица има обележје на гробљу - казује Милан Шегрт, један од организатора басташког сабора. 

- Јави ми Милорад да гоне камен са доње куће. Прод'о Мајстор покојнок Уроша и свој и наш камен неком из Каблића (село код Ливна, оп. аут.). И зовне Драго Мајстора, он му да број телефона и зовне он ток Хрвата и нема кут - призна. Нудијо он да ђоја откупи камен, да нам направи викендицу за камен тамо... Касније кажу стрпало га у затвор, крао редом. Ето, причају да је и прије одлежо - убијо рођену матер. И шташ ти од тог чојека очекивати - причао је Весо Козомара у избеглиштву у Бања Луци.

А да би сачувао бар нешто од тешко стечене дедовине, на коју није имао намеру да се врати, професор Драгомир Козомара је одлучио да руком клесани камен пребаци у Бањалуку и од њега направи нову кућу. Раздаљина од 200 километара није била велика препрека. Унук је знао да су у њихову "доњу", која је била на понос породице, његови преци, осим камена, узидали иметак, зној и крв жуљевитих руку. Жеља да се на новој адреси осети топлина баш тог камена који је клесала рука честитих предака, очигледно је била велика.

- И јопет се чује с оним лоповом, рачунао да неће више правити петљаније и погоде да за пет хиљада прећера камен у Бањалуку. После друге, треће туре, оде Драго у Бастасе, било му сумљиво, и услика оно што је остало. Ка'су доћерали задњу туру, види да поново фали они љепшије комада - укро јопет лопов. Галамијо он на њега, али неће пас да призна. Али дотекло камена за кућу - причао је отац.  

Доктор Козомара искористио је лично искуство да пренесе како су се у Бастасима некада тешко и дуго правиле камене куће, а о томе и о њиховом страдању искрено, храбро и истинито, сведочио је његов отац Веселин којем је син посветио овај научни рад.

ПРИЧЕ БЕЛЕЖИО ДВЕ И ПО ДЕЦЕНИЈЕ

КЊИГА "Фонетске особине говора Бастаса" намењена је стручној јавности, али у тридесетак зналачки одабраних прича Басташани лако могу препознати казивања својих комшија иако имена нису наведена. Веома је драгоцена, јер садржи и друге податке о Бастасима, о којима, иначе, нема много записа. Професор др Драгомир Козомара језик родног села и приче својих Басташана истраживао је и бележио је 25 година. Књигу је посветио оцу, који је преминуо у априлу прошле године и сахрањен је у Бањалуци. 

- Била је дужине четрн'ест, а широка осам метара. Покојни стари правијо је тринаез година. Оклеши по један камен и онда ајде за дугим послом. Прије за оне комаде око врата требало је по ц'јели дан да се један камен обради. И дешавало се да на крају мајстор удари задњи пут чек'ћем и пукне читав камен. Горала два пут - у Другом рату и сат послим овок рата. А овде мука наћи ко ће кућу озидати. Не зна нико то рад'ти, нема овде ти мајстора, још се ради у Далмацији и Херцеговини. Овде нит има камена ни мајстора. И нађе некок Пољака из Прњавора. Не треба душу гријешити добро је озидо, али, брате, не зна клесати - јединствено је сведочанство Веселина Козомара, којем се у Бањалуци све до смрти, сваког јутра, чим изађе из своје "слабе и мале куће коју су куп'ли от Петра" поглед задовољно одмарао на синовљевој кући од камена из Бастаса. Сијала је и љубављу оца и деде Симе Козомаре. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (0)

НИСАМ НАИВАН И ГЛУП, НИКАДА НЕЋУ КЛЕКНУТИ НА КОЛЕНА! Фудбалер одбио да испоштује минут тишине и одушевио пола света!