ДЕКАДА БОЛА И ПАТЊЕ У СИРИЈИ: ОД „Арапског пролећа" до рата против тероризма
ОРУЖАНИ сукоб у Сирији траје од 2011. године. Све је почело када је у регион стигло „арапско пролеће“, да би сукоб прерастао у грађански рат, а касније и у рат против терориста.
У марту 2011. године широм Сирије су одржани велики протести, након чега је председник Асад био приморан да распусти владу и да укине режим ванредног стања, који је био на снази последњих 48 година. Протести су прерасли у сукобе.
Терористичка организација ДАЕШ (Исламска држава) се 2014. године утврдила на територији Сирије и Ирака. Терористи су успели да заузму велики ирачки град Мосул, као и део територије Сирије. Према подацима руског Министарства одбране, група ДАЕШ је 2015. године контролисала око 70 одсто територије Сирије. Осим тога, терористи су заузели и велики део Ирака.
Године 2015. сиријска влада обратила се за помоћ Русији. Савет Федерације једногласно је одобрио захтев председника Владимира Путина за употребу Оружаних снага земље ван њене територије, што је омогућило да се војна операција у Сирији покрене истог дана на захтев легитимних власти ове државе.
У септембру 2015. године авиони Ваздушно-космичких снага Русије почели су да изводе нападе на положаје ДАЕШ-а у Сирији. У провинцији Латакија на аеродрому Хмејмим формирана је база за руску ваздухопловну групу.
Учешће руских снага омогућило је преокрет ситуације – 2017. године готово цела територија Сирије била је ослобођена од терориста. Међутим, милитанти су задржали присуство у четири региона, од којих је највећи провинција Идлиб на граници са Турском.
Истовремено, Русија, Иран и Турска створиле су такозвани Астански формат преговора о ситуацији у Сирији. У оквиру овог формата потписан је меморандум о стварању зоне деескалације сукоба у земљи под контролом три државе-гаранта примирја.
Убрзо после тога, 2018. године, Русија и Турска договориле су се о успостављању демилитаризоване зоне у Идлибу. Крајем 2019. у провинцији су се поново активирали милитанти. Владине снаге покренуле су офанзиву на њихове положаје, што је створило напету ситуацију у односима са Турском, али су 2020. године стране потписале споразум о прекиду ватре.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ПРИНУДНО СЛЕТЕО: Руски хеликоптер Ми-35 у Сирији доживео квар, посада евакуисана
28. 02. 2021. у 11:10
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)