КАКО БИ ИЗГЛЕДАО РАТ РУСИЈЕ И НАТО? Урађена симулација великог сукоба у Европи - ево ко би извојевао победу
ВЕЛИКИ рат у северној Европи могао би да се одвија руским "одсецањем" балтичких држава, чиме би спречили НАТО снаге да им одмах притекну у помоћ. Тиме би Руси обезбедили своју превласт у региону, пише у анализи шведске Агенције за одбрамбена истраживања, коју преноси Раша Тудеј.
Истраживачи су извели симулирану ратну игру како би утврдили однос снага у централној и северној Европи, у случају да дође до мало вероватног "сценарија ноћне море". Према том плану, Русија је напала Литванију кроз Белорусију, након чега је читав НАТО савез увучен у директан сукоб какав није виђен на старом континенту још од 1945. године. Ипак, у овој симулираној ратној игри није "коришћено" нуклеарно оружје.
- Ако погледамо податке на папиру, однос снага је у корист Русије, у случају да конфликт потраје кратко - пише у извештају.
- Изненадни напад који би руској армији омогућио да се повеже са трупама у калињинградској ексклави био би од суштинског значаја, пре почетка америчких, британских и француских ваздушних напада - пише у извештају.
С друге стране, тврде аналитичари, најбоља шанса НАТО пакта би била спречавање ваздушне надмоћи Русије и задржавање трупа до пребацивања ратних авиона.
- Проблем НАТО пакта је тај што ће њихова лако наоружана пешадија са слабом артиљеријском подршком више зависити од ваздушне подршке. Ако би Руси преокренули ваздушне битке на почетку рата у своју корист, рат би се брзо окончао - пише у извештају шведске аналитичке куће.
Иако је симулација заустављена након четири дана и нико није извојевао "чисту победу", Русија је била у доброј позицији да обезбеди оперативни успех на терену.
- Главни фактори који стоје иза руског успеха били су изненађење, јаче бројно стање, механизација и, не мање важно, обим и домет артиљеријских оруђа и балистичких ракета - пише у закључку извештаја.
Антон Алиханов, гувернер Калињинградске области, рекао је недавно да Русија нема овакве борбене планове зато што "не жели зло својим суседима".
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (11)