ТРИЈУМВИРАТ ПРОТИВ РУСИЈЕ: Украјина, Молдавија и Грузија намеравају да формирају војни савез
ФОРМИРАЊЕ тројног војног савеза Украјине, Молдавије и Грузије добило је подршку Вашингтона, а аналитичари верују да ће главни спонзори тог савеза бити САД, Турска, Велика Британија, највероватније и Румунија.
Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба казао је да је у првом телефонском разговору са новим америчком државном секретаром Тонијем Блинкеном договорено да се подигне ниво односа двеју земаља.
Украјински министар Кулеба је казао државном секретару САД Блинкену да Вашингтон може да рачуна на Украјину као поузданог партнера у средоземном региону и централној Европи. Блинкен је обећао Украјини и даље економску и војну помоћ, а такође и другим бившим совјетским републикама "које трпе агресију Русије".
Званично, до сада није потписан никакав документ о стварању савеза Украјине, Молдавије и Грузије, али аналитичари кажу да се то после најаве Дмитрија Блинкена може очекивати ускоро. Војни аналитичари у Москви објашњавају да нови тројни савез има за циљ да, уз подршку САД и НАТО, води координисане акције против Русије. Јачањем украјинске армије рачуна се и на могућу војну интервенцију у Донбасу.
Оно што је извесно јесте да све три земље желе да постану чланице НАТО.
Тако је нова председница Молдавије Маја Санду у предизборној кампањи казала да жели да њена земља постане чланица Алијансе. Она инсистира и да из Придњестровља оду руски миротворци и да на њихово место дођу представници Запада.
Што се тиче Украјине и Грузије, оне су последњих година ојачале војну сарадњу и економске везе са НАТО и лани је потписан план о војној сарадњи, а њихови представници учествују на вежбама у Црном мору са представницима НАТО-а.
Уз то Грузија има добру војну инфраструктуру наслеђену од СССР-а. Савезнички однос према САД и НАТО, Грузија и Украјина показују тако што њихову територију прелећу и приближавају се руским границама амерички шпијунски авиони. Бивши председник Грузије Михаил Сакашвили већ је предлагао Американцима да користе војне аеродроме "Сенаки" и "Вазијани" у Грузији.
Раније се говорило да ће Велика Британија помоћи Украјини не само у припреми маринаца већ и у градњи морских војних база на обали Црног и Азовског мора, али засад осим обећања нема ничега конкретног. Што се тиче Турске, она ће ојачати украјински војни потенцијал заједнчким војним индустријским објектима, као и продајом војних бродова, као и најновијим моделима беспилотних летилица "бајрактар".
ВЕЋ ВИЂЕНО
ПРЕ двадесет година уз подршку САД био је формиран на постсовјетском пространству савез ГУУАМ, у који су ушли Грузија, Украјина, Узбекистан, Азербејџан и Молдавија. Али неки посебан резултат није постигнут.
Препоручујемо
ДВЕ ДРЖАВЕ ТРН У ОКУ АЛИЈАНСИ: НАТО се обратио Русији, има само један захтев
22. 01. 2021. у 16:19
ПОЉСКА “ПРЕГАЖЕНА” ЗА 5 ДАНА: Вежбе „рата“ са Русијом завршене катастрофом гором него 1939.
04. 02. 2021. у 21:34 >> 21:38
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (13)