АМЕРИЧКИ ПОРТАЛ ОЦЕЊУЈЕ: Препород руских подморница – озбиљан проблем за САД и савезнике

Новости онлајн

13. 02. 2021. у 14:43

ДАНАШЊЕ могућности руске Ратне морнарице показују висок развој општег војног потенцијала земље и због тога би земље НАТО требало да буду забринуте, пише амерички портал „Дипломат“.

АМЕРИЧКИ ПОРТАЛ ОЦЕЊУЈЕ: Препород руских подморница – озбиљан проблем за САД и савезнике

Фото: Принтсцреен

Како се наводи, Русија има снажну поморску традицију и структури њене Ратне морнарице подморнице играју важну улогу како у нуклеарном обуздавању, тако и у демонстрацији моћи.

Притом, војни потенцијал Русије значајно је порастао од 1991. године захваљујући реформама у области модернизације и финансирања, као и услед преласка на високо технолошко наоружање, што се значајно одразило и на стање Ратне морнарице, пише аутор чланка.

- Препород руских подморница представља озбиљан проблем за Сједињене Америчке Државе и њихове савезнике - констатује новинар.

Међу најновијим нуклеарним подморницама, новинар посебно издваја подморнице пројекта „Јасен“ и „Бореј“, подсећајући да ће прве бити наоружане крстарећим ракетама „Калибар“, а друге интерконтиненталним балистичким ракетама „Булава 30“. Поред тога, подморнице за специјалне намене „Хабаровск“ и „Белгород“ постаће носачи нуклеарних торпеда „Посејдон“.

Подсетимо, подморнице типа „Бореј“ су нуклеарни стратешки носачи ракета са побољшаним карактеристикама. Главни брод серије „Кнез Владимир“ већ је у служби Северне флоте. Направљена је још једна нуклеарна подморница тог пројекта, а три су у процесу изградње.

У зависности од бојевих задатака, руске подморнице „Јасен“ могу имати различите модификације: противбродске, противподморничке, за нападе на копнене мете и стратешке. Заједно са „Калибрима“ подморнице могу носити и снажније ракете као што су „Оникс“, које су специјално намењене за уништавање великих надводних циљева.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину