У РИЗАМА И ЛЕКАРИ И БОТАНИЧАРИ: Природњачки музеј у Београду организује прву мултидисциплинарну изложбу о лечењу у средњовековној Србији

Б. СУБАШИЋ

25. 01. 2023. у 09:30

ХИЛАНДАРСКИ медицински кодекс из 12. века назив је медицинско-фармаколошког приручника са најсавременијим знањима свога доба који су користили српски средњовековни лекари.

У РИЗАМА И ЛЕКАРИ И БОТАНИЧАРИ: Природњачки музеј у Београду организује прву мултидисциплинарну изложбу о лечењу у средњовековној Србији

Фото П. Милошевић

Ова рукописна књига изузетно је сведочанство које открива немањићку Србију у другачијем светлу од уобичајених представа западне историографије о средњем веку као о непросвећеном и мрачном добу. У православној васељени било је другачије, јер је она одржала и сачувала античка знања и цивилизацију.

Због тога изложба "Хиландарски медицински кодекс и српска средњовековна медицина" Природњачког музеја у Београду, као први икада направљени мултидисциплинарни приказ овог дела наше историје и културе, има изузетан значај.

- "Хиландарски медицински кодекс" у препису из 15-16. века је јединствен зборник медицинских и фармаколошких списа који се може сматрати не само првом првом српском, већ и првом словенском фармакопејом - каже аутор изложбе Александра Савић, музејски саветник Природњачког музеја.

- Други словенски народи тога доба немају такве књиге, што показује просвећеност, далековидост и повезаност наших владара са светом, пре свих Светог Саве. Кодекс је зборник медицинских и фармаколошких списа најсавременије западне Салерно-Монпеље школе комбинован са источном праксом коју је Сава преузео из чувеног лечилишта манастира Богородице Евергетиде у Цариграду. На изложби ће бити представљена достигнућа медицине у различитим цивилизацијама широм света која су била у примени у првим српским болницама, у манастирима Хиландар и Студеница, као и први лекари у Србији, манастирска, дворска и градска медицина.

Из 14. и 15. века: Инструмент за ивлачење метака, виљушка за ампутацију и хирушки шестар, Фото Б. Милићевић

Коаутор изложбе др Снежана Јарић, научни саветник у Институту за биолошка истраживања "Синиша Станковић", прва је представила "Хиландарски медицински кодекс" у угледним страним научним часописима.

- Радови о "Хиландарском медицинском кодексу" изазазвали су огромну пажњу и доживели много цитирања - каже др Јарић.

- Могло би се рећи да су доживљени као откриће једне непознате културе. Кодекс је прво писано дело на старосрпском које садржи ботаничку терминологију и можемо га сматрати претечом српске ботанике. Задивљујуће је са колико су детаља, од географског порекла и распрострањености, до места где се могу пронаћи, описани састојци лекова минералног, биљног и животињског порекла. Још више дивљења изазивају прецизна упуства о дозирању медикамената и упозорењима који лек треба примењивати, с обзиром на конституцију и стање пацијента.

Медицински и фармаколошки списи из Хиландара написани у 12. веку, Фото А. Марковић

На изложби ће бити приказана фототипија "Хиландарског медицинског кодекса", а као посебна целина њен фармаколошки спис са бројним лековитим биљкама и описом њиховог дејства.

- Многе од њих су и данас актуелне: камилица, мајчина душица, нана, алоја, пелин, коприва, матичњак, рицинус, док се друге, као отровне, више не примењују - каже Александра Савић.

- Институт за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић", пријатељ изложбе, управо истражује медикаменте описане у Кодексу, да би утврдио њихово дејство и могућу савремену примену. Део изложбе је посвећен лековима животињског и минералог порекла из збирки Природњачког музеја и Хемијског факултета у Београду. Аутор илустрација је Бора Милићевић, ликовни техничар Природњачког музеја, а куриозитет ће бити изузетно ретки средњовековни медицински артефакти са подручја Србије: хируршки нож, сврдло за вађење метака, пинцете, скалпели, маказе, наочаре лекара, бочице... Њих смо добили љубазношћу Музеја "Рас" у Новом Пазару и ризнице средњовековних медицинских инструмената манастира Бања у Прибојској Бањи, а Народни музеј у Кикинди нам је позајмио лобању човека на којој је обављен хируршки захват.

Фото А. Марковић

Изложба се организује уз благослов Епархије милешевске и уз посебно одобрење манастира Хиландар за снимање звука и фотографија природе Свете Горе и здања, а биће употпуњена наменски компонованом музиком и фотографијама манастира Хиландара и природе Свете Горе, аутора Александра Вл. Марковића.

КАНТАРИОН Стари, проверени лек, Фото Б. Милићевић

СВЕЧАНО НА МАЛОМ КАЛЕМЕГДАНУ

ИЗЛОЖБА "Хиландарски медицински кодекс и српска средњовековна медицина" биће отворена у четвртак, 26. јануара, у 13 часова, у Галерији Природњачког музеја на Малом Калемегдану. На свечаном отварању публици ће се обратити Славко Спасић, директор Природњачког музеја, ауторке изложбе Александра Савић и др Снежана Јарић, као и др Катарина Шавикин, помоћник директора за науку Институтa за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту