49.800 МЛАДИХ ТЕШКО РАДИЛО НА ПЕШЧАРИ : Непоновљиво време када је 1948. подизан Нови Београд

Борис Субашић

11. 04. 2023. у 10:19

НОВИ Београд ове године слави два јубилеја: равно век од првог уношења у Генерални урбанистички план Београда и 75 година од када је, 11. априла 1948, званично започела изградња зграда у делу престонице на левој обали Саве.

49.800 МЛАДИХ  ТЕШКО РАДИЛО НА ПЕШЧАРИ :  Непоновљиво време када је 1948. подизан Нови Београд

Фото: Зоран Николић

Foto: Printskrin, Vikipedija

Млади акцијаши 1948. почињу изградњу Новог Београда

Припремне радове је још 1947. обављало 1.412 младих, готово деце, организованих у прве бригаде радних акција.

Следеће године је основано Грађевинско предузеће "Нови Београд", а пешчаре и ритове до Бежаније преплавили су акцијаши.

- Те 1948, на градилиштима је било око 49.800 омладинаца. Радови су почели у априлу и радило се до 5. децембра. На почетку радова читав терен од Београда до Земуна испресецан је индустријским и дековиљским колосецима и насипан је терен за изградњу Председништва Владе ДФЈ и "репрезенативног хотела". Сазидани су станови за 3.000 радника и дрвене и зидане бараке за 25.000 омладинаца - каже историчар др Слободан Селинић из Института за новију историју Србије.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Пуста равница на којој је подигнут Нови Београд

Дирекција за изградњу и бараке за акцијаше налазиле су се на простору некадашњег логора Старо Сајмиште. До краја 1948. подигнути су бетонски костури будуће Палате Федерације и хотела који је по замислима врха СФРЈ потеклих из Коминтерне требало да има функцију московског хотела "Лукс" за коминтернине чиновнике. Насута је и мочвара на десној страни пута за Земун, а око пута ка Тошином бунару подигнуте су 62 бараке за 1.000 радника и 100 радничких породица. Пуштена је у рад и пруга Панчевачки рит - Београд, коју су акцијаши изградили за 47 дана.

ТИТО: МАЋЕХИНСКИ СЕ ОДНОСИМО

ТИТО: МАЋЕХИНСКИ СЕ ОДНОСИМО

СВЕДОЧАНСТВО о тешким условима на радним акцијама изградње Новог Београда и ауто-пута дао је и сам Тито на седници ЦК КПЈ јануара 1949: "Ми само причамо и причамо о новим генерацијама, а у ствари гледамо да је што више исцрпемо... Обилазећи јавне радове мене је просто срце заболело колико је та омладина јадно изгледала. Омладинци су се трсили, јурили, радили и носили, хтели би, али нису могли. На једној страни видиш невероватну оданост, вољу и пожртвованост, а на другој то да се ми маћехински односимо према њима."

Данас је тешко схватљиво како су подвиг утемељења данашњег Новог Београда, "града у граду", извели млади, готово деца, прерано сазрели у рату, неухрањени, болешљиви. Упркос томе, код акцијаша је владао прави култ "ударника", хероја рада који ће донети бољу будућност. Историчари су у документацији открили да су савезне југословенске власти давале квоту потребне радне снаге за јавне радове, која се делила на републике, а затим наниже до градова и села где су комитети Народне омладине агитацијом морали да "мобилишу" потребан број омладинаца.

- Може се рећи да су великим делом Нови Београд, као и целу земљу, градила деца. На Новом Београду је 1948. млађих од 17 година било 6,5 одсто, а више од половине, 51 одсто, имало је између 17 и 19 година. Готово 80 одсто чланова омладинских радних бригада било је узраста између 17 и 23 године. Kао и у сваком тешком времену, и првих послератних година одрастало се брже него што би по природи ствари и биолошком ритму требало - наводи др Селинић.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Акцијаши организовани као војска

Те масе младих покретали су племенити и наивни идеали, као и вера да граде "бољу будућност".

ИЗЛОЖБА У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ

О ИЗГРАДЊИ Новог Београда фотографијама сведочи јуче отворена изложба у атријуму Народне библиотеке Србије, под именом "Нови град! Ко ће још да живи на овом песку?!" Организатори изложбе која ће трајати до 23. априла кажу да је она покушај да се оживе сећања на једно непоновљиво време.

- Период постојања социјалистичке Југославије био је обележен масовношћу. То је можда понајвише важило за прве послератне године, када се голим физичким радом милиона младих желело изаћи из деценијске и вековне заосталости и преко ноћи обновити земљу и достићи стандард живота развијенијих друштава. Желело се много, а радне снаге je било веома мало. Механизације, машина, искуства и стручњака још мање. Држава се у суштини највише ослонила на радну снагу, на младе и њихов елан, патриотизам и веру да својим радом граде бољу будућност за себе и своју децу - каже др Селинић.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Будућа Палата федерације током изградње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (1)

СРБИН ЈЕ - СЕНЗАЦИЈА! Премијер лига је свашта видела, али око једнога се сада сви слажу: Никола Миленковић је чудо!