ПОЛИЦИЈА БЛОКИРАЛА ЦЕНТАР МОСКВЕ: Широм Русије нови протести подршке Алексеју Наваљном и опет хапшења демонстраната

МАДА су штабови присталица ухапшеног опозиционера Алексеја Наваљног најавили да ће демонстрације у недељу бити масовне и да ће се одржати у чак 142 града широм Русије, полиција је учинила све да број демонстраната буде мањи него пре недељу дана.

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРАЛА ЦЕНТАР МОСКВЕ: Широм Русије нови протести подршке Алексеју Наваљном и опет хапшења демонстраната

Фото Танјуг-АП

Тако су у Москви блокиране све централне улице, па је и број људи био мањи јер нису ни могли да се окупе, а затворене су и станице подземне железнице у најстрожем центру града. У том делу руске престонице су затворени ресторани и кафићи, као и продавнице и велике робне куће. Због тога су се демонстранти окупљали око метро-станица које су били отворене и тамо је било највише хапшења. Већину ухапшених чека казна за непоштовање епидемиолошких мера.

Већина демонстраната су били млађи људи али није било жестоких судара са полицијом. Власти су крајем прошле недеље упозорили да ће хапсити и кажњавати оне који буду позивали на демонстрације, а поготово су претили онима који су наговарали децу да им се придруже.

Полиција тврди да је у Москви у протестима учествовало око две хиљаде људи. Демонстранти су покушали да дођу испред истражног затвора "Матроска тишина" где се налази лидер мале опозиције Алексеј Наваљни, али је полиција блокирала прилаз. Прва масовнија хапшења демонстраната била су у близини Сухарјевске метро станице. Али сукоба каквих је било током ранијих демонстрација у недељу није било.

У Санкт Петербургу се више стотина грађана окупило пред Исакијевском саборном црквом. Због тога што је полиција и у овом граду блокирала центар, демонстранти су се окупљали мало даље на великим површинама која су лети травњаци, а сада су под снегом.

Упркос упозорењу полиције да су демонстрације забрањене, у недељу су се присталице Наваљног окупиле прво на руском Далеком истоку, у Хабаровску, Владивоистоку, Благовешћенску и у другим већим градовима. У Владивостоку су демонстранти изашли на залеђено море и направили велики круг узвикујући: "Слобода за Наваљног!" Полиција је у Владивостоку ухапсила око 80 људи.

У Хабаровску је полиција на демонстрацијама привела и групу локалних новинара. Митинзи подршке најпознатијем руском опозиционару и критичару Кремља одржани су и у Петропавловску Камчатском, као и Нахотки.

Присталице Наваљног у Сибиру су изашле на улице у Иркутску, Новокузњецку, Краснојарску и Кемерову. И тамо је било хапшења најратоборнијих. Организатори демонстрација тврде да је до 15 сати по московском времену широм земље ухапшено око две хиљаде демонстраната. Велика већина ће бити пушена, а само најратоборнији ће бити кажњени административним казнама.

РОТЕНБЕР ВЛАСНИК "ПУТИНОВОГ ДВОРЦА"

ДЕО филма о "Путиновом дворцу" који је изазвао пажњу јавности и који је на интернету имао 104 милиона прегледа, Алексеј Наваљни је снимао у Немачкој, пишу немачки медији. Монтажа филма је такође обављена у немачком филмском студију, а резервација термина и трошкове је платио "неко" из Калифорније. У међувремну су руске власти дозволиле новинарима да сниме унутрашњост виле у Геленџику где се види да је реч о незавршеном објекту. Обелодањено је и да је власник палате на обали Црног мора Аркадиј Ротенберг. Остаје питање зашто то није раније објављено, јер су се у Кремљу на почетку задовољавали тиме да кажу да то није Путинова вила. Председник је и раније говорио да та огромна палата не припада ни њему ни члановима његове породице, али нису казали чије је она власништво. Тек кад је дигнута бука на међународном нивоу, Аркадиј Ротенберг је рекао да је његова. Кад објекат буде готов, користиће се као хотел.

НАВАЉНИ КАНДИДАТ ЗА "НОБЕЛА"

РУСКИ опозициони политичар Алексеј Наваљни налази се међу номинованима за овогодишњу Нобелову награду за мир, преноси Ројтерс. "Алексеј Наваљни номинован је због напора за мирну демократизацију Русије", навео је бивши норвешки министар Ола Елвестуен. Поред Наваљног, номиновани су и активисткиња за заштиту животне средине Грета Тунберг, Светска здравствена организација (СЗО), белоруске активисткиње - Светлана Тихановска, Марија Колесникова, Вероника Тсепкало, бивши амерички председник Доналд Трамп, НАТО и УН агенција за избеглице (УНХЦР). Номинације за Нобелову награду за мир се подносе до 31. јануара, а име лауреата саопштава се у октобру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи