РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ ИЗРАЕЛСКИХ НАУЧНИКА: Открили су "Ахилову пету" ћелија рака!
ТИМ истраживача предвођен научницима са Универзитета Тел Авив саопштио је да је можда открио “Ахилову пету” ћелија рака, што би у будућности могло довести до потпуно новог спектра лекова и третмана против опаке болести, пише “Џерусалем пост”.
Научници већ више од једног века знају да малигне ћелије имају абнормалан број хромозома. Људи имају 46 хромозома (два пара од 23), али код рака се ова бројка мења јер током деобе ћелије одиграва сегрегација хромозома која може довести до феномена званог анеуплоидија, присуства абнормалног броја хромозома у ћелији.
Анеуплоидија не само што узрокује уобичајене генетске поремећаје већ је и знак присуства ћелија рака. Не доводи сваки рак до анеуплоидије, али то до извесног степена важи за отприлике око 90 одсто чврстих тумора и 75 одсто рака крви.
Др Ури Бен Давид са Универзитета Тел Авив, вођа истраживања, каже да њихово откриће отвара потпуно нови пут за медицинска истраживања.
- Деценијама покушавамо да разумемо зашто се анеуплоидија дешава код рака и како то доприноси формацији и прогресији тумора – рекао је он.
- Важније од тога је да ли можемо да искористимо ову прилично јединствену разлику између ћелија рака и нормалних ћелија како би селективно убили ћелије рака.
Нова студија, објављена у журналу “Натуре”, спроведена је у лабораторији Универзитета Тел Авив у сарадњи са још шест у четири друге земље – Сједињеним Америчким Државама, Немачкој, Холандији и Италији.
- Генерална визија је да би, разумевањем како се ове анеуплоидне ћелије разликују од нормалних и детектовањем “Ахилове пете” анеуплоидних ћелија, ово могао бити згодан начин за селективно убијање ћелија рака – рекао је др Бен Давид.
Ново истраживање има важне импликације по будуће третмане рака и медицине. Тренутно је неколико лекова који спречавају или одлажу одвајање хромозома на клиничким истраживањима, али научници нису успели да идентификују који пацијенти би реаговали на њих а који не. Бен Давидова студија указује да би анеуплоидија могла помоћи научници да установе реакцију појединца на те лекове.
Даље, то би могло довести до развоја ефикаснији третмана против рака у будућности, јер би лекари могли да тестирају пацијенте на анеуплоидију и сходно томе да одреде третман.
Др Јаел Коен Шарир, водећи аутор студије који управља лабораторијом Бена Давида, рекла је да је ово истраживање револуционарно.
- Анеупоидију је веома, веома тешко проучавати. Погађа много гена одједном – истакла је она.
Бен Давид је указао да је ово први пут да је анеупоидија систематски процењивана у људским ћелијама рака.
- Зато је ово велики пробој – рекао је он.
Препоручујемо
ГОДИНУ ДАНА ПАНДЕМИЈЕ: На данашњи дан забележен први случај вируса корона у Италији
30. 01. 2021. у 13:03
ВАЖНА ИСТРАГА У ТОКУ: Тим СЗО обишао болнице у Вухану, месту где је почела пандемија
30. 01. 2021. у 09:45
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)