ПРЕ ТАЧНО 60 ГОДИНА: Како су “Новости” указале на мрачне тајне о убици Ане Франк

Борис Субашић

18. 04. 2023. у 20:15

ТОКОМ 70 година постојања "Вечерње новости" су биле више од хроничара свог времена. Листајући старе примерке наше новине се откривају као времеплов који путујући у прошлост осветљава нит историјских процеса који воде у будућност.

ПРЕ ТАЧНО 60 ГОДИНА: Како су “Новости” указале на мрачне тајне о убици Ане Франк

vikipedija, архива Новости

Извештај "Вечерњих новости" из Беча из 1963. о хапшењу и процесуирању једног од креатора Холокауста је много пре званичног обелодањивања указао на постојање ватиканских "путева" и "сигурних кућа" за спасавање нациста.

Специјални извештај из Беча 18. априла 1963.

Такав путоказ дале су "Новости" од пре равно шест деценија, од 18. априла 1963, са ударним насловом "Ухапшен убица Ане Франк" о нацистичком злочинцу др Ериху Рајаковичу, десној руци Адолфа Ајхмана чији је Јуденреферат био задужен за спровођење "коначног решења" јеврејског питања. Рајакович, аустријски нациста, био је један од главних технолога Холокауста, непосредно одговоран за депортовање у логор смрти 10.000 Јевреја од 1942. до 1944.

википедија, архива Новости

Нацистички злочинац из Аустрије Ерих Рајакович

Међу њима је била и девојчица Ана Франк, чији је дневник једно од најпотреснијих сведочанстава о времену германског "новог поретка". Вест да се бивши СС официр Рајакович предао бечкој полицији муњевито је обишла свет, али "Новости" су за разлику од већине медија указале да сензација крије мрачну причу чији крај не слути на задовољење правде.

википедија, архива Новости

Жртва холокауста Ана Франк

Пацовски канали и западне службе

Неда Поповић извештавала је из Беча да је мистериозно чак и како се нациста Рајакович појавио у том граду и са адвокатом мирно дошао да се пријави у "Сиву кућу", седиште полиције. Новинарка открива да је мирно живео у Италији као Ерик Раја из Милана, богати бизнисмен и посредник у пословима са Источном Европом. Рајин идентитет је још 1961. заинтересовао Јеврејски комитет за истраживање ратних злочина. Када су га 1963. раскринкали као Рајаковича обавестили су италијанско тужилаштво, које није реаговало на документацију о његовим злочинима, али јесу новинари "Коријере дела сера". Чим су контактирали са есесовцем он је побегао у Швајцарску, страхујући од изручења Холандији, где је га је чекала оптужница. Он је у априлу 1941. постао шеф Јуденреферата у Хагу са задатком да од њега направи "узор за решење јеврејског питања" и директно је управљао хапшењима и депортацијама, а успут је пљачкао јеврејске имовине, на чему се веома обогатио.

википедија, архива Новости

 

Дописник "Новости" указао је да се злочинац некако непримећен провукао до Беча, преко Швајцарске и Немачке, иако су службе ових држава биле упозорене да ће покушати да прође преко њихових територија до Аустрије. У Бечу му је одређен притвор, а његов адвокат се пред новинарима ишчуђавао због тога, тврдећи да против његовог брањеника нема никаквих доказа. "Новости" са запрепашћењем извештавају да је СС монструм притворен због сумње на "подстицање и помагање на убиство" једног аустријског нацистичког службеника, а не због командовања масовним депортацијама Јевреја у смрт!

Овај извештај из Беча је много пре званичног обелодањивања, указао на постојање ватиканских "пацовских канала" за спасавање нациста уз помоћ западних тајних служби, као и "црне интернационале" у којој су оне окупљале злочинце за прикривени рат против социјалистичких земаља.

ПАЦОВСКИ КАНАЛИ

РАЈАКОВИЧ је после Другог светског рата нестао из америчког логора за ратне заробљенике после уз помоћ земљака из Граца, ватиканског бискупа Алојза Худала, који га је "пацовским каналима" пребацио у Аргентину. Одатле се, као богати бизнисмен Ерико Раја, вратио 1955. у Италију са капиталом процењеним на четири милиона америчких долара. Вртоглаво га је увећао посредући у пословима са земљама Варшавског пакта, где је имао необично добре везе. Италијанске службе су га пратиле сумњајући да је вишеструки шпијун.

Упркос свим доказима о Рајаковичевим неделима у Холандији, аустријска влада је саопштила да би било "неуобичајено" да изручи свог грађанина другој земљи. У Аустрији, која је била пословично "необавештена" о нацистичким злочинима, он је оптужен "за саучесништво у депортацији 83 Јевреја из Париза" и осуђен на укупно две и по године затвора.

Када је изашао, нестао је као да је пропао у земљу. Информација о њему није било све до 1988. када је откривено да је све време мирно живео у Аустрији, у Грацу, где је у 82.години преминуо као пензионер. Данас поседујемо детаљне доказе за ову и сличне приче, али њих није било 1963. када су "Новости" наговестиле постојање "сигурних кућа" за нацисте.

википедија, архива Новости

 
 О "рату" обвештајаца сведочиле "Јеврејске вести"

ЖИВОТ ФРАНКОВИХ У БЕКСТВУ

ПОРОДИЦА Ане Франк је 1933. побегла из Немачке од нацизма, али он их је стигао и у Холандији. Од 1942. Франкови су, да би избегли депортовање у логор смрти, живели као добровољни заточеници у скривеним просторијама пословне зграде, без додира са спољним светом. Ане Франк је у том заточеништву водила дневник до августа 1944. када је тајно скровиште проваљено. По Рајаковичевој наредби, као и остали Јевреји, они су одведени у у логоре смрти. Ана Франк је имала 15 година када је 1944. умрла у Белзен-Белзену.

ЗЛОЧИН НАД СРБИМА У ПОДРИЊУ

ДА се Други светски рат није завршио постало је јасно приликом распада Југославије у чему је кључну улогу имала Немачка. Њена пропаганда је Србе тада стигматизовала као некада Јевреје, а тај наратив је затим преузео цео Запад. О томе сведочи и насловница васкршњих "Вечерњих новости" од 18. априла 1993. са застрашујућим насловом "Ваздушни удар на столу" за текст који најављује тоталну изолације СРЈ, незабележену у историји и НАТО бомбардовање Републике Српске.

википедија, архива Новости

Запад прети и затвара очи пред злочинима

Под насловом "Досије 231 злочинца" је текст о геноциду који су Изетбеговићеви војници починили над Србима у Подрињу, које Запад није желео да види. Објављено је и саопштење после састанка америчког председника Била Клинтона и британског премијера Џона Мејџора у коме је најављено: "Србе чека патња". Новости су тада известиле и да је делегација Сената САД боравила на КиМ и разговарала је иза затворених врата са албанским сепаратистима, а затим тражила од Србије да им омогући да направе сопствени парламент.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера