ОДОБРЕНА УПОТРЕБА: У Сједињеним Државама ускоро у продаји кућни тест на корону, ево колико ће да кошта

Танјуг

15. 12. 2020. у 23:04

Први кућни тест на коронавирус за који није потребан рецепт ускоро ће се наћи у продаји у Сједињеним Државама по цени од 30 долара пошто је његову употребу одобрила америчка Агенција за храну и лекове (ФДА).

ОДОБРЕНА УПОТРЕБА: У Сједињеним Државама ускоро у продаји кућни тест на корону, ево колико ће да кошта

Илустрација / Фото Depositphotos

Стивен Хан, директор те управе, саопштио је да је на тај начин омогућено да се тест нађе у продаји у апотекама.

“Тамо пацијент може да их купи, да се тестира и добије резултат после 20 минута", навео је Хан, преноси Глас Америке.

Почетне захиле те врсте теста биће ограничене. Аустралијски произвођач Елум објавио је да очекује да ће у децембру располагати са три милиона тестова пре него што, у првој половини 2021, буде повећао производњу.

Портпарол компаније саопштио је да ће тест коштати око 30 долара и да ће моћи да се купи у апотекама или да се поручи преко интернета.

Комплет се састоји од штапића за брис носа, хемијског раствора и траке за тестирање. Детектује протеин вируса које је произвео Ковид 19 - што се разликује од оних који траже генетске материјале вируса.

Дигитално се повезује са апликацијом за паметни телефон који приказује резултат и помаже у њиховој интерпретацији. Такође, путем апликације је могуће повезати се и са здравственим радником.

Стручњаци Управе за храну и лекове утврдили су да тестови компаније Елум, као и остали који примењују сличну методологију, могу произвести мали проценат лажно позитивних и лажно негативних резултата. Корисници који добију негативан резултат, али имају симптоме коронавируса, требало би да се обрате медицинском раднику, прецизирали су стручњаци те управе.

Амерички здравствени експерти месецима указују на потребу за брзим и широко распрострањеним кућним тестирањем - што доприноси избегавању контаката међу људима и умањује могућности за ширење инфекције.

Међутим, за већину тестова потребно је урадити брис носа, који се потом обрађује у лабораторијским условима, а то подразумева чекање од по неколико дана.

Тренутно се у Сједињеним Државама дневно тестира скоро два милиона људи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности