АТЕЉЕ НА 22 МЕТРА ВИСИНЕ: Осликавање Храма Свете Тројице у Трстенику
ПОЧЕЛО је осликавање више од 1.000 квадрата Цркве Свете Тројице у Трстенику, а јединствен подухват, који ће у храму подигнутом крајем 19. века, трајати читаве три године, тренутно се одвија на 22 метра висине! Ту је атеље брачног пара Атанасковић - Јована и Наташе, који осликавањем светаца оживљавају куполу цркве.
Ради се на скелама, "осваја" се делић по делић. Само је површина куполе 250 квадрата. И до ње, како се уверила екипа "Новости", није једноставно доћи: нивои од причвршћених дасака, испресецани су мердевинама и подупирачима, који мајсторима помажу да се попну до свог "платна" од камена.
Савладавање сваког од нивоа подрзумева заиста прави маневар ходања на висини, некад чак и по ивицама. Потом следе и пењање и провлачење кроз отворе до новог нивоа.
ДИВЉЕЊЕ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА
ЦРКВА Свете Тројице у Трстенику, грађена у неоморавском стилу, једнокуполна је грађевина са троконхосом, зидана од беловодског пешчара, опеке и малтера, а украшена розетама по угледу на цркву Лазарицу у Крушевцу. Јединствена је и по издвојеном звонику, високом 33 метра, подигнутом 1927. Сатни механизам тежак је око 300 килограма, пречника два метра и повезан је са четири звона. Стари иконостас у цркви је из 1848,док је новији из 1930. осликао Воја Трифуновић.
- Најлепша парохијска црква у целој епархији - записао је својевремено владика Николај Велимировић, који је једно време живео у Љубостињи. - Јасан доказ побожности малог града Трстеника.
- Ради се по етажама. Како се који део заврши, спуштаћемо се ниже и демонтирати скелу - објашњава за "Новости" живописац Јован Атанасковић. - Претходно, иконографски програм је био први изазов. Идеја је кренула управо од основне карактеристике православних храмова у овом поднебљу, а то је Моравска школа. Тачније, камена пластика Моравске школе, по којима су препознатљиви манастири Љубостиња, Каленић, Наупаре...
Тако ће свака икона, свака слика свеца и библиографски прикази бити окружени осликаном каменом пластиком, као у 3Д форми. Одаваће утисак да су у рамовима од камена. То ће уједно бити први пример изведан на овај начин и то је само једна од јединствености сликарксог подухвата у трстеничкој цркви.
- Друга разлика је што ми и даље користимо пигментне боје, боје у праху, које мешамо са акрилним везивом - открива нам поступак настанка материјала Атанасковић. - Свака боја мора да се направи. Сам начин нашег сликања, који је као у средњем веку, не трпи индустријске акрилне боје, јер не би могле да задовоље тај начин прозрачног, глазурног сликања. И трајност пигмента нема премца.
Коришћење врхунских боја успорава стварање, али му даје и на аутентичности и на лепоти. И подлога је рађена од основе која је увезена. На фрескама ће бити највише класичне златне боје, а максимално ће се ограничити употреба данас широко распрострањене византијско плаве. Ниједна нијанса, међутим, неће преовлађивати. Избор боја је, несумњиво, као и цео пројекат, посебан изазов. А, можда највећи је био постављање скела.
- Ти технички детаљи око самог рада су нам представљали захтевне задатке, подлога такође, део технологије пренели смо из крипте Храма Светог Саве коју смо исто радили - каже нам Јован.
На готово свакој етажи наилазимо на одређене започете или сасвим довршене детаље и композиције. На засебним сталцима су поређане бочице са бојама у праху и на стотине четкица. И ништа се из приземља храма не може видети од скела, које и конструкцијом и тканинама, сакривају један одважан атеље у ваздуху. На самом врху цркве, свеци се осликавају између прозора.
ДАРОДАВАЦ - НУКЛЕАРНИ ФИЗИЧАР
КОМПЛЕТНО осликавање цркве са око 130.000 евра плаћа нуклеарни физичар у пензији, пореклом Трстеничанин, мр Раденко Стојаковић (76). Како је "Новостима" испричао на представљању изложбе будућег изледа унутрашњности храма, после деценија рада у Америци и Кини, вратио се у отаџбину, где помаже цркву,талентоване ученике и уметнике.
Због дебљине зидова и та чињеница представља специфичан тест за уметника, који је морао да се подупире додатним даскама и веже око струка, како би осликао најудаљеније квадратне милиметре зидова таванице и зидова куполе. А кроз њене прозоре виде се највеће вишеспратнице Трстеника са једне и Западна Морава с друге стране.
Недалеко од реке је манастир Љубостиња, један од најлепших моравских богомоља Србије, где су последње године живота заједно провеле кнегиња Милица и песникиња Јефимија. Живописцима су две светице посебно надахнуће, док сликају ближе небу но земљи.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)