БАЈДЕН НАСЛЕЂУЈЕ ТРАМПОВЕ "ЦИПЕЛЕ": Колико ће се политика изабраног председника САД разликовати од његовог претходника
НАЈАВЉУЈУЋИ у јануару усељење у Белу кућу, демократа Џозеф Бајден наговештава оштар заокрет у односу на њеног актуелног станара, републиканца Доналда Трампа, не само на домаћем терену, већ и глобално.
Полувековни ветеран вашингтонског политичког естаблишмента уверен је да ће остварење његовог сна о освајању фотеље у Овалном кабинету, вратити Америци стари сјај лидера у глобализованом свету.
Навикао на америчку доминације у глобалним савезништвима, Бајден Трампово напуштање те традиције доживљава као пролазну "грешку", па најављује мирење са савезницима, повратак Париском споразуму о клими, Светској здравственој организацији... Његовом ентузијазму да Трампову крилатицу "Америка на првом месту", замени мултилатерализмом на челу са САД, међутим, прети горко отрежњење. Свет је одавно превазишао америчку униполарилност. Трампова политика само је убрзала трендове које ће Бајден, хтео - не хтео, тешко моћи да заустави.
КИНА
Трамп
Недуго пошто је, на почетку мандата, "краљевски" угостио кинеског колегу Си Ђинпинга, букнуо је трговински рат две водеће економске силе, вртоглаво високим тарифама. У јануару је успостављено трговинско "примирје", али су, појавом ковида 19, кренуле Трампове оптужбе да је Кина крива за ширење пандемије. Паралелно се загрејао технолошки рат Трамповом забраном популарних кинеских апликација "Тикток" и "Вичет".
Бајден
Тврди да Кина није претња Америци и заузима тврд став према људским правима у Кини, посебно према Ујгурима, и ситуацији у Хонгконгу. Промоција људских права у Кини за чијег председника Бајден каже да нема "демократску жицу", међутим, суочава се са масивним трговинским уговором 15 азијских и пацифичких земаља. Уговор са Кином укључује и америчке партнере Јапан, Северну Кореју, Аустралију, Нови Зеланд, Сингапур, Филипине, стварајући огромну пацифичку зону, уз смањење америчког утицаја.
НЕМАЧКА, НАТО И ЕУ
Трамп
Још током кампање 2016. године обрушио се на савезнике у НАТО због неиспуњавања квоте издвајања за одбрану. Неке земље су му изашле у сусрет, али већина не. На мети је била посебно Немачка из које је Трамп одлучио да повуче 12.000 војника, оптужујући Берлин да искоришћава америчку одбрану, не дајући заузврат ништа.
Бајден
НАТО је за Бајдена најзначајнији амерички савез, за који је страховао да ће се распасти ако Трамп освоји други мандат. Европски савезници поздрављају залагање Бајдена за обнову савезништва, али највећа европска економија, Немачка, ипак је појачала енергетску сарадњу са Русијом, економску са Кином, и продубила односе с Турском. Амерички утицај у Европи је уздрман и изласком Велике Британије из ЕУ.
РУСИЈА
Трамп
Трамп је готово током целог мандата "ловом на вештице" називао оптужбе демократа да му је Русија помогла да победи на изборима 2016. године. Трамп је тврдио да нико од њега није "тврђи" према Русији, и као доказ уводио санкције Москви.
Бајден
Иако су без доказа остале тврдње о руском мешању у изборе 2016. године, Бајден најављује конфронтацију с Москвом по овом, али и другим питањима. Оптужује Москву за дестабилизацију НАТО, док Русија ојачава одбрану због приближавања Алијансе њеним границама.
ИЗРАЕЛ
Трамп
Пружао је подршку израелском премијеру Бењамину Нетанијахуу и преселио америчку амбасаду из Тел Авива у Јерусалим. Успешно је посредовао у успостављању односа између Бахреина и Уједињених Арапских Емирата са Израелом.
Бајден
Критиковао је пресељење амбасаде, али није изнео планове да је врати у Тел Авив. Предложио је само отварање америчког конзулата у Источном Јерусалиму, како би ухватио корак са Палестинцима, који уживају подршку левичарског крила његове Демократске странке.
ИРАН
Трамп
Повукао се из нуклеарног споразума с Техераном, који је потписан када је Бајден био потпредседник САД, називајући га "најгорим икад преговараним". Увео је нове санкције Ирану, који је претходно пристао на споразум, у замену за скидање ембарга.
Бајден
Бајден је најавио повратак споразуму, ако се и Техеран повинује одредбама. Али, Иран је, у међувремену, повећао своје атомске активности.
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Трамп
Састао се трипут са севернокорејским лидером Ким Џонг Уном у циљу денуклеаризације Корејског полуострва. Није било обавезујућих одредаба, али Северна Кореја није тестирала нуклеарно оружје од 2017. године.
Бајден
Неће да се састаје са Кимом без предуслова. Намерава да повећа притисак санкција како би приволео Кима на разговор. Неизвесно је како ће Ким на то да реагује.
МИГРАНТИ
Трамп
Постигао је споразум са Гватемалом, Салвадором и Хондурасом да мигранти ту прво затраже азил, а ако стигну до америчко-мексичке границе, биће враћени. Од 85.000 у време председника Барака Обаме, број миграната из света свео на 15.000.
Бајден
Критикује Трампову "драконску" политику, која крши америчку политику азила и избеглиштва и најављује лимит од 125.000 миграната. Стејт департмент, међутим, упозорава да је лимит потребан због "безбедности и добробити Американаца, посебно у светлу пандемије ковида 19".
КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ
Трамп
Приче о глобалном отопљавању види као претњу економији. Није много марио за фосилна горива и климатске регулације. Напустио је Париски споразум о клими.
Бајден
Промовише два билиона долара вредан план за достизање циљева у резовима емисије гасова. Каже да ће то постићи изградњом чисте енергетске економије, и стварањем милиона послова у том процесу. Најављује повратак Париском споразуму о клими.
ОДБАЧЕНА ТУЖБА ТЕКСАСА
АМЕРИЧКИ Врховни суд одбацио је тужбу коју је поднела држава Тексас и подржао председник Доналд Трамп, а којом се тражи да се пониште резултати гласања на изборима у четири савезне државе.
Тужбом, која је поднета Врховном суду, тражи се да се Џорџији, Мичигену, Пенсилванији и Висконсину забрани да дају електорске гласове Трамповом демократском противкандидату Џозефу Бајдену.
Суд је у кратком непотписаном налогу навео да Тексас није показао "правно препознатљив интерес за начин на који друга држава спроводи своје изборе".
Тужбом коју је поднео Тексас оспоравају се изборне процедуре у четири кључне државе - Џорџији, Мичигену, Пенсилванији и Висконсину.
КЕСИЋ: АМЕРИЧКА КАНЦЕЛАРИЈА ЗА РАЗВОЈ ДАЈЕ ЗНАЧАЈ СРБИЈИ
КО год да је победио на изборима у Америци, остаје сенка легитимитета председника САД, јер пола државе неће да га прихвати. Криза легитимитета је криза подељеног друштва, за које нема индикација да ће га Бајден помирити. Уз продубљивање економске кризе и кризе с полицијом, тесан однос снага у америчком Конгресу, очекујем инерцију у спољној политици САД најмање још шест месеци.
Амерички политички аналитичар и директор Канцеларије Републике Српске у Вашингтону, Обрад Кесић, овим речима за "Новости" истиче да напета ситуација у САД сужава простор за њену спољну политику:
- Најављује се повратак Париском споразуму о клими, обнова савезништва са ЕУ и НАТО, али све остало је на чекању - примећује Кесић.
Недавни претрес у Конгресу о нашем региону види као покушај "одлазећих и бивших" да изврше притисак на спољну политику новог председника, али уз досад "најнејасније препоруке" и прављење рачуна без крчмара "лобирањем" да ЕУ одради посао:
- Балкан није у кругу приоритета. Очекује се нови емисар за овај део света. Код Трампа су постојала два, због његовог неповерења према Стејт департменту. Метју Палмер остаје, иако је нејасан његов ауторитет у Демократској странци - каже Кесић.
Истиче, ипак, значај једног новог америчког елемента у Србији - Канцеларије америчког фонда за развој, ДФЦ-а, која је отворена у Београду:
- То је амерички одговор на перцепцију енергетског и инфраструктурног присуства Кине, и војно и енергетско Русије. Ово Србији даје изузетан значај - истиче Кесић.
Он у Републици Српској не очекује нагле промене, али уочава један тренд:
- Све мање се спомиње канцеларија високог представника у БиХ. Сматрам да је то сигнал да се на ову функцију све мање рачуна - закључује Кесић.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)