РУСЕ ПЛАШИ ВИРУС ГЛАДИ: Житељи са малим примањима из најпространије земље брину због поскупљења намирница
ГРАЂАНЕ Русије, поготово пензионере и оне са нижим платама, сада ништа мање од вируса корона плаше поскупљења прехрамбених производа.
Без обзира на обећање владе да ће се зауставити раст цена, знатно су поскупили кромпир и шаргарепа, лук и парадајз. У односу на прошлу годину, кромпир је од првог јануара до сада поскупео чак 40 одсто, а шаргарепа 34 одсто. Нове, више цене имају и уље и шећер. Сиромашније грађане брине најава да ће поскупити и други производи, пре свих пилетина и јаја.
У Министарству пољопривреде кажу да је поскупљење последица слабијих приноса због временских услова. Тако је, на пример, лане кромпира било мање 11,3 одсто него 2019. године. Интересантно је да су произвођачи нудили сиромашнијима "економ класу", "ситниш", односно производе слабијег квалитета, по старим ценама.
Према службеној статистици, у септембру 2020. је у Русији чак 19,6 милиона становника имало примања нижа од животног минимума. Поређења ради 2013. године сиромашних у Русији је било четири милиона мање. Наравно да све те људе сада плаши свако поскупљење хране јер та категорија и тако мало троши на куповину гардеробе или трошење на било шта друго. Пад реалних доходака у последњих седам година у Русији је око 10 одсто.
Расту трошкови производње
У Русији већ десетак година нема проблема са кокошијим месом и јајима. Али сада произвођачи траже повећање цена од 10 одсто. Кажу да су имали проблема на југу Русије где је птичји грип направио велике проблеме на фармамама. Произвођачи тврде да ни ових 10 одсто није довољно повећање, јер су њихови трошкови порасли за дупло, за 20 одсто.
Сва социолошка истраживања показују да је главна ставка у породичним буџетима она намењена куповини хране. Ако цене пољопривредних производа буду расле, то ће се одразити на мању куповну моћ, што ће сигурно изазвати незадовољство грађана. Због тога су у неким регионима почели да размишљају о увођењу картица за сиромашне. Рецимо у Новосибирску кажу да код њих осам одсто грађана има проблема са набавком хране јер немају довољно новца.
Из много разлога је председник Русије Владимир Путин недавно подсетио на совјетско време када се говорило "имамо све, али нема довољно за свакога". Данас у Русији заиста све може да се купи, али за то многи немају новца.
Нови руски парадокс је у томе што Русија обара рекорде по извозу хране а она је све недоступнија оном сиромашном слоју у сопственој земљи. Само прошле године је извезено житарица и других пољопривредних производа за чак 26 милијарди долара. Невоља је у томе што се произвођачима више исплати да извозе храну него да је продају на домаћем тржишту по нижим ценама. Али Путин упозорава домаће произвођаче да не забораве да они имају већу производњу захваљујући финансијској помоћи државе.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)