ЕВРОПУ ДРМАО ВЕТАР ПРОМЕНА: Немачко председавање Унијом било у сенци планетарне пандемије, али и бројних проблема

Ивана Станојевић

27. 12. 2020. у 09:33

СА последњим даном ове године, Немачка напушта полугодишње кормило Савета Европске уније. Истовремено, њена канцеларка Ангела Меркел приводи крају свој ангажман на спољнополитичком плану, јер ову земљу догодине чекају парламентарни избори, а "мути" (мама), како је од миља зове нација, неће се више кандидовати. Насупрот похвалама за Ангелине личне заслуге током четири узастопна канцеларска мандата, стоје критике за пропусте.

ЕВРОПУ ДРМАО ВЕТАР ПРОМЕНА: Немачко председавање Унијом било у сенци планетарне пандемије, али и бројних проблема

Фото Танјуг-АП

Немачка је 13. пут у улози челника ЕУ покушала да олакша осталим чланицама испуњавање преузетих обавеза. Није у томе у потпуности успела, јер је, за разлику од 2007, ове године корона помрсила конце амбициозном вођству наклоњеном Берлину.

Своје зацртане циљеве није "штиклирала" ни сама Меркелова, која се од јула други пут налази у улози шефа Немачке током њеног председавања. Уместо гламурозног завршетка своје политичке каријере, добила је супротстављене коментаре и позитивне оцене које се завршавају са "али".

Пандемија корона вируса обликовала је и немачко, као и претходно, председавање Хрватске. Уз то, велику главобољу, задавао је "брегзит", а требало је решавати и неколико побуна унутар Уније, међу којима (уцењивачки) атак удружених Мађара и Пољака око европског буџета.

Меркелова је, упркос жестоком отпору, најзаслужнија за изгласавање програма узајамне помоћи за опоравак од последица пандемије вируса корона. Тај пакет, "тежак" фасцинантних 750 милијарди евра, практично је инструмент заједничког задуживања, од кога ће 390 милијарди бити распоређено чланицама бесповратно, док ће 360 милијарди износити кредити. Највише новца добија Италија као најтеже погођена пандемијом. Предлог Берлина и Париза да неповратна дотација буде 500 милијарди евра није постигнут. На пољу финансија је, међутим, потписан још један, изузетно важан, споразум о новчаном оквиру ЕУ (ММФ) за период од 2021. до 2027. године. Овај дил предвиђа вишегодишњи буџет ЕУ од 1,074 милијарде евра.

Напредак је уочљив и у стратегији за Африку и јединственој политици према Кини. Европски лидери сложни су и када је Америка у питању. Сви су за нови почетак у односима после пораза Доналда Трампа. Међу првим темама за разговор са новим председником Џозефом Бајденом биће трговина и безбедносно партнерство. Француски председник Емануел Макрон тежи независности "суверене Европе", а Немачка и Пољска би радије "да то сведу на разумну меру". Анегрет Крамп Каренбауер, немачка министарка одбране, оценила је да "без САД безбедност ЕУ, пре свега од Русије, не може да буде гарантована".

Анкара је посебна прича. Турски председник Реџеп Тајип Ердоган није био спреман да разговара са чланицама ЕУ Грчком и Кипром о спорној експлоатацији гаса у Средоземном мору. Допустио је, напротив, бушења у спорним територијалним водама непосредно уочи самита. Сада изјављује да будућност Турске види у ЕУ, а Брисел увелико спрема санкције Анкари...

Помпезно најављивана "Конференција о будућности Европе", на којој је планирана размена мишљења о реформи ЕУ, није ни стартовала. Блокаде су у ЕУ постале популарне, констатују европски медији. Након дебакла о заједничком буџету и вета Мађарске и Пољске, ту је и вето Бугарске на почетак преговора о проширењу са Северном Македонијом.

Као једина од 27 земаља чланица, Бугарска је блокирала отварање међувладине конференције која је требало да означи формални почетак преговора. "То је тежак ударац, велико разочарање", оценио је Михаел Рот, државни секретар у немачком МИП. Немачка канцеларка се, безуспешно, код Бугара лично залагала за Северну Макеоднију.

Бугарско "не" баца сумњу на обећања ЕУ, сматра Рот. Нова блокада била би опасна за стабилност читавог региона. Још у марту 2020. све чланице ЕУ, укључујући и Бугарску, изјасниле су се за отварање приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом. Летос је Софија одједном почела да захтева од Скопља признавање "чињенице" да је македонски језик само дијалект бугарског. Северна Македонија је то одбила, не желећи да се одрекне још једне кључне одреднице националног идентитета.

Европске дипломате шушкају да се и Холандија још премишља кад је реч о приступним преговорима са Албанијом. Овог лета захтевала је да Албанија спроведе реформу законодавства, иако је ЕК и Албанију и Северну Македонију означила као "зреле за приступне преговоре". И ту ће, нема сумње, још варничити.

МИГРАЦИЈЕ НА ЧЕКАЊУ

ГОРАК укус оставља и изостанак сваког напретка на пољу миграција. У последњих пола године, наиме, ЕУ није направила помак с намераваном новом регулацијом кретања становништва. Европска комисија је, истина, предложила нова правила у процесу додељивања азила и расподеле избеглица, о којима државе чланице до самита нису ниједном дискутовале, без обзира на притисак немачког министра унутрашњих послова Хорста Зехофера. Највећи кочничари су и ту Пољска и Мађарска, заједно са другим источним државама чланицама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ПОДЕЛИО ТАЈНУ УСПЕХА: Ево како се Новак изолује када је публика против њега