БЕРЛИН СЕ НА САНКЦИЈЕ НЕ ОБАЗИРЕ: Настављени радови на гасоводу "Северни ток 2" без обзира на став Вашингтона

РУСКИ брод за полагање цевовода на дну мора "Фортуна" почео је поново са радом на завршетку гасовода "Северни ток 2" којим ће се "плаво гориво" транспортовати из Русије у Немачку.

БЕРЛИН СЕ НА САНКЦИЈЕ НЕ ОБАЗИРЕ: Настављени радови на гасоводу Северни ток 2 без обзира на став Вашингтона

Фото РИА

Сада се поново "Фортуна", која има 12 тачака за сидрење и важна је за радове на великој дубини, налази у водама Данске где би требало да заједно са другим руским пловилима постави на дно мора око сто километара цевовода.

После увођења најновијих америчких санкција ка "Северном току 2", "Фортуна" се повукла у немачке територијалне воде, али се после одласка Доналда Трампа вратила на посао. Немачка канцеларка Ангела Меркел је категорички била против америчких санкција тврдећи да је "Северни ток 2" комерцијални пројект за који су заинтересоване европске компаније, пре свега немачке. Став Ангеле Меркел је логичан јер Немачка не жели да купује скупљи амерички гас.

Од децембра 2020. године "Фортуна" је руско власништво. Сви бродови који ће бити укључени у довршетак гасовода су руски, тако да су велики изгледи да се у наредних шест месеци заврши постављање цеви и да почне тестирање.

Осим "Фортуне" на постављању гасовода раде и бродови "Мурман" и "Балтички истраживач". Почетком фебруара на постављању гасовода радиће и брод "Академик Чарски", као и "Максим Горки".

Две цеви гасовода "Северни ток 2" требало би да транспортују до Немачке годишње 55 милијарди кубика гаса. Иначе, гасовод се полаже у територијалне воде Русије, Данске, Финске, Шведске и Немачке.

Експерт Фонда националне енергетске безбедности Игор Јушков каже да је најважније да се заврши градња преосталих 120 километара наредних месеци, а затим ће бити потребно још два месеца да се пусти у експлоатацију.

После претњи Вашингтона да ће казнити компаније које раде на "Северном току 2" од посла су одустале компаније из Норвешке, Данске, Швајцарске и Немачке.

Немци сада имају подршку од ЕУ јер је Ђозеп Борељ отворено казао да Европа неће да се супротставља завршетку градње овог гасовода јер се ради о пројекту приватних компанија, а осим тога то подржава и немачка влада.

Новим америчким санкцијама обрадовали су се пре свега у Кијеву јер ће Украјина имати велике губитке ако Руси одустану од коришћења њиховог гасовода. Кад је сарадња Москве и Кијева била добра, Украјина је на транзиту руског гаса зарађивала три милијарде долара годишње. Сада, Кијев зарађује око две милијарде долара, а ако се проток гаса смањи, зарада од транзита ће моћи само да покрива трошкове рада компаније која одржава коришћење гасовода.

УПЛИТАЊЕ АМЕРИКЕ

НЕДАВНА изјава Николаса Бернса, саветника Џоа Бајдена, да би требало замрзнути санкције и завршетак "Северног тока 2" не би ли онда "на миру" о њему разговарали Вашингтон и Берлин, само је огорчила Немце. Председник Комитета за енергетику немачког парламента Клаус Ернст се увређено запитао - "Па зар да ми о нашој енергетској политици разговамо са Американцима?" Ернст истиче да је "Северни ток 2" чисто европски пројекат и Вашингтон у то не би требало да се уплиће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи