ЕУ КОЛОНИЗАТОРИ: Лавров жестоко одговорио Борељу због Нагорно-Карабаха
РУСКИ министар иностраних послова Сергеј Лавров упоредио је речи шефа дипломатије ЕУ Жозепа Бореља о „астанизацији“ сукоба у Нагорно-Карабаху од стране Русије и Турске са носталгијом за колонијалним временима.
- Ако се 'астанизација' баца у дипломатски промет као одраз носталгије за колонизацијом, онда ће ЕУ вероватно морати да преживи године носталгије за временима која су неповратно минула - рекао је Лавров на конференцији за новинаре.
У вези са ранијом изјавом Бореља да Русија и Турска „астанизују“ (аналогија са астанским форматом за решавање ситуације у Сирији) сукобе у Нагорно-Карабаху, Сирији и Либији, односно изгурују ЕУ из процеса регулисања, шеф руске дипломатије је истакао да савремени свет не би требало гледати подложним подели на сфере утицаја и да за све има места уколико поштено учествују у решавању сукоба.
- Заиста се надам да ће се Европска унија понашати на модеран начин и да неће покушати да представља савремени свет као подложан подели на сфере утицаја. За све има места, уколико се при решавању овог или оног конфликта учествује поштено, а не ради добијања неких геополитичких користи и једностраних предности - рекао је он на коференцији за штапу и додао да је Борељ забринут тиме да неко други, поред ЕУ, може да предузме проактивне кораке о Карабаху.
Лавров је рекао да не види некакву негативну конотацију у термину који је изумео Борељ.
- Барем се надам да у ову реч коју је измислио није убацио негативан призвук. Јер, у великој мери, астански процес се обликовао у контексту сиријске кризе. Док астански формат није настао, уопште није било напретка у политичком регулисању - подсетио је он.
Говорећи о пројектовању тог формата на друге регионе, министар је истакао да Русија, Турска и Иран нису равнодушни према ситуацији на Јужном Кавказу, јер су непосредни суседи држава тог региона.
Међутим, како је рекао, Русија свој став према ономе што се дешава изражава конкретним делима, и да се то тиче, између осталог, изјаве лидера три земље из 9. новембра и велике помоћи која се сада пружа у превазилажењу последица горуће фазе сукоба око Нагорно-Карабаха.
(Спутњик)
Препоручујемо
БЕЗОЧНИ НАПАД НА РУСИЈУ И КИНУ: Болтон не бира речи, поменуо Југославију и Трампа!
05. 12. 2020. у 19:09
,,НЕМА СРЦЕ, САОСЕЋАЊЕ И САВЕСТ": Путин открио кога никада не би подржао за председника
04. 12. 2020. у 15:01
„НИСУ БУДАЛЕ!” Жириновски објаснио зашто САД никада неће напасти Русију (ВИДЕО)
04. 12. 2020. у 13:59
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)