ТЕСЛА - ГЕНИЈЕ КОЈИ И ДАЉЕ ОКРЕЋЕ СВЕТ: На Божић се навршава 80 година од смрти једног од најумнијих људи
НА Божић се навршава 80 година откако је заувек отишао један од најумнијих људи које човечанство памти. Велики научник и проналазач Никола Тесла (1856-1943) преминуо је 7. јануара 1943. у соби 3327 хотела "Њујоркер" у којој је живео.
Имао је 87 година и стотине патената и проналазака који су му донели славу, али не и богатство. Био је сиромашан и у дуговима. Али и осам деценије после његове смрти, сигурно је да је научник који се помиње сваког дана и геније који и даље окреће свет.
Опело је одржано 10. јануара у Катедрали Светог Јована Богослова на Менхетну. Ковчег је био прекривен америчком и југословенском заставом. На вечни починак, по његовој жељи, испратила га је музика која је свирала Шубертову композицију "Аве Марија" и "Тамо далеко". Песму "Тамо далеко", која га је подсећала на Србију, одсвирао је његов пријатељ Златко Балаковић у пратњи хора "Слован". Теслу је испратило више од 2.000 људи, а у поворци су били и државници, славне личности, нобеловци.
Убрзо по Теслиној смрти ФБИ је затражио од Усељеничке службе одузимање свих његових личних ствари и докумената, иако је био амерички држављанин. Касније је Министарство одбране САД контактирало са ФБИ, а Теслина документа проглашена су врхунском тајном. Његов сестрић Сава Косановић успео је да дође до дела његових личних ствари и да их пренесе у Београд. Та његова заоставштина, као и његова урна, у Београду су, у музеју који носи његово име.
Никола Тесла рођен је у селу Смиљане у Лици, као четврто од петоро деце Милутина, српског православног свештеника, и мајке Георгине. Каријеру је почео у Марибору као помоћни инжењер 1878, али је те године, због очеве смрти, да би му испунио жељу, уписао факултет у Прагу. Касније се запослио у Централном телефонском уреду у Будимпешти, а потом у Едисоновом континенталном друштву у Паризу. У јуну 1884. одлази у САД, где остаје до смрти.
- За изумитељску жицу дугујем захвалност мајци, али вежбе које ми је отац давао биле су веома корисне - говорио је Тесла. - Садржавале су много задатака, на пример погађање туђих мисли, откривање разних грешака или израза, понављање дугих реченица и рачунање напамет. Те су ми дневне вежбе ојачале памћење и разум. Биле су несумњиво веома корисне.
Тесла је један од највећих изумитеља на пољу електричне енергије. Његови најзначајнији проналасци су полифазни систем, обртно магнетско поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Открио је, такође, један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области рендгенских зрака.
Тесла, и данас недостижан геније, заслужан је за 700 изума од којих је више од 300 заштићено у 27 земаља на пет континената. По њему је названа јединица за мерење јачине магнетног поља. Његова заоставштина уписана је 2003. године у регистар Унеска.
Дружио се Тесла са писцем Марком Твеном и глумицом Саром Бернар. Твен је обожавао да борави у његовој лабораторији. А, Тесла је био занесен поезијом Јована Јовановића Змаја.
Током једине посете Београду, 1892. године, организован је банкет њему у част. Том догађају је присуствовао и "чика Јова" који је написао песму "Поздрав Николи Тесли пре доласка му у Београд". Змај је ретко рецитовао своје песме, али овог пута је направио изузетак. Тесла је био истински ганут. Наредних година страствено је преводио Змајеве стихове и објављивао их у Century Magazine, чији је уредник био његов пријатељ Роберт Џонсон.
Тесла је непресушна инспирација не само научницима, већ и писцима и другим уметницима. О њему је написано много књига и снимљено више филмова. У "Престижу" његов лик тумачи Дејвид Боуви.
СОБА 3327
ПОСЛЕДЊИХ десет година живота Тесла је провео у хотелу "Њујоркер". Соба 3327 била је спаваћа, док је у соби 3328 радио. Новоизграђени хотел Тесла је изабрао зато што је био близу његове лабораторије на углу 40. улице и Шесте авеније. Данас тај део Њујорка носи име Угао Николе Тесле. А, у хотелу "Њујоркер" истичу да скоро да нема дана да неко не дође и затражи да види собу 3327 и 3328 на 33. спрату, где је живео Тесла…
ОДАН СРПСТВУ И ПРЕКО МОРА
ТЕСЛА је 1. јуна 1892. допутовао у Београд, први и једини пут. У српску престоницу је дошао на позив Ђорђа Станојевића, ректора Београдског универзитета. Тада је одржао говор који се и данас памти:
"Своју радост, коју ја овога тренутка осећам, ја не умем да вам искажем, али се радујем што могу овом приликом да пред вама, мила браћо, изразим свагда своје најмилије задовољство, да сам био и да вазда остајем само Србин и ништа више. (...) И ако има какве славе и заслуге за човечанство, да се припише моме имену, то та почаст више припада српском имену, српском народу из чије сам средине ја поникао. (...) Ја сам - као што видите и чујете - остао Србин и преко мора (...)"
Препоручујемо
ПОНОС СРБИЈЕ: Награда за наше три научнице - иза њих велики број научних радова (ФОТО)
28. 12. 2022. у 15:02
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)