НАЈВИШЕ МИЛИЈАРДЕРА ЈЕ СТУДИРАЛО НА ОВИМ УНИВЕРЗИТЕТИМА: Само један није из САД и државни је

02. 05. 2021. у 10:05

МОТИВАЦИОНЕ приче милијардера о свом првом зарађеном долару који га је, уз урођени њух за бизнис и, наравно, срећу одвела у клуб светских богаташа, изгледа да баш више "не пију воду". Нова листа америчког магазина Форбс, чини се, руши тај клише. Њихова нова компилација података о богатим – "10 универзитета који су створили највише богаташа" показује да, уз срећу, њух за бизнис, треба стећи и много знања и то у најбољим високим школама на свету, као карту за улазак у групу најбогатијих.

НАЈВИШЕ МИЛИЈАРДЕРА ЈЕ СТУДИРАЛО НА ОВИМ УНИВЕРЗИТЕТИМА: Само један није из САД и државни је

Фото: Депоситпхотос

Као што се и могло очекивати, држава са највише универзитета који „производе“ милијардере су Сједињене Америчке Државе. Девет, од укупно десет рангираних универзитета, је из Америке. Држављанство некадашњих студената елитних факултета који су касније добили епитет "милијардери" је разнолико. Ту нису заступљени само држављани САД, има их и из Бразила, попут Жорхе Паоло Лемана, Колумбије , Бугарске…

Једини Универзитет који је у групи оних чије дипломе носе најбогатији људи на свету је државни универзитет Мумбај у Индији. Међу својим бившим студентима има чак 20 милијардера са Форбс листе, укључујући и Мукеша Амбанија (Мукесх Амбани), власника конгломерата Релианце Индустриес и најбогатијег човека у Азији.

Највише милијардера међу бившим студентима имају:

УНИВЕРЗИТЕТ ХАРВАРД (Кембриџ, Масачусетс)

Чак 29 са Форбсове листе су алумни Харварда. Од ових 29 милијардера, њих 17 је похађало специјализације за сектор финансија и инвестиција.

Најистакнутија имена су Камерон и Тилер Винклвос близанци – битцоин, Лојд Бланкфајн, бивши извршни директор Голдман Сацхс, Стив Балмер, власник Лос Ангелес Цлипперс и бивши директор Microsoft, већ поменути Бразилац Леман, инвестициони банкар.

УНИВЕРЗИТЕТ У ПЕНСИЛВАНИЈИ (Филаделфија)

Међу бившим студентима има 28 милијардера. Ту су два Форес "ветерана" – Доналд Трамп, доскорашњи председник САД и Илон Маск, друга најбогатија особа на свету.

Студенти овог Универзитета су и двоје "нових" Форбс милијардера који су на листи најбогатијих ове године дебитовали – Ленс Гоконгвај, извршни директор конгломерата ЈГ Суммит, и Гери Лаудер, улагач у ризичне инвестиције.

УНИВЕРЗИТЕТ СТАНФОРД (Калифорнија)

И овај Универзитет има 28 милијардера. Издваја се као Универзитет у првих 10 са највише нових милијардера на Форбс листи међу својим бившим студентима.

Ту су студирали Давид Вéлез (оснивач Нубанк, који се сматра највреднијом дигиталном банком на свету, Баиџу Бат и Влад Тенев (суоснивачи Робинхоод ), Џери Јанг, оснивач компаније Yахоо…

УНИВЕРЗИТЕТ ЈЕЈЛ (Њу Хејвен, Конектикат)

На Форбс листи је 21 милијардер бивши студент Јејла. Међу њима има и доста оних који су богатство наследили. На пример, овде је студирао велики број чланова породице Марс, власника познате истоимене марке хране и производа за кућне љубимце, али и деца инвеститора и нафтног магната Лија Маршала Баса.

Диплому са Јејла има и власник НБА лигаша Брооклyн Нетс, Џо Саи, извршни директор инвестиционе компаније Блацкстоне Стивен Шварцман, суоснивач Пинтереста Пол Скјара.

УНИВЕРЗИТЕТ У МУМБАЈУ

Међу најбогатијима који су завршили неки од факултета на овом Универзитету има доста наследника. То је случај и Мукеша Амбанија, директора компаније Релианце Индустриес, конгломерата који се бави нафтом, гасом, петрохемијом и телекомуникацијама. Мукеш је наследио имовину свог оца, заједно са братом Анилом. Разлика између њих је та што је Мукеш успео да прошири своје богатство, што га је и довело до десетог места Форбс листе за 2021. годину.

УНИВЕРЗИТЕТ КОРНЕЛ (Итака, Њујорк)

Аналитичари магазина Форбс су израчунали да су 18 милијардера на њиховој престижној листи алумни Универзитета Корнел.

Ту је бивши шеф Цитyгроуп – Сенди Вејл, Роберт Смит, једна од највећих фигура у приватном финансирању, Дејвид Дафилд, софтвераш, суоснивач ПеоплеСофт.

УНИВЕРЗИТЕТ ЈУЖНЕ КАЛИФОРНИЈЕ

Овај Универзитет има, међу својим бившим студентима 15 представника на Форбс листи милијардера за ову годину. Ту су и два позната имена филмске индустрије – Џорџ Лукас (Георге Луцас), креатор Ратова звезда и оснивач Луцасфилм, ЛуцасАрт и Индустриал Лигхт & Магиц и Валтер Салес, бразилски филмски режисер чији је филм Централна станица номинован за Оскара за најбољи страни филм у 1998. години.

МИТ – МАССАЦХУСЕТТС ИНСТИТУТЕ ОФ ТЕЦХНОЛОГY (Масачусетс)

Аналитичари магазина Форбс пронашли су да је 14 милијардера који су алумни овог Универзитета. Тројица су ове године "дебитовала" – Џон Ојлер, извршни директор компаније БеиГене, Сем Бенкман-Фрид, оснивач компанија за криптовалуте Аламеда Ресеарцх и ФТКС, и Мајкл Сејлор. Ту су и Џим Симонс, математичар, оснивач Ренаиссанце Технологиес Цорпоратион, Дру Хјустон, извршни директор Дропбоx и други.

УНИВЕРЗИТЕТ ПРИНСТОН (Њу Џерси)

Има међу студентима 11 милијардера. Иако је на дну врха, овај Универзитет има највећу нето вредност (288,4 милијарде долара), ако се сабере вредност богатства његових студената – милијардера.

Међу његовим бившим студентима је Џеф Безос, тренутно најбогатија особа на свету према листи Форбс и његова бивша супруга Макензи Скот. Богатство Безос-Скот заједно представља 80 одсто укупног богатства милијардера са Универзитета Принстон.

На овом Универзитету студенти су били и Бил Гејтс и Марк Закерберг, али су касније одустали.

УНИВЕРЗИТЕТ У КАЛИФОРНИЈИ – БЕРКЛИ

Овај Универзитет има 11 милијардера међу некадашњим студентима. Међу њима су и два нова милијардера са Форбс листе 2021, а чије богатство се везује за борбу против короне. Наиме, и Тимоти Спрингери Роберт Лангер своје богатство стекли су захваљући учешћу у производњи вакцине Модерна.

Ту је и Тони Сју, извршни директор ДоорДасх, фирме за доставу хране.

(Бизнис.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи