ВИШЕ ОД 10 МАЛИШАНА УМРЕ СВАКОГ МЕСЕЦА: Лекари у болници се боре, плату не примају а ни помоћ не стиже (ВИДЕО)
КАДА је Хасан Али, дечачић стар само десет месеци стигао у болницу, доктори су се надали да ће успети да му спасу живот.
Толико болесне деце у Јемену не стигне до болнице, умру од глади или не успевају да их пребаце до лекара услед недостатка горива.
Бебу су накачили на кисеоник. Хасан је већ провео шест дана у болници, али није добио ни грам. Борио се да дише. Неколико сати касније малишан је издахнуо.
- Он је један од многих - са болом говори др Осман Салах чије одељење је пуно гладне деце. Међу њима је и много беба, старих свега неколико недеља.
Сваког месеца педијатријско одељење хоспитализује много више од 50 пацијената колико има места да прими. Некад приме и дупло више. У просеку 12 малишана умре сваког месеца, каже Салах. Он и његово особље "терају на празно" - плату нису примили више од пола године. Јемен је умире од глади поново, као и много пута током шест година рата, пише ЦНН.
Међутим, овако лоша ситуација није виђена у последње две године. Процене су да 47.000 људи живи у катастрофалним условима и да себи не могу да обезбеде храну. Још 16 милиона људи је на ивици глади. То је више од половине популације ове земље.
Ситуација која се из дана у дана погоршава довела је до смањења помоћи, што је отежало рад организацијама које се боре да нахране милионе гладних у Јемену, а посебно становништво северног дела земље.
Сада, поврх свега, погођени су и несташицом горива. Особље болнице у Абсу, где је мали Хасан преминуо, кажу да ће морати да затворе своја врата за три недеље уколико им не стигне финансијска помоћ, као и гориво за генераторе. Иста прича је свуда на северу државе.
- Да је гориво доступно на тржишту, слика коју бисмо видели у болници била би још гора. У овом тренутку пацијенти остају у кућама, јер изазови и трошкови да би се дошло до болнице су огромни - каже др Салах.
Он додаје да због тога многи малишани умиру у својим домовима.
ГОРКА БЛОКАДА
Гориво је обично стизало на север земље преко луке Ходеидах, која је врвела у добра стара времена. Чак и током грађанског рата у Јемену, лука је била "живахна капија за конфликтну економију", у коју стижу храна и друга помоц́ на коју се Јеменци ослањају. Али лука је сада град духова. Стотине камиона за помоћ у храни су паркирани у низу који се протеже километрима дуж прашњавог пута. Резервоар у луци у којем се обично налази око 2.500 тона нафте, је празан...
Саудијски ратни бродови нису дозволили ниједном танкеру да приђе луци од почетка године, тврде Хути, баш као и огранак УН, Светски програм за храну. Север Јемена вапи за горивом.
Од 2015. године Саудијска Арабија војно подржава међународно признату владу Јемена, која тренутно делује у егзилу, из Ријада.
Саудијски бродови који патролирају водама око Ходеидаха имају контролу над тим који ће брод да пристане у луку и истовари намирнице. Неке намирнице стижу на копно. Новинари ЦНН-а видели су како се помоћ товари у камионе у луци, али у возилима нема горива, тако да помоћ не може даље да се испоручи.
ЦНН је дошао у посед докумената који показују да је УН-ово тело за верификацију и инспекцију одобрило да 14 пловила довезе горива у земљу. Веб локација за прац́ење МаринеТраффиц.цом показује да та пловила сада чекају у Црвеном мору између саудијско-јеменске границе и Еритреје. УН је раније оптужио Хуте да су исисавали стотине милиона долара пореза на гориво намењеног плац́ању државних службеника. Ипак, УН су поновиле да агенције и даље морају да раде на северу, тамо где је помоћ и даље најпотребнија.
Хути тврде да им стижу милионске казне од компанија у чијим власништвима су бродови који не могу да пристану у луку. Пре скоро три године, Савет безбедности УН осудио је „намерно изгладњивање цивила као метод ратовања“, и затражио да се на северу Јемена одржи „приступ залихама неопходним за припрему хране, укључујуц́и воду и гориво“.
Принц Абдулах бин Кхалед бин Султан Ал Сауд, амбасадор Саудијске Арабије у УН у Бечу, окривио је Хуте за тренутну ситуацију.
- Саудијска Арабија је увек тражила политичко решење за Јемен. Посвећени смо политици мира протекле године. Нажалост, Хути нису - рекао је амбасадор за ЦНН
Светска здравствена организација, која обезбеђује новац за болнице наводи да више нема средстава да обезбеди гориво како би помоћ била подељена у Јемену.
- Од марта 2021. СЗО ће морати да прекине са дистрибуцијом горива за 206 установа широм земље. Више од 60 одсто су болнице које пружају услуге, а више нису у могућности да то чине. То ће довести до прекида пружања најнеопходније помоћи, спасавања живота, јер одељења ургентне медицине, интензивне неге и Ковид интензивне неге неће радити. То ће утицати на животе 9 милиона људи - наводи се у саопштењу.
Влада у Јемену која ужива подршку Саудијаца наводно је више пута одбила да се америчким новинарима одобри приступ северу земље. Како пише ЦНН, приступ им је онемогућен јер су "разоткрили драстичан пад хуманитарне помоћи од Саудијске Арабије". Новинари су путовали чамцем ноћу из источне Африке да би се домогли територије која је под контролом Хута. Саудијска Арабија од 2015. године таргетира Хуте које подржава Иран, а подршку имају од САД и других западних савезника.
Како наводи ЦНН, Саудијски су се надали да ће обуздати ширење моћи Хута тако што ће подржати међународну признату владу и председника Абду Рабу Мансоур Хадија. Хути су наставили да гађају Саудијце испаљујући ракете и уз помоћ дронова.
ДА ЛИ БАЈДЕН МОЖЕ ДА "ПРЕОКРЕНЕ СИТУАЦИЈУ"?
Амерички медији пишу да се динамика конфликта у Јемену сада брзо мења. Подсећају да је нови председник САД у фебруару најавио нову стратегију за Јемен, која би могла да доведе до прекида ватре и проналажења политичког решења. И даље нису познати сви детаљи стратегије, али ће према најавама престати да подржавају Саудијску Арабију.
- САД никад на Јемен нису гледали као на суверену земљу, већ су Јемен третирали као "продужетак" односа САД-Саудијска Арабија или конфликта између САД и Ирана - каже Мунир Саед, бивши председник јеменске продемократске партије ТАWQ.
Он је поздравио најаве Америке и рекао да је Бајденова стратегија први сигнал да ће САД ставити интересе Јемена на прво место.
ЦНН подсећа да је Бајденова администрација подржала интервенцију Саудијске Арабије у Јемену 2015. године и понудила Краљевини уговоре о наоружању у укупном износу вец́ем од 115 милијарди долара, више него било која друга америчка администрација у историји америчко-саудијских односа. Касније је увела ограничења на продају одређеног оружја Ријаду, укључујуц́и прецизно вођену муницију, након извештаја о цивилним жртвама у неколико ваздушних напада под вођством Саудијске Арабије.
Подсетили су и да је Трампова администрација укинула нека од тих ограничења, иако се Трамп суочавао са сталним изазовима у Конгресу. Наводе да је Бајден, као део свог новог приступа, именовао специјалног изасланика за Јемен, Тима Лендеркинга, који завршава двонедељну посету региону. Наводе и да ће Бајденова администрација моћи "ограничено да делује" и истичу да на крају, прекид ватре зависи од јеменских актера на терену.
По повратку Лендеркинг је рекао да су Саудијска Арабија и влада у Јемену изразили спремност за прекид ватре.
- Спремни су да преговарају о прекиду конфликта са свим релеватним странама, током којих би притступ лукама и други проблеми могли да буду брзо решени - наводи се у саопштењу.
Говорећи о подршци САД Саудијској Арабији која блокира испоруку горива у луку, Лендеркинг је рекао да је ситуација "комплексна".
- Што се тиче горива, морамо да будемо свесни одакле проблем долази - рекао је он указујући на оптужбе УН против Хута око такси.
Он је рекао да су САД замолиле владу Јемена да сарађује са УН како би се осигурао прилив хуманитарне помоћи и горива како се ситуација додатно не би погоршала.
Један од лидера Хута је рекао за ЦНН да су они спремни да разговарају, али да желе да виде "више акције од Америке пре него што поверују Бајдену".
За то време ситуација на северу се погоршава из дана у дан, а организације покушавају на све начине да доставе помоћ.
- Док не дође до краја рата чинимо оно што можемо да спасемо животе, али Јемену треба мир - рекла је Анабел Симингтон портпаролка Светског програма за храну.
Истиче да су у априлу прошле године били принуђени да прекину слање хране сваког другог месеца за осам милиона људи на северу. Ни она, као ни друге организације, нису сигурни колико ће ове године прикупити донација.
Почетком месеца скупљено је упола мање од 3,85 милијарди долара колико је процењено да је потребно да би се народ нахранио, а земља функционисала. Филип Дуамел, представник Јемена при УНИЦЕФ-у замолио је доноре да помогне и истакао да ће око 2,3 милиона деце млађе од пет година патити од неухрањености, само током ове године, што је око 16 одсто више у односу на претходну.
(Телеграф.рс)
Препоручујемо
ХУТИ ОПЕТ У ОФАНЗИВИ: Послали дрон пун експлозива Саудијској Арабији, летелица уништена
27. 02. 2021. у 21:13
СТИГЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ: Трамп убедљиво води у прве две државе
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.
05. 11. 2024. у 08:19 >> 00:29
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)