ЗА пет година међународног мира, уништено је више цркава него за пет стотина година турског ропства, да би тај процес достигао своју кулминацију у три дана 17-19. марта, записано је у ванредном броју листа "Свети кнез Лазар" који је издавала Епархија Рашко-призренска.
- Ту није реч ни о неделима мале групе екстремиста који су и до сада уништавали наше храмове (115 на броју пре 17. марта) и убијали наш народ. Овде су у питању десетине хиљада (око 60.000) Албанаца који су предвођени бившим ветеранима ОВК пустошили Косовом и Метохијом све што носи знак крста, српства и цивилизације. То нису били демонстранти, јер су многи, по сведочанству КФОР-а, били наоружани аутоматским оружјем, гранатама, тромблонима и Молотовљевим коктелима. Треба рећи да мете напада нису били само Срби, наше светиње и куће, већ и војници КФОР-а и полицајци УНМИК-а, који су ту и тамо покушавали да заштите српске енклаве. Према подацима УНМИК- а повређено је 117 УНМИК полицајаца, 63 војника КФОР-а, спаљено је или оштећено преко 150 возила УН и полиције. Према још јавно непотврђеним извештајима, поред повређених, има и погинулих припадника међународних снага, међу којима су и двојица полицајаца убијених непосредно након мартовских догађаја у албански чистом делу Косова - известила је Епархије Рашко- призренска.
О томе су сведочили и војници из чешке јединице КФОР, који су се пред албанском наоружаном руљом забрикадирали у Цркви светог Андреја у Подујеву која је уништена 18. марта. Њен источни део , звоник и зид око цркве су разорени експлозивом. Чешки официр је дубоко шокиран за „Прашке новости” потврдио да су његови војници "морали да напусте храм, који је уништен заједно са гробљем" и да су Албанци "ископавали посмртне остатке Срба са гробља и разбацивали кости свуда унаоколо".
Монаси Епархије су са терена и извора међународних снага сакупљали информације и слали их у Београд: "У извештајима КФОР-а и УНМИК-а о догађајима 17. марта у Урошевцу пише "три ручне гранате бачене на цркву, подметнут пожар први пут, најмање 19 војника КФОР-а и УНМИК полицајаца рањени у одбрани цркве, разорено градско гробље".
У ЧУВЕНОЈ ББЦ серији "Мућке" која је снимана од 1981. до 1991. а онда и кроз специјале до 2003. године, играо је Роднија Тротера. И публика га је заволела у тој улози. Енглески глумац Николас Сајмон Линдхерст има данас 63 године, и живот му је обележила једна трагедија.
РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од споредних ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" стижу из света спортова на леду, за које је досад важила апсолутна забрана за учешће руских екипа, а и појединаца.
Иако је Жељко Обрадовић у неколико наврата говорио да му НБА лига никада није била жеља нити приоритет, сада је откривено да је био на прагу да преузме тамошњи клуб.
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
ДОГАЂАЈИ на простору бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије деведесетих година 20. века покренули су процес који данас потреса цео свет.
КАДА се прва експедиција руских научника упутила у далека пространства севера како би, трагом претпоставки геолога Ивана Губкина, покушала да у Сибирским тајгама пронађе налазишта нафте, скептична академска заједница СССР овај подухват је прогласила сулудом авантуром.
ТРОЈИЦИ Никшићана - Рајку Кривокапићу (34), Драгутину Лалатовићу (24) и Маринку Јовановићу (24) који су од 24. новембра у затворима у Косовској Митровици и Дузу код Подујева, само зато што су на ктиторској слави манастира Високи Дечани дошли аутомобилом на коме је уз регистарске ознаке стајао натпис: "Косово је Србија", продужен је јуче притвор за још 30 дана.
НЕСЕБИЧНО помажући своје земљаке, комшије, пријатеље и родбину, Миломир Главчић (100), родом из засеока Попе поткопаоничког села Ковачи недалеко од Јошаничке Бање, небројано пута је доказао да има срце веће него пространства Канаде чији је вишедеценијски држављанин.
Коментари (2)