ПОНОВНО ЗАКЉУЧАВАЊЕ У ЧИЛЕУ: Алармантан број заражених ковидом упркос успешној вакцинацији
ЧИЛЕ је суочен са великим порастом броја случајева заразе корона вируса упркос успешној кампањи вакцинације.
Број новозаражених у Чилеу, на дневном нивоу, достигао је 9. априла нови рекорд, будући да је, први пут од избијања пандемије, премашио цифру од 9.000, што је такође значајно више у односу на претходни рекорд од 7.000 дневних случајева, забележен средином јуна прошле године, преноси Би-Би-Си.
- Осећам се као да идемо уназад - каже становница Сантјаго де Чилеа Софија Пинто, додајући да грађани морају да преузму посебне дозволе преко Интернета како би могли само два пута недељно да изађу напоље да обаве основне ствари, попут куповине хране или посете лекару.
Фрустрација и збуњеност коју многи Чилеанци осећају због поновног закључавања делимично је и због чињенице што се пре само два месеца чилеански председник Себастијан Пињера хвалио да Чиле има једну од најбржих кампања вакцинације на свету.
Критичари су, међутим, оптужили владу Пињере због пребрзог лабављења ограничења у вези са корона вирусом.
Границе Чилеа биле су затворене од марта до новембра 2020. године. Међутим, након што је строго закључавање довело до обарања седмодневног просека на 1.300 случајева у новембру, донета је одлука да се границе поново отворе, укључујући и међународне туристе.
Чилеанци су, такође, добили посебне дозволе за слободније путовање унутар земље током летњих одмора на јужној хемисфери, пошто су неки стручњаци тврдили да је то важно за ментално здравље људи.
Отворени су ресторани, продавнице и одмаралишта како би покренули посрнулу економију.
И док је увођење вакцинације заиста било брзо, будући да је започело тек крајем децембра, у првом реду за вакцинацију нашли су се здравствени радници, старији од 90 година, и наставници.
Међутим, велика већина Чилеанаца није стигла да прими вакцину пре сусрета са рођацима и пријатељима на летњим празницима у јануару и фебруару.
Томе треба додати и ширење нових, лакше преносивих сојева вируса, попут варијанте П.1, за коју се сматра да се појавила у Бразилу у новембру.
- Такође, постоји забуна око тога како делује вакцина коју је примила велика већина у земљи - оценила је професорка имунологије Сусан Буено, додајући да је више од 93 одсто вакцина датих у Чилеу до сада било "КоронаВак" вакцина, произведена у пекиншкој биофармацеутској компанији Синовак.
Међутим, подаци о ефикасности вакцине "КоронаВак" су различити.
Бразилска испитивања сугеришу стопу ефикасности од око 50,4 одсто, али резултати испитивања у Индонезији и Турској сугеришу много већу стопу - између 65 одсто и 83 одсто.
Препоручујемо
КОВИД ОДНЕО СТО ХИЉАДА ЖИВОТА: Француска премашила мрачни праг жртава пандемије (ФОТО)
15. 04. 2021. у 20:16
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)