ИРАН ЈЕ ОБЈАВИО РАТ: Бура у Немачкој због одлуке Техерана о обогаћивању уранијума
ИРАН је наставио с обогаћивањем уранијума, а то је објава рата међународној заједници, пише Дојче веле, наводећи да иза свега стоји борба за власт у Техерану.
Европљани би морали да преиспитају своју политику, наводи Барбара Везел, новинарка ДW у својој анализи.
Ни за један међународни споразум се Француска, Велика Британија и Немачка нису толико бориле, као за нуклеарни споразум са Ираном. Он је потписан пре пет година, а од краја 2018. је на леду, откако је Трамп напустио споразум.
Уговор о смањењу иранског нуклеарног програма дуго је важио као највећи успех заједничке европске спољне политике - а сада је међутим озбиљно доведен у питање.
Изгледа да су јастребови у Техерану превладали. Тако је законски уређено да се у нуклеарном постројењу Фордас повећа производња уранијума на 20 процената. Иран је тако и даље испод границе која је потребна за производњу материјала за наоружање, али прелази уговором договорени лимит за преко три процента. Истовремено, инспекторима међународне атомске организације из Беча не би требало да се дозволи приступ постројењима.
Поверење не уливају ни заплена јужнокорејанског танкера, нити наставак циничне талачке политике Техерана са заробљавањима грађана западних земаља или оних с двојним држављанством. Зато да је ова најава обогаћивања уранијума заправо објава рата међународној заједници.
Циљ споразума био је да се спречи да Иран прерасте у нуклеарну силу, која би вршила притисак на суседне земље и ионако експлозиван регион још више дестабилизовала. Војни утицај Техерана већ сада одржава тињање рата у Сирији и стоји на путу међународним мировним напорима. Иран који поседује нуклеарно оружје, за Запад је језива визија.
Председник Рохани критиковао је најављену промену политике. Али, умерени попут њега губе тло под ногама, а избори су на лето. Формира се фракција тврдолинијаша која агресивно граби напред. С обзиром на економску кризу у коју је земља запала, између осталог и због најновијих америчких економских санкција, ирански експерти се такође питају како ће муле уопште да плате нове центрифуге и убрзани нуклеарни програм. Јер, изгледа да се ту не ради о реалној економији.
Техеран изазива међународну заједницу и покушава са уценама. Рецимо овако: када други потписници споразума, а посебно САД, поново буду испуњавали своје обавезе, Иран би врло брзо могао да се врати поштовању споразума.
Стога је однос с новом америчком владом већ у старту затегнут. Саветници Џоа Бајдена наговестили су да би могло да дође до повратка споразуму. Али, тешко ће се та прича продати на унутрашњеполитичком плану у САД ако се види да је Вашингтон изазван отвореним кршењем споразума од стране Техерана.
Чињеница да је Иран најавио ново обогаћивање уранијума годину дана након што је Трамп напустио споразум и након убиства моћног војног команданта Сулејманија америчком беспилотном летелицом, сигнал је националистима и има за циљ да покаже моћ режима мула.
Најбољи савезници режима у Техерану до сада су седели у Паризу, Лондону и Берлину. Увек изнова су давали подршку влади те земље - економску и политичку. Непосредно пред Божић изјавили су да ће одобрити наставак преговора са Ираном без икаквих условљавања Техерана.
За то Европљани нису заузврат добили ништа. Када је немачки министар спољних послова Хаико Мас на крају апеловао на Техеран да се не затвара према САД, деловао је очајно и било је очигледно да говори у ветар.
Можда се овакви дипломатски напори у Техерану тумаче као слабост, на коју некажњено може да се одговори агресивношћу. Европљани су са својом методом баршунастих рукавица дошли до краја. Сада би морали да се договоре са Бајденовом администрацијом и поставе јасне услове о томе да ли и на који начин може да се оживи нуклеарни споразум.
Ту такође спада и дискусија о иранском ракетном програму и политичко-војној улози земље у региону. Власт у Техерану се више не може поштедети од конфронтације: конструктиван сарадња, којој су се пре пет година надали сви потписници споразума, може да се оствари само препознатљивим противуслугама, закључује се у тексту.
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (1)