УСКРС "ПОД КЉУЧЕМ": Европа поново у локдауну - празник дочекује уз полицијски час

Новости онлајн

02. 04. 2021. у 21:26

ЈОШ један празник ће Европа дочекати „под кључем“.

УСКРС ПОД КЉУЧЕМ: Европа поново у локдауну - празник дочекује уз полицијски час

Фото: АП

Католички Божић већина Европљана је дочекала под строгим мерама због пандемије, а тако ће, по свему судећи бити ситуација и за католички Ускрс који пада у недељу 4. априла.

Иако се Европска Унија надала да ће јој почетак вакцинације против корона вируса убрзати ублажавање мера, то се и даље не дешава. Број вакцинисаних људи широм континента је и даље врло мали, што због чињенице да нису стигле наручене дозе од појединих компанија, што због скепсе која влада међу људима у вези са самим вакцинама.

Број заражених ковидом и даље расте на Старом континенту па многе државе уводе и нова „закључавања“, полицијски час па ће се, по свему судећи и католички Ускрс дочекати у тужној атмосфери.

Немачка

Немачка је последњих дана била стално на рубу одлуке да ли ће уводити нове мере или не. Немачка канцеларка Ангела Меркел је повукла одлуку о потпуном локдауну за Ускрс - након многих критика са свих страна. Међутим, многе оштре мере ће остати у појединим деловима земље.

Влада Меркелове сложила се да примени изузетно строге мере на локалном нивоу у подручјима у којима се недељно зарази више од 100 људи на 100.000 становника. Али то је већ случај у скоро 200 од 412 немачких управних округа - што значи да ће мерама бити погођена готово половина од 83 милиона људи у земљи.

Фото: АП

Немачка се већ налази у четворомесечном закључавању током које је полицијски час увођен на локалном нивоу, али никада за оволико велики број становника.

Сада су мере широм Немачке врло различите, понегде су школе отворене, а негде нису, негде се сме у бутике, а другде не сме. Након што је почетком марта договорено постепено попуштање мера, али је онда број регистрованих зараза скочио, делује да су мере широм Немачке све шареније, пише Дојче веле.

Хамбург предузима оштрије мере док се случајеви корона вируса повећавају увођењем ноћног полицијског часа.

Становницима Хамбурга од 2. априла биће наређено је да остану код куће између 21:00 и 05:00, уколико немају ваљан разлог да буду напољу, известио је Шпигел.

То значи да и продавнице морају да буду затворене од 21:00. Међутим, доставним службама је и даље дозвољено да достављају храну након тог времена. Трчање напољу и даље ће бити могуће, а дозвољено је и путовање на посао. Међутим, градоначелник Петер Ченчер рекао је да се морају избећи сва непотребна путовања.

У Берлину на многим јавним местима од 31. марта су обавезне маске и то ФФП2. Обичне медицинске маске за једнократну употребу нису довољне, закључиле су локалне власти.

Берлин уводи и забрану ноћног окупљања, а смањиће и број деце у јаслицама да би од следеће недеље покушао да заустави трећи талас пандемије корона вируса.

Многе области ће одлучивати о новим мерама уколико број новозаражених буде био већи од 100 на 100.000 становника.

Канцеларка Ангела Меркел сматра да немачке покрајине недовољно строго спроводе мере против пандемије. Зато помиње могућност промене закона.

Широм земље трају покушаји да се, уз употребу брзих тестова, омогући рад ресторана или бутика. У Сарској области би од идуће недеље требало да се отворе и теретане и биоскопи, иако број заражених расте.

Меркел је од почетка са скепсом гледала на попуштања мера. На последњем састанку с премијерима тражила је најтврђи могући локдаун током ускршњих празника. Међутим, након критика је одустала од тога. Ипак, нова заоштравања су могућа и даље. Следећи редовни састанак савезне и покрајинских влада о новим мерама у борби против пандемије корона вируса планиран је за 12. април.

Француска

Француска иде у нови локдаун највероватније на месец дана.

Земља ће рестриктивне мере које су већ биле на снази у Париској регији, али и у неким другим областима у земљи, најавио је француски председник Емануел Макрон у телевизијском обраћању нацији.

Нове мере ће бити на снази бар месец дана, а Макрон је оценио да "ће се изгубити контрола над пандемијом уколико се одмах не реагује", пренео је Ројтерс.

У најугроженијим зонама кретање је ограничено на 10 километара, као и напуштање департмана без ваљаног разлога. Продавнице, осим оних са храном и лековима су затворене.

Фото: EPA

Макрон је додао да ће Француска затворити школе и обданишта на три недеље. Претходно су школе биле затворене два месеца током првог таласа пандемије ковида, али их је влада отворила током другог таласа од новембра и није их досад затварала.

- То је најбоља опција да успоримо ширење вируса - рекао је Макрон, наводећи да ће распуст за школарце почети 12. априла.

Он је оценио да вакцине дају резултат и да ће Европа бити континентални лидер у свету по производњи вакцина, откривши да ће 250.000 људи учествовати у вакцинацији Француза.

- Особе старије од 60 година моћи ће да се вакцинишу од 16. априла, а они изнад 50 година од 15. маја - поручио је Макрон.

Француска би могла да достигне врхунац трећег таласа вируса корона за седам до десет дана уз нове рестриктивне мере рекао је министар здравља Оливије Веран.

- Могли бисмо да достигнемо врхунац епидемије за седам до десет дана ако све прође по плану - рекао је Веран.

У Француској се дневни број случајева удвостручио од фебруара на просечно 40.000. Ове недеље је број пацијената на одељењима за интензивну негу премашио 5.000. чиме је надмашен врхунац из другог таласа.

Аустрија

Од 1. априла су покрајине Беч, Доња Аустрија и Бургенланд почеле да примењују мере оштрог закључавања и важе строже мере против ширења корона него у осталим деловима Аустрије, преноси Танјуг.

Тако је уведен целодневни полицијски час, који, међутим, као и до сада предвиђа могућност изласка из куће за потребе куповине свакодневних потрепштина, због посла, али и шетње.

Све радње, изузев прехрамбених и дрогерија, су затворене, а ресторани могу само да испоручују храну.

Што се Ускрса тиче, забрањена су велика славља, већ важи правило "1+1"- једно домаћинство може да се састане само са једном особом другог домаћинства, небитно да ли у кући или напољу.

Фото: ЕПА

У другим покрајинама омогућен је сусрет две породице, али до 20 часова, од када тамо, до пет ујутро, почиње полицијски час.

Цркве могу да славе Ускрс са верницима, али уз строге мере поштовања дистанце и ФФП2 маске.

Ко жели да напусти источне покрајине Аустрије мора за то имати важан разлог. Најављене су контроле на излазима из градова како би се спречило да грађани источних покрајина “побегну” у друге делове земље где су мере “слабије”.

Када је реч о школи тренутно је у току распуст, а после Ускрса ђаци ће најпре једну недељу имати наставу на даљину.

Закључавање у Бечу, Доњој Аустрији и Бургенланду трајаће до 11.априла.

Италија

Италијанска влада одобрила је нови пакет анти-ковид мера који потврђује оно што су медији већ најављивали, а то значи да ће у априлу цела земља остати у режиму умерено тешких и тешких епидимиолошких ограничења, пише агенција Анса.

То значи забрана кретања и посета, изузев у дане предстојећег празника када је дозвољено да две особе из једног могу да посете друго домаћинство.

Остају затворени барови, ресторани, сем за кућну доставу, фискултурне сале, позоришта, музеји, теретане, фризерски салони, на знази остаје полицијски сат од 22 до 5 ујутро наредног дана, и забрана путовања међу регијама.

Фото: Танјуг/АП

Једина велика новост у односу на претходне периоде, када су мере као сада биле веома сличне тоталном затварању, јесте почетак рада директне наставе у основним школама.

Половином априла влада ће поново размотрити епидемиолошку ситуацију и, ако то прилике дозволе, олабавити неке мере ограничења.

Белгија

Према ограничењима наметнутим у Белгији ради спречавања ширења корона вируса, становницима је забрањено путовање у иностранство, али могу слободно да се крећу широм земље.

Многи од њих због лепог времена не могу да се одупру плажама на Северном мору, посебно након што је влада одлучила да затвори школе на додатних недељу дана пре ускршњег школског распуста у покушају да успори заразу.

Ситуација није ништа боља ни у великим градовима. У Бриселу се тако грађани масовно окупљају у једном од највећих градских паркова како би уживали у пићима и играма на отвореном.

Према мерама је дозвољено окупљање до четири особе, а обавезно је ношење маски на јавним местима у Белгији.

Словенија

Словенија је 1. априла ушла у трећи локдаун за само нешто више од годину дана, који ће трајати до 11. априла, изузев за време ускршњих празника, када ће чланови два домаћинства моћи да се међусобно посећују.

Школе ће поново прећи на наставу на даљину, док ће вртићи пружати бригу о деци само за децу родитеља који раде у секторима од кључног значаја, преноси словеначка агенција СТА.

Маске за лице поново ће бити обавезне на отвореном, осим током рекреације у природном окружењу.

Људима ће бити забрањено напуштање свог региона, уз изузетке као што су одлазак на посао, пружање помоћи или учешће у дипломатским мисијама.

Директна продаја робе и услуга потрошачима биће забрањена, уз изузетак прехрамбених продавница, апотека и цвећара.

Биће на снази забрана окупљања, а људима ће бити дозвољено да се друже само са члановима сопственог домаћинства. Све прославе биће забрањене, а полицијски час од 22:00 до 05:00 остаће на снази.

Фото: АП

Музеји, галерије, библиотеке и архиве, такође се затварају, догађаји су отказани у наредних 11 дана, а верске церемоније ће се одржавати без присуства верника.

Ускршња недеља, која се слави 4. априла, биће изузетак, а људи ће моћи да путују широм земље да посете породицу.

Максимално два домаћинства моћи ће да се друже, али укупан број људи старијих од 15 година не сме бити већи од шест.

Хрватска

Хрватска је донела нове епидемиолошке мере које се односе на забрану тренирања у затвореном, осим за врхунске спортисте, о ограниченом раду дечјих играоница у затвореном и привремена одлука о забрани преласка границе.

Нове мере ступиле су на снагу 1. априла и важиће до 15. априла, с тим да у ходу могу бити мењане.

Уведене су и нове мере за улазак у Хрватску па ће тако бити потребне потврде о негативном антигенском тесту или потврда о вакцинацији, односно прележаном ковиду која ће важити најдуже 180 дана. Изузетак су деца до седам година.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!