КИНЕСКИ СТРУЧЊАЦИ ШОКИРАЛИ СВЕТ: КОВИД-19 није избио у Вухану, имамо доказе за то

Novosti online

29. 11. 2020. у 22:18

У ВУХАНУ је корона вирус први пут откривен, али није ту настао, истиче Ценг Хуанг, бивши главни епидемиолог Кинеског центра за контролу и превенцију заразних болести.

КИНЕСКИ СТРУЧЊАЦИ ШОКИРАЛИ СВЕТ: КОВИД-19 није избио у Вухану, имамо доказе за то

Фото. ЕПА

Иако је Кина прва пријавила случајеве заразе, то не значи нужно да вирус потиче из Кине, истичу кинески научници. Потрага за изворима епидемије и даље траје, и тај би процес могао укључити више земаља и регија, поручују Кинези.

Готово годину од избијања епидемије корона вируса, у Вухану Кина се труди да промени наратив, сугеришући да то што је коронавирус први пут откривен у Кини, не значи да је тамо и настао.

Кинески научници и медији покушавају да заштите репутацију земље, нарушену тиме што је с њене територије кренула пандемија која је до данас заразила 60 милиона људи широм света и резултирала са готово 1,5 милиона мртвих. Након што је врло успешно зауставила ширење епидемије унутар својих граница, Кина помаже другима, шаље помоћ у разне делове света и улаже у развој вакцине.

Кинески медији интензивно извештавају о открићу корона вируса на паковањима смрзнуте хране увезене из иностранства, преноси британски Гардиан у свом недељном издању.

На новинарско питање о томе, портпарол министарства спољних послова одговорио је само да је важно направити разлику између тога где је Ковид-19 први пут откривен и где је прескочио баријеру између живих врста и први пут заразио човека.

Службени кинески дневни лист Ренмин Рибао (или Пеопле’с Даилy на енглеском) објавио је прошле недеље да сви расположиви докази указују на то да епидемија није почела у Вухану. Кинески медији концентришу  се на могуће случајеве заразе изван кинеских граница пре децембра 2019.

Индијски потконтинент

Кинески научници послали су у угледни научни часопис Ланцет студију у којој тврде да је прва зараза корона вирусом избила не у Вухану него на индијском потконтиненту. Али западним научницима не чине се уверљивим тезе да је вирус короне негде другде прешао први пут с човека на човека.

Неки аутори истичу да је корона била присутна у Италији још у јесен 2019., али докази за то изгледају прилично слаби, каже професор Џонатан Стој, вирусолог на Институту Френсис Крик у Лондону. Налази из те јесени позитивни су на коронавирус, али да ли је реч о цовиду-19? Серолошки подаци из Италије могли би бити лакше објашњени антителима која су настала као реакција против других коронавируса, каже Стој.

То значи да су антитела пронађена у телима пацијената у Италији могла бити изазвана заразом другим коронавирусима, а не оним који изазива цовид-19. Оно што изгледа извесно је да је први забележени случај заразе био у Кини, па остаје највероватније да је и вирус потекао из Кине, закључује Стој.

Забрана приступа

Западњаци одбацују кинеске аргументе да су на паковању хране увезене у Кину пронађени трагове коронавируса.

Реч је о врло малим количинама вируса који носе врло низак ризик могуће заразе. То што су кинески стручњаци добили позитивне тестове не значи да је нужно реч о заразном вирусу, довољно је да је део вируса пронађен на паковању па да тест реагује позитивно, тумачи Ендрју Пекос с Блумберг факултета за јавно здравство америчког Универзитета Џонс Хопкинс.

- Не видим уверљиве доказе да трагови Сарс-ЦоВ-2 на паковањима хране представљају значајан ризик за инфекцију - рекао је Ендрју Пекос за АП.

Кина тешко прихвата да је свет сматра одговорном за избијање пандемије.

Последњи месеци показали су какав катастрофални утицај пандемија има на углед Кине у међународној јавности, и то је Кинезима увек тешко да прихвате, каже Ендрју Смол, стручњак за Кину на америчком институту Џерман Маршал Фонд.

За домаћу јавност, Пекинг инсистира на изузетном успеху у искорењивању заразе и повратку готово сасвим нормалном животу. На глобалном плану Кина покушава подстакнути сумњу у порекло вируса и тако утицати на део међународне јавности који би јој могао бити склон.

Кинеским властима у томе не помаже њихова несклоност да дозволе странцима спровођење независних истрага.

Тако кинеске власти нису дозволиле истражиоцима WХО-а да током посете Вухану обиђу пијацу на којој је наводно све почело.

Ускоро би Светска здравствена организација требало да пошаље нову екипу, али још није одређено кад би то могло да буде.

(Јутарњи лист)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи