НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: Како Гугл подстиче сексизам својим алгоритмом

Танјуг

08. 03. 2021. у 15:45

НЕМАЧКИ Дојче веле обавио је истраживање претраживача Гугл, које је показало до каквих искривљених резултата доводе алгоритми претраживачког гиганта.

НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: Како Гугл подстиче сексизам својим алгоритмом

Фото: Танјуг/АП

Анализирано је више од 20.000 слика и интернет страница на енглеском језику, а резултати су били поражавајући, јер се показало да када се упишу речи "доминиканске жене", "бразилске жене", "тајландске жене" или "украјинске жене", појављују слике младих жена у изазовним позама, оскудно одевених, а ако се упише "немачке жене", првенствено се појављују слике политичарки и спортисктиња.

DW се ослонио на Гуглов "Cloud Vision SafeSearch", апликацију-вештачке-интелигенције, а софтвер за обраду слика препознаје експлицитне садржаје.

Гугл га користи како би означио "изазовне" слике, када особе које су на њима рецимо имају "оскудну или провидну одећу", на којима до изражаја долази стратешки прикривена голотиња са изазовним и провокативним позама.

Када се траже жене из Доминиканске Републике и Бразила, 40 одсто слика које Гугл избацује су изазовне, када се траже "америчке жене", стопа провокативних слика се смањује на пет одсто, а када се ради о "немачким женама" на четири одсто.

Како се наводи, употреба таквих алгоритама је спорна јер су једнако - ако не и више - подложни предрасудама као људи, а резултати овог програма су у неким случајевима чак и расистички.

Показало се и да се латиноамеричке жене, као и жене из источне Европе и јужне Азије, често приказују стереотипно, као и да приликом тражење слика западноевропских жена долази до таквих страница, али далеко ређе.

Професорка за мултикултуралне студије са Универзитета у Бангкоку, Сиријит Сунанта, сматра да стереотипи утичу на то како су тајландске жене представљене на интернету - Тајланд важи за неку врсту Дизниленда за проституцију и сексуални туризам, што се преноси и на интернет, када се претражује на Гуглу.

"Када се стереотипи односе на жене одређене националности, штетни су на другом нивоу: то смањује њихову сложеност. Жене су свуда различите“, додаје она.

Гугл није одговорио на питања DW, а уместо тога су послали саопштење у којем признају да резултати претраге показују и "резултате који одражавају негативне стереотипе и предрасуде, који постоје на интернету", што има "негативне последице на жене и жене које нису беле боје коже".

Према Гуглу, на садржај који се појављује у резултатима претраге утиче начин на који су информације организоване и означене на интернету и поручују да се ради на проналажењу прилагодљивих решења за такве проблеме.

"Подаци којима се хране алгоритми одражавају перцепцију, предрасуде и потрошачке обрасце само дела човечанства", каже Рената Авила са америчког Универзитета Стенфорд и додаје да те предрасуде нису искључиво последица технологије, већ и културних фактора.

"Мушка култура енглеског говорног подручја жене одређене националности дели по сексуалним и услужним улогама", рекла је она.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност