ТРАГИЧНО ЛИЦЕ ЕГЗОДУСА: Јермени спалили куће, ископали гробове и поклали животиње и поручују - Хришћани ће се вратити
ПОСЛЕ шест недеља крвавих борби, километарска колона аутомобила натоварених личним предметима и успоменама протезала се из Нагорно-Карабаха.
Они који нису могли да приуште превоз животња морали су да их убију. Одсецали су главе кокошкама и коњима. Неки су своја стада потерали километрима уз уске планинске путеве, надајући се да неће подлећи исцрпљености или налетети на надолазећу реку возила.
Ово је било трагично лице егзодуса, велике миграције људи из земље која је буквално преко ноћи променила власнике. Неколико дана након што је јерменски премијер Никол Пашињан објавио крај рата са Азербејџаном у овој малој планинској енклави, хиљаде етничких Јермена приморано је да напусти своје територије које су враћене Азербејџану.
У округу Кељбаџар историја се враћала уназад. Готово искључиво насељен етничким Азербејџанцима пре него што су их Јермени протерали после оружаних сукоба раних деведесетих, округ је сада поново постао део Азербејџана. Сви Јермени који су тамо последње три деценије одгајали своју децу приморани су да потраже нови дом и нови живот.
Чак и пре него што је премијер Никола Пашињан у ситним сатима на Фејсбуку објавио крај рата, Јермени су имали свеприсутан осећај губитка. У хришћанској земљи окруженој муслиманским суседима са три стране, националном психом доминирају егзистенцијални страхови. И даље је болна рана то што Турска, која је подржала Азербејџан у овом сукобу, никада није званично признала покољ над око 1,5 милиона Јермена 1915. године, а сада је поново ударила на њих.
Јермени који су сада отишли из Нагорно-Карабаха мало су оставили за собом. Неки сељани, осећајући да више немају шта да изгубе, запалили су своје куће, проналазећи утеху у томе што њихови непријатељи међу тим зидовима никада неће спавати.
- Како могу ово да оставим муслиману? Да живи на месту које сам направио и створио? - упитао је Арсен Мнацакањан (34), чађавих руку и крвавих руку.
Пољопривредник и војник добровољац је живео у кући коју је спалио 20 година и тамо одгајао своју децу. Рекао је да ће отићи у Јерменију или можда у Русију, још није сигуран. Оно што је знао је да није могао да живи са помисли на другог човека који гледа кроз прозор који је поставио.
- Овде сељани живе са својом земљом и животињама. Ако изгуило то, изгубили смо све - рекао је.
Последњег дана пре примопредаје готово да ниједна кућа дуж северног пута у Нагорно-Карабаху није остала неспаљена. Азербејџанци су уништавање назвали "екотероризмом". Некли су ископавали гробове да би са собом понели остатке својих вољених.
Једва да је било било каквог телефонског сигнала, није било интернета, топле воде, ни грејања. Завладала је забуна - где су сада тачно границе са Азербејџаном? Ако северни пут више није јерменска територија, а коридора Лачин који води у Русију је затворен да би руски мировњаци могу очистити тела, да ли су заробљени? Увек је било пуно питања. Није било много одговора.
Прошли су поред древног манастира Дадиванк, за који се у почетку мислило да је мировним споразумом доспео на азербејџанску територију. Људи из целе Јерменије су долазили да последњи пут виде светињу на падини.
- Рекао сам пре да ћу остати и остајем. Ми смо прва хришћанска нација и увек смо били мучени. Али, кажем вам са сигурношћу, хришћани ће се вратити овде - рекао је репортерима "Форин полисија" свештеник Хованес Хованисијан.
Док је свештеник обављао последња крштења, стигли су руски мировњаци и донели наду. Чини се да ће Дадиванк, барем за сада, бити спашен. Руски председник Владимир Путин затражио је од председника Азербејџана Илхама Алијева да се побрине за хришћанске светиње на тој територији.
- Ове зграде, древне грађевине, важне су људима овде, па смо овде да их заштитимо - рекао је руски мировњак у Дадиванку, који је затражио да га не идентификују јер није овлашћен да разговара са новинарима.
Руске трупе - а ускоро, можда и турске - себе виде као мировне снаге. Али, нису сви спремни за мир. Иако су борбе завршене, Ардак и Арарат, механичари у свом нормалном животу, и даље су спремни да стану на прву линију фронта.
Они се плаше да ће азербејџанске снаге покушати да заузму још земље. Попут њих двојице, многи су љути на Пашињана због потписивања капитулације након што је више од хиљаду људи умрло да би енклава остала у рукама Јермена.
- Требало би да поднесе оставку или да се убије. Али, ако поднесе оставку, стари режим ће да се врати, а ни то није добро - рекао је Ардак, мислећи на елите које су биле на власти пре Баршунасте револуције 2018. године.
Ардак је имао, како му се чинило, бољу идеју.
- Боље би било да ја преузмем - рекао је.
(Блиц)
Препоручујемо
ПОСЛЕДЊИ БОЈ ЗА ШУШИ: До сада необјављени снимак најкрвавије битке Карабаха (ВИДЕО)
13. 11. 2020. у 15:31
ЈЕРМЕНИ СПАСИЛИ ЖИВОТ АЗЕРБЕЈЏАНСКОМ ВОЈНИКУ: Био је рањен у преврнутом возилу (ВИДЕО)
10. 11. 2020. у 18:26
ПАШИЊАНОВО ИЗВИЊЕЊЕ ЈЕРМЕНИМА: Ја сам одговоран за ову ситуацију (ВИДЕО)
10. 11. 2020. у 13:05
ПОТВРДА ИЗ КАРАБАХА: Вођа Јермена се огласио срцепарајућим речима (ФОТО)
09. 11. 2020. у 23:37
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)