ГРЦИ УВРЕЂЕНИ: Ердоган им је једним потезом "отворио болну рану"

Novosti online

15. 11. 2020. у 21:45

ПРЕДСЕДНИК Турске Реџеп Тајип Ердоган, који је боравио у посети турском делу Кипра, обишао и „град духова“ – Варошу.

ГРЦИ УВРЕЂЕНИ: Ердоган им је једним потезом отворио болну рану

Фото: ЕПА

Овај град је 70-тих година прошлог века стекао овај неславни надимак, када је грчко становништво после турске инвазије напустило град. Осим турских војника од тада је у овај туристички рај ретко ко крочио све док средине октобра ове године када су Турске власти дозволиле посетиоцима улазак у град.

Ердоганова идеја да отвори град који се налази „ни на чијој земљи“ изазавао је бурне реакције међу Грцима. Назвали су је „провокацијом без преседана“.

Турски лидер је дана поручио да се неправда учињена северном Кипру не може прихватити.

- Сада сами морамо да решавамо своју судбину - рекао је новинарима у Вароши и додао да је очигледно ко су „праве газде“ у Вароши.

​Ердоган 6. октобра најавио отварање града, а само два дана касније власти Северног Кипра су почеле да пуштају људе на обалу у граду.

Председник Кипра Никос Анастасијадис је овај поступак окарактерисао као незаконити акт којим се крши међународно право и Резолуција СБ УН, а грчки премијер Киријакос Мицотакис се обратио председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен осудивши „провокације Турске“. Како је тада рекао, то питање мора поново бити отворено у Европском савету.

- Нема није остала ни Русија, која сматра да је недопустива одлука Анкаре да отвори овај град јер се тако само још компликује решавање кипарског питања.

Судбина Вароше - некада рај, сада град духова

Овај туристички кварт у Фамагусти затворен је за посетиоце од 1974. године након турске окупације Кипра и поделе острва.

Вароша је под заштитом Уједињених нација.

Почетком 70-тих година Вароша је била најпознатије светско летовалиште у које су долазили Елизабет Тејлор, Ричард Бартон, Пол Њуман и многе друге звезде.

Али, од августа 1974. године све се променило а свих 39.000 становника остало је без крова над главом.

​Кипарски Грци су га напустили, а граду је практично све уништено.

Савет безбедности УН је 1984. године усвојио Резолуцију према којој су само првобитни становници града могли у њега да се врате, али су турске власти то одбиле.

Пола века преговора

Преговори о поновном уједињењу Кипра, који је подељен 1974. године после турске интервенције, воде се већ деценијама, али нису много одмакли од почетка.

Последњи преговори су прекинути пре две године, јер је грчка страна тражила да Турска повуче своју војску са севера Кипра, око 35 хиљада војника, што је Ердоган одбацио.

Кипар је од 1974. године подељен на грчки и турски део, али је међународно признат само грчки део.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)