ОД КОВИДА ДО ШЕНГЕНА: Лидери ЕУ на дводневном самиту у Бриселу (ФОТО)
БОРБА против ковида, вакцинација и постепено укидање мера, климатске промене у следећих десет година, самит еврозоне посвећен банкарској унији и тржишту капитала, "брегзит", безбедносна питања, борба против тероризма и екстремизма, укључујући и преко друштвених мрежа, спољни односи с акцентом на ситуацију у Источном Медитерану и проблеми с Турском...
Ово су само су неке од тема на данас започетом дводневном самиту лидера ЕУ од кога се доста очекује.
Ту је и проблем с Пољском и Мађарском које не прихватају условљавање помоћи мешањем у унутрашња питања, а једна од главних новости које се налазе на преговарачком столу је измена шенгенских правила из основа, што је инцијатива коју је, после серије терористичких напада, покренуо француски председник Еманеул Макрон.
Последњих година, овај систем је показао озбиљне недостатке, не само на спољним ободима, већ и између самих земаља чланица. Да би Шенгенски споразум, како је замишљен, функционисао у данашњим условима, потребно је имати јаку федералну европску полицију, која је и даље у повоју, имајући у виду јачање суверенистичких струја на континенту. Зато преостају само неке радикалније мере. Привремено су, тако, већ стављени по страни параграфи који омогућују несметан прелазак донедавно практично невидљивих граница међу чланицама.
С обзиром на то да је терористичка опасност перманентна, питање је колико ће се ова привременост одужити у времену. Француска је, тако, увела "ограничену" контролу својих граница још крајем 2015, после терористичких атентата у Паризу. Та привременост још траје. Француска је недавно затражила ново продужење ове мере која од тада није ни прекидана.
И друге државе су одавно практично вратиле унутрашње границе и на њима непрестано ојачавају ефективе. Здравствена криза је то само ојачала. Унутрашње међе се данас надгледају чак и дроновима. Шенген из тог угла делује као давна прошлост.
Пре него што је кренуо у сповођење своје намере, Макрон се консултовао са Немачком, Холандијом и Аустријом. Ако убеди и остале током дводневног самита који је у четвртак започео у Бриселу, процедуру измене би започела ЕК на пролеће, а све би симболично требало да буде завршено током француског председавања ЕУ у првој половини 2022.
Препоручујемо
НЕМАЧКА ФРУСТРИРАНА: Закључци Савета ЕУ о проширењу на земље Западног Балкана блокирани
07. 12. 2020. у 12:26
ЕУ ДИПЛОМАТА: Већ је касно да се до краја године све договори са Лондоном
16. 11. 2020. у 13:39
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)