ОЗДРАВЉЕЊЕ ЗА ЈЕДАН ДАН? У Италији одобрена моноклонална тела за лечење короне, ево каква су искуства пацијената

Novosti online

07. 02. 2021. у 19:58

У ОКТОБРУ је употреба моноклоналних антитела у Италији била одбијена док је данас омогућено њихово коришћење у лечењу ковида 19. Италијанска агенција за лекове (АИФА) дала је зелено светло за употребу тих лекова, а на који начин ће се примењивати зависи од сваког региона.

ОЗДРАВЉЕЊЕ ЗА ЈЕДАН ДАН? У Италији одобрена моноклонална тела за лечење короне, ево каква су искуства пацијената

Илустрација

Научно-техничка комисија је изјавила да је за убризгавање овог лека у вену потребно 60 минута (плус још око 60 минута опсервације), у условима који омогућавају брзу реаговање уколико лек изазове теже реакције.

АИФА је одобрила два типа моноклоналних антитела: оне америчког "регенерона", који је микс два антитела који побеђују виралну карику, и антитела "Илај Лилија" која су у могућности да смање смртност за 70 одсто.

До пролећа би требало да се појаве и она која производи "Тоскана лајф сајенсис". Коштају 2.000 евра по дози, што је цена једнодневног боравка у болници а пацијенту се гарантује  комплетна терапија.

За сада је њихова употреба лимитирана на пацијенте који имају висок ризик од еволуције болести (старији, дијабетичари, људи са прекомерном тежином, имунодепресивне особе) и у њеној врло раној фази.

Шта су, заправо, моноклонална антитела?

У пракси се моноклонали везују за протеин који корона вирус користи да би ушао у ћелије, тзв. "протеин спајк", блокирајући му улазак и спречавајући множење. Ради се о одбрани која је направљена баш против ковида 19 и функционише као да је особа већ вакцинисана. То су синтетичка антитела која су произведена у лабораторији и која су добијена од оних природних, које су произвели имунизирани пацијенти.

Те вештачке ћелије производе одлична антитела у организму која могу да победе ковид. Директор одељења за инфективне болести Поликлинике Ђемели у Риму Роберто Кауда изјавио је за дневни лист Авенире да се моноклонална антитела користе већ дуги низ година за трансплатацију, у онкологији и реуматологији, и то са одличним резултатима, као на пример у случају реуматоидног артритиса.

Нагласио је да је њихова улога изузетно важна у тежим случајевима инфекције коју они не спречавају, дакле не реагују као вакцине већ се дају већ инфицираним пацијентима не би ли се спречило погоршање њиховог стања.

Такође, циркулишу у организму још неко време, особа је заштићена бар неколико месеци. Дакле, по мишљењу стручњака, треба их користити на почетку болести, тј. у року од 72 сата и не више од десет дана од откривања заразе. Наводе да нису ефикасни код пацијената који су већ развили теже форме.

Искуства пацијената у Италији

- Одмах сам почела да се осећам боље, имала сам много више снаге и сутрадан сам већ била добро -  изјавила је за лист Ил фато квотидијано пацијенткиња Клаудија Дизи, 54-годишња учитељица која је провела три недеље код куће и 40 дана у болници "Спаланцани" са температуром од 39 због ковида 19, а онда је буквално оздравила за дан након примања ових антитела. Клаудија је такође и пацијент високог ризика јер болује од мултипле склерозе.

Доктор Гвидо Силвестри, који је још пре неколико месеци писао о томе да би Италија могла бити прва у Европи у коришћењу моноклоналних антитела, за исти дневни лист је изјавио да је потребно објаснити јавности зашто овај начин лечења није одобрен у октобру, а сада јесте.

Пацијенткиња Клаудија Дизи је додала да је све почело 24. децембра, те је за њу овај лек био као божићни поклон.

Болница "Спаланцани" је затражила одређене дозе лека "регенерон", управо оног лека који је излечио Доналда Трампа, тадашњег председника САД. То је затражено за тзв. "саосећајно коришћење".

Данас је тај лек одобрен заједно са "бамланивимабом" фирме "Илај Лили".

- Сећам се сваког детаља, у среду је лек био послат из Америке, стигао је у Лондон а онда у четвртак ујутру, пред сам Божић у болницу Спаланцани и дали су ми га преко инфузије. Прошло је неколико дана, моје стање је било праћено и напокон је стигла вест да могу да идем кући и проведем нову годину са супругом и сином. Била сам излечена - изјавила је Клаудија у једном од многобројних интервјуа за италијанске медије.

Ко у Италији може да користи тај лек

Техничко-научна комисија је изјавила да је узимајући у обзир ову ванредну ситуацију прикладно пружити још једну терапеутску опцију и људима који нису у болници и који иако имају лакши облик ковида спадају у категорију високог ризика и могуће је да ће развити тежи облик инфекције – пише на званичном сајту АИФА где се прецизира и ко тачно може да користи моноклонала антитела.

- Особе старије од 12 година које нису у болници и нису под кисеоником, уз лакше и средње облике инфекције која је још увек свежа (особе које нису прешле десет дана инфекције) уз присуство бар једног фактора ризика (или бар два уколико је један од њих тај да особа има више од 65 година).

Особе високог ризика су оне чији је индекс телесне масе већи од 30, хроничну бубрежну болест, неконтролисани дијабетес, примитивне и секундарне имунодефицијенције, особе старије од 65 година.

Особе које имају више од 55 година, а болују од кардио-церебралних болести (укључујући висок притисак уз оштећење једног органа), опструктивне бронхопнемумоније и других хроничних респираторних обољења.

Особе које имају од 12 до 17 година уз индекс телесне масе већи од 85, анемију, урођене или стечене кардиоваскуларне болести, поремећај неуролошког развоја, особе које су подвргнуте гастростомији и трахестомији), особе са астмом и свим осталим респираторним болестима које захтевају свакодневне лекове и контролу.

Искључене су особе које узимају кисеоник и болесне су од ковида.

Да ли су моноклонална антитела ефикасна против различитих варијанти вируса

Доктор Роберто Кауда је изјавио за Авенире: "Превише је рано да бисмо знали тако нешто. Могуће је да је ефикасност мања уколико је вирус мутирао али треба сачекати резултате студија."

Одговарајући на питање о високој цени тог лека, рекао је да здравље нема цену и да је потребно сетити се да највећи број људи нема никакве симптоме иако су заражени ковидом док само 10 одсто развије тежи облик.

Рано коришћење антитела може да смањи број људи на одељењу интензивне неге. По његовим речим, потребно их је користити уз истовремену вакцинацију становништва.

Доктор Кауда је, такође, одговорио на питање о руској вакцини "спутњик" која је веома тражена с обзиром на доказану ефикасност по подацима објављеним у елитном научном часопису Ланцет.

"Једном када ова вакцина прође све фазе везане за њено одобрење биће свакако валидна алтернатива јер користи технологију дела ДНК везаног за аденовирус који је већ познат науци. То исто важи и за кинеске вакцине, како ону која је слична руској тако и ону која користи неактивирани тј. убијени вирус. Ти резултати су охрабрујући", казао је Кауда.

Зашто Италија тек сада даје дозволу за лечење антителима?

Алдо Брака, власник "БСП фармасјутикалс" у Латини, у региону Лацио, компаније из које свакодневно одлази велики број камиона са фрижидерима који преносе моноклонална антитела која се производе за "Илај Лили" и који одлазе у Француску, а одатле у остатак света, изјавио је за италијанске медије да ноћима није спавао јер никако није могао да схвати из ког разлога овај начин лечења није одобрен у овој земљи.

Његови камиони су одлазили свуда али не и у Италију, земљу у којој су се производили и тако је било све до пре два дана.

Данас председник Федерације националног удружења лекара Италије (FNOMCeO) Филипо Анели изјављује: "Чињеница да сада имамо и ову терапеутску опцију омогућава нам да у одређеним околностима смањимо притисак на болнице, да побољшамо клиничке резултате и да не морамо да трчимо са вакцинацијом. Можемо да будемо и флексибилинији јер имамо и ову опцију."

Истовремено, вирусолог Гвидо Силвестри тражи јасан одговор о томе зашто је лечење овим антителима толико закаснило у Италији која није одговорила ни онда када су им бесплатно понуђени примерци овог лека.

По вирусологу, одговорност за кашњење употребе лека који је могао да спасе многе животе имају бирократе, те неизрециви сукоби интереса у рукама оних који доносе одлуке.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

КАКВЕ РЕЧИ АЛКРАЗА О ЂОКОВИЋУ: Шпанца упитали за Новака, а он све изненадио одговором (ВИДЕО)