ИМА ЛИ ШАНСЕ ЗА "ДЕГЗИТ"? Идеја о изласку Немачке из ЕУ подигла велику прашину

12. 04. 2021. у 23:56

ИДЕЈА опозиционе странке Алтернатива за Немачку (АфД) о иступању Немачке из Европске уније има за циљ добијање протестних гласова пред септембарске изборе, али шансе за њену реализацију су крајње мале, док је промена структуре ЕУ оно што има подршку грађана Немачке, оцењују руски експерти.

ИМА ЛИ ШАНСЕ ЗА ДЕГЗИТ? Идеја о изласку Немачке из ЕУ подигла велику прашину

Фото: Депоситпхотос

На скупштини странке Алтернатива за Немачку у Дрездену већином гласова усвојен је захтев чланства да се промени изборни програм странке за предстојеће парламентарне изборе у Немачкој и да се у њега унесе залагање за излазак земље из ЕУ. У дугој дебати, против те идеје изјаснио се и шеф АфД-а Јерг Мојтен, који је посланик у Европском парламенту. Он је упозорио да АфД неће успети ако се изјасни за иступање из ЕУ и истакао да би било паметније сарађивати са другим странкама. 

Идеја о изласку Немачке из ЕУ лебди у ваздуху

Научни сарадник Института за Европу Руске академије наука Александар Камкин коментарише да се о иступању садашње Немачке из Европске уније може говорити само теоретски јер је Алтернатива за Немачку опозициона странка и, по његовом мишљењу, већ дуго јој је предодређено да буде вечита опозиција и „алтернатива“, попут, на пример, националног покрета у Француској или Странке за независност (УКИП) у Великој Британији. 

- Међутим, сама идеја о иступању Немачке из ЕУ лебди у ваздуху и прилично велики проценат Немаца подражава идеју, ако не иступања из ЕУ, онда промене структуре. Разлог за то је чињеница да је Немачка, заједно са Француском, главни спонзор мање развијених земаља Европске уније и различитих програма који имају за циљ промоцију интеграције ван Европске уније, па и на Балкану. Према томе, Немци нису спреми да плаћају за све. Прво упозорење је била дужничка криза у Грчкој 2010-2011. године која је била подстицај за стварање Алтернативе за Немачку. Следећи тест на издржљивост ЕУ је била миграциона криза, а раст популарности АФД се догодио управо у периоду 2014-2016. године - појаснио је Камкин.  

„Дегзит“ хит на Твитеру

Хештег #DEXIT (излазак Немачке из Европске уније по аналогији са брегзитом — излазак Велике Британије из ЕУ) у недељу је постао један од најпопуларнијих на Твитеру, пренео је лист „Велт“. 

Заменик директора Института за Европу Руске академије наука Владислав Белов наглашава да је иступање Немачке из ЕУ традиционална идеја АфД-а, коју су већ предлагали оснивачи ове странке који су је напустили. АфД је протестна странка, која покушава да игра на протестно расположење, како каже Белов, верујући да ће у оквиру предизборне кампање у Бундестагу тако добити додатне гласове. 

- По мом мишљењу, одлука да се предложи овако нешто је погрешна. Највероватније ће то бити у њиховом изборном програму. Стога партија АфД, која није успела да добије додатне гласове у ситуацији са вирусом корона, тражи област у којој би могла да демонстрира свој протестни потенцијал. Према анкетама, АфД ће добити око 10 одсто гласова. А питање је да ли ће и то добити. Мислим да ће ову идеју подржати мањина њиховог бирачког тела. Ипак ово није Велика Британија, а по мом мишљењу, ово је популизам - истакао је Белов. 

Шансе Алтернативе на изборима

Александар Камкин скреће пажњу на то да је у источним државама Немачке АФД понекад заузимала прво место на изборима за покрајинске парламенте. Међутим,  на федералном нивоу, на септембарским изборима за Бундестаг, Алтернатива за Немачку, уверен је Камкин, неће добити више од 15 одсто гласова јер у западним државама није толико популарна. Тамо су главна опозиција Зелени, односно делимично странка левице, рекао је експерт, појашњавајући да Зелени подржавају европске интеграције, као и Хришћанско-демократска странка (ЦДУ) Ангеле Меркел. 

- Стога можемо рећи да је само покретање питања изласка Немачке из ЕУ својеврсно политичко троловање и нека врста популизма усмереног на привлачење протестних гласова. Али чињеница да постоји тако велики број протестних гласова сугерише да, наравно, у ЕУ није све тако идеално, а за развој су потребне одређене измене. Да ли ће власти имати слуха за мишљење грађана — то је већ друго питање. Засад желим да нагласим да је повлачење Немачке из ЕУ крајње мало вероватно, јер су практично све институције европских интеграција везане за ову земљу -  закључио је Камкин. 

(Спутњик.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину