ДЕСЕТ ГОДИНА ПАТЊЕ ЗБОГ ЗАПАДА! Деценија од почетка арапског пролећа, у Тунису нема краја хаосу
ДЕСЕТ година након што се улични продавац воћа Мухамед Бузизи запалио испред зграде општине у престоници Туниса и покренуо Арапско пролеће, његова породица више не живи у тој земљи. Иселили су се у Канаду јер нису могли да трпе увреде којима су били изложени у својој земљи.
Данас један булевар у Тунису носи Бузизијево име, а његов лик налази се на фасади зграде која се налази наспрам седишта локалне управе у његовом родном Сиди бу Саиду. Ипак, његово име је на лошем гласу.
- Проклињем ту слику. Желим да је уништим. Он нас је упропастио - преноси репортер "Гардијана" речи педесетчетворогодишње Гатије Иман, житељке Сиди бу Саида.
- Сада и град Сиди бу Саид и презиме Бузизи делују као клетва.
Мухамед се 17. децембра 2010. године, на улици, полио бензином и запалио. Био је то очајнички потез човека који је био изложен бескрајним изнудама и малтретирању корумпираних полицајаца. Од последица опекотина умро је 4. јануара 2011. Ни на тренутак није дошао свести и није видео да су, свега неколико сати после његовог чина, грађани Туниса изашли на улице и сукобили се са полицијом. Био је то увод у Арапско пролеће, серију протеста који су срушили режиме у Тунису, Египту, Либији и Јемену.
ОПСТАНАК БАШАРА АЛ АСАДА
СИРИЈА је још једна земља за коју се чини да се никада неће опоравити од ужасног грађанског рата који траје већ скоро десет година. Асад се, уз помоћ руских и иранских савезника одржао на власти, али земља је подељена и разорена. Слично као и у Либији, у рат су укључени Турска, Хезболах, Исламска држава и Ал каида. Милиони људи напустили су земљу.
На тренутак, првих дана протеста у Тунису, изгледало је да пролеће доноси демократију у арапски свет. Убрзо се све сурвало у пакао. Умешале су се Америка и друге западне земље, журећи да сруше режиме који су им се замерили, пре свега Гадафија у Либији и Башара ал Асада у Сирији. Пробудили су се исламски екстремисти, попут Муслиманске браће у Египту. Арапски свет утонуо је у нестабилност, екстремизам и ратове који су неке земље готово потпуно разорили.
Тунис је, ако је за утеху, у свему томе најмање лоше прошао. Демократија, која је била циљ или изговор за рушење дугогодишњих режима који су држали стабилним Блиски исток, једино се у овој земљи задржала. Међутим, демократски избори и слобода мисли једино су добро што је Арапско пролеће донело Тунису. Бен Али био је владар чије се име изговарало шапатом, али су држава и економија у његово време биле стабилне, а Тунишани су себе више доживљавали делом Европе, него Африке. У претходних десет година земљу је преплавио талас терористичких напада и атентата. За већину, животни стандард је драстично опао, економски раст се препловио, а 85 одсто младих је незапослено. Људи су очајни, илузије срушене. Проценат људи у Тунису који одлазе у џихад међу највећима је на свету.
ПОВРАТАК САМАНТЕ ПАУЕР
ЈЕДНА од главних заговорница америчке интервенције у Либији уопште, Саманта Пауер, главни је кандидат за чело организације USAID. Постављање некадашње блиске сараднице Обаме и "јастреб" америчког интервенционизма, било би схваћено као намера Џоа Бајдена да се врати агресивној спољној политици и ову, номинално независну агенцију, поново почне да користи као инструмент меке моћи и ширења америчког утицаја у свету.
Либија је, после бруталног сукоба и убиства Муамера Гадафија потонула у безизлазни круг грађанског рата, у којем се стално мењају стране и учесници. Ратују локалне војске, страни плаћеници, остаци Ал каиде и Исламске државе...
У сваком тренутку Либија има макар две или три самопроглашене владе. Постала је полигон за мали светски рат у који су директно или индиректно умешани Уједињени Арапски Емирати, Сирија, Египат, Турска, Америка, Француска, Енглеска, Италија, Ал каида, Исламска држава, руске парамилитарне организације и приватне војске.
У Јемену, Али Абдулах Салех био је приморан да напусти власт крајем 2011. године. Нову власт притисли су корупција, сепаратизам, незапосленост, глад, напади џихадиста...
Убрзо, међутим, Салех је окупио војску, удруживши се са дотадашњим непријатељима Хутима, и увео земљу у катастрофални грађански рат. Погинуле су десетине хиљада, готово читава популација гладује, у току је најгора хуманитарна катастрофа на свету. Салеха су, у међувремену, убили његови савезници Хути, оптуживши га за издају.
У Египту, побуну против Хоснија Мубарака искористила је, до тада забрањена, исламистичка организација Муслиманска браћа, чије политичко крило је водио Мохамед Морси који ће убрзо постати председник. Успон исламиста био је брз, али кратак. Прекинуо га је генерал Ел Сиси. У покушају да у земљи врати стабилност завео је репресију против невладиног сектора и опозиције која је далеко оштрија него у време Мубарака. Морси је, у међувремену, ухапшен и умро је током суђења.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)