РАТ МОСКОВЉАНА ЗА КУЛТНУ ТРГОВИНУ: Репортер "Новости" у "Јелисејевском магазину", продавници са патином
МОСКОВЉАНИ су минулих месеци водили прави медијски рат да би сачували једну од култних и најстаријих продавница у Русији "Јелисејевски магазин" који се налази у главној улици, Тверској број 14.
Власти Москве су схватиле да не смеју да дозволе нестанак ове продавнице у коју су осим грађана руске престонице често залазили и туристи и дивили се њеној унутрашњости. Јер, та продавница прехрамбене робе је једна од најлепших не само у Русији већ и у Европи.
Иако је 11. априла продавница престала да ради, градоначелник Москве Сергеј Собјањин је поручио да неће дозволити промену намене тог ексклузивног простора и компаније које су заинтересоване за изнајмљивање моћи ће да продају, као и пре, само прехрамбену робу, пића, кафу и чајеве из целог света.
Власти су направиле грешку када су компанији "Алије Паруса" чији је основни бизнис грађевина, изнајмиле ту продавницу јер они нису били способни да воде ову трговину. Са свог чувеног портрета трговац Јелисејев, који је основао продавницу 1901. године, гледао је на гламурозну унутрашњост али и на празне, слабо осветљене полице јер на раскошним лустерима половина сијалица није радила. Али зато је последњег дана пред затварање било пуно оних који су дошли да се фотографишу на том чувеном месту.
Зграда у којој је "Јелисејевски магазин" је под заштитом државе као културно наслеђе. Саграђена је 1790. године. Богата Јекатерина Козицка са Урала направила је себи вилу коју су касније наследили њени потомци. Касније је књегиња Волконска 1824. у тој згради отворила светски салон који су посећивали чувени писци и песници Пушкин, Тјучев, Жуковски, Тургењев... Тек 1898. милионер из Санкт Петербурга Григориј Јелисејев купио је ту вилу и поново је рестаурирао одлучан у намери да уреди продавницу тако да посетиоци остану задивљени када уђу у тај простор. И успео је.
После Октобарске револуције продавница је променила назив и постала је "Гастроном број 1". Опет се тамо могла купити квалитетна роба, али народ није има новца. Због помањкања робе у СССР је дуго година било престижније бити руководилац добро опскрбљење продавнице него професор на факултету. Требало је имати везу да се купи добар сир, кобасице или месо. Тадашњег директора "Јелисејевског магазина" Јурија Соколова су због тога знали многи познати. Користећи свој положај Јуриј Соколов се обогатио али је дошао под лупу моћног КГБ. Није му помогло ни богатство ни везе. Затворен је, а 1972. стрељан "због мешетарења".
У време Јељцина и пљачкашке приватизације "Јелисејевски магазин" је приватизовао Јеврејин Јаков Јакубов из Азербејџана. Осим продавнице у згради је био и ресторан и ноћни клуб. После Јакубова, стигла је компанија "Алије Паруса" и поново тамо направила ексклузивну продавницу. Сада се чека нови закупац.
ГРАЂАНИ ИПАК ПОБЕДИЛИ
Московљани су задовољни што су власти одлучиле да никоме не дозволе да промени намену тог атрактивног простора који је сведок историје. Прекрасно унутрашње уређење мора да остане исто, а то је већ довољно да домаћи и страни туристи навраћају ако ништа друго оно да би се сликали "за успомену" на посету гламурозном делу Москве који подсећа на времена царске Русије.
КАНДИДАТ ЗА РУМУНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА ЂОРЂЕСКУ: Украјина је измишљена држава, биће подељена сто посто
КАНДИДАТ за председника Румуније Калин Ђорђеску изјавио је да је Украјина „измишљена држава“ коју ће поделити суседи.
30. 01. 2025. у 13:44
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
ДОНОСИ НЕСРЕЋУ УКУЋАНИМА: Верује се да једна ствар никако не сме да се стави у ковчег покојника
ВРЛО често се људи изненаде када виде обичаје у појединим деловима наше земље везано за сахране, а преносили су се са колена на колено и све до данас опстали.
02. 02. 2025. у 08:45
Коментари (0)