ПАКУЈЕМ КРЕЧ, АЛИ СРЕЋАН САМ ЧОВЕК: Животна прича Ивана Радовића - академског вајара, сликара, поете и полиглоте (ФОТО)
ЈЕЛЕН До - каменолом је и моја четкица и мој штафелај. Зарађивао и живео сам од уметности, али све док нисам почео да радим у каменолому нисам био потпун.
Тек тада сам открио своју другу страну, своје нове супермоћи. Иако радим на најнижој позицији - оператер на паковању креча, ја сам срећан човек. Радим, и живим за уметност!
Овај признати уметник имао је на десетине самосталних и групних изложби широм Србије, али и у иностранству, освајао награде за најбоље изложбе, као и признања удружења ликовних уметника. Његова дела красе бројна здања великих компанија, али и многе домове.
- Та љубав према камену и овом месту је, изгледа, мојој фамилији у крви. Тако је још мој деда по мајци - Мићо Маћић буквално подигао овај каменолом одмах после Другог светског рата. Био је на директорском месту пуних 27 година, а потом и председник Општине Пожега. Затим је мој отац Миљко 1993. године дошао на директорско место и у најкризнијем периоду очувао и унапредио фабрику - испричао нам је Иван.
Са преузимањем друштва Јелен До од стране белгијске компаније "Кармеус" 2013. године, уложена су значајна средстава у унапређење производног процеса, али и ништа мање у заштиту на раду и очување животне средине, што, како каже Иван, раније није била пракса.
- Јелен До је село у коме сам растао до своје 14. године. По завршетку гимназије уписао сам факултет у Приштини, а потом сам живео у Чачку, Београду, на Кипру, у Француској. Пре седам година сам дошао на одмор у Јелен До из Београда. Тада сам решио да ћу овде и да останем, схвативши да се налазим у Версају, а не у Јелен Долу. Све ове птице овде, јелени и кошуте који и даље долазе да пију воду у потоку поред моје куће (отуд име Јелен До), инсекти, крошње дрвећа, али и камен "објаснили" су ми у тренутку да је све то мој атеље, и да сам ја ту Луј XIV - рекао нам је Иван, који поред сликања, пише поезију и кратку прозу, говори и грчи, латински и француски језик, а ових дана учи и немачки. - Тек сам овде схватио шта моје слике и уопште уметност треба да донесу, а то је игра, радост и лепота за посматрача.
ВОЗ ТАЧАН КАО ЈАПАНСКИ
ИВАН је пуних уста хвале за председника Србије Александра Вучића. Вели нам да од како је он на власти, воз, који он користи као једино превозно средство до Чачка или Пожеге, тачан је у секунд.
- На 22 минута ми је Чачак, на 12 Пожега. Воз нам је као јапански тачан, можеш глат да га користош као тачно време, што је некада било незамисливо - истакао је Радовић.
Када се коначно скрасио у Јелен Долу, Иван је почео да ствара другачије. Каже да је управо каменолом тај који је утицао на његов даљи правац у уметности, па је каменолом искористио за своју сликарску технологију. Данас боје за платно прави од природних материјала, од различитих гранулација камена, слика песком и шљунком, једино купује уље и акрил за "финише".
- Радио сам самостално и живео од уметности. С обзиром на то да сам у селу, да нас је погодила корона, тек периодично сам продавао своја дела. Тако продам по пет, шест слика, а онда ништа месецима. Није тако могло да се живи... Зато сам решио да одем код својих комшија у каменолом и питам да ли има посла за мене. Одмах су ми рекли да посла има, само ако хоћу да радим. Многи су прогнозирали да ћу се кратко задржати, али ја, ево, гурам већ осам месеци - казао нам је Иван. - У каменолому сам нашао нову, непресушну инспирацију за своја дела. Иако радим на паковању креча у свему видим уметност... У фирми сам свима већ дао чинове - шефови су ми капетани и поручници, а своје радно место сам назвао ВИП - врећарска и прашинарска служба.
Менџмент фабрике био је у чуду када им је Иван покуцао на врата у потрази за послом. Одмах су му понудили посао који сада ради, али су, признају, били скептични, јер им је било невероватно да један академски сликар, признати уметник пристане да ради на нимало лаком радном месту.
- Готово сигурни смо били да неће издржати више од 15 дана, али нас је обоје разуверио и веома пријатно изненадио. Очигледно је да је Иван пронашао у себи нешто ново, али и инспирацију за уметност - рекли су нам Милан Маркићевић, директор оперативе каменолома и Драгојла Вукојичић, директорка административних послова. - Иван је један светао пример у овом селу, јер Јелен До су одавно напустили млади који генерално нису заитересовани за рад у руралним срединама и рударским индустријама. Вероватно да у свему има и те црте традиције у његовој породици... Иначе, чињеница је да су у нашој фирми међуљудски односи такви каквим би се ретко који колектив могао похвалити, па и Иваново задовољство говори у прилог томе. Дефинитивно је да је Иван постао мотивација осталим запосленима и да су његов дух и енергија дали једну, нову, позитивну димензију у односима међу колегама и самој радној атмосфери.
Пише и песме за децу
Поред сликарства и вајарства, Иван се бави и писањем и компоновањем песмица за децу, и то од када му се родила ћерка из брака који је недавно окончан. Написао је више од 30 дечјих песама, а искомпоновао 21 и отпевао. Хвали се и како је одличан кувар, што је открио, како каже, док је ћерки спремао оброке.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (1)