ШВАЈЦАРСКА БАНКА ОБЈАШЊАВА: У чему је разлика између „Спутњик V“ вакцине и њених западних пандана
АНАЛИТИЧАРИ „Кредит Свиса“ истичу да је приступ центра „Гамалеја“ развоју вакцине „Спутњик V“ сличан приступу који компаније „Ј&Ј“ и „Кан Сино“ користе за развој својих вакцина - у свим случајевима компаније користе аденовирусне векторе.
- Али главна разлика вакцине 'Спутњик V' је у томе што се за прву (рАд5) и другу (рАд26) дозу вакцине користе два различита аденовирусна вектора. По свему судећи, то омогућава превазилажење проблема повезаних са могућим присуством већ постојећег имунитета на ове векторе човека - наглашавају аналитичари.
У извештају је такође поменуто да је током преговора покренуто питање могућег кратког рока трајања вакцине, која је упоређена са вакцинама против грипа, где се такође користе аденовирусни вектори и чији ефекат не траје дуже од три до шест месеци.
- Али, према мишљењу учесника у дискусије, након прве инјекције ефекат вакцинације је 10 пута већи, након друге - два пута - напомињу аутори извештаја.
Предност „сувог“ облика руске вакцине
Истовремено, аналитичари швајцарске банке сматрају да би постојање лиофилизованог облика руске вакцине против короне „Спутњик V“ могло буде предност приликом дистрибуације вакцина на тешко доступна места, иако производња таквог облика захтева више времена и ресурса него производња вакцина које треба чувати на ниским температурама.
Како је наведено, вакцина у облику праха не захтева посебне услове складиштења током транспорта.
- Вакцина може да се чува у лиофилизованом облику (односно у виду сувог, лагано замрзнутог праха), што би могла да буде предност при њеној дистрибуцији и испоруци у забачена подручја. То би могло да помогне у превазилажењу проблема са којима се суочавају друге вакцине, којима је потребно складиштење на хладном месту и транспорт - наведено је у извештају.
Додаје се да подаци објављени у часопису „Лансет“ указују да је ефикасност замрзнуте вакцине (чуване на температурама од 18 до 20 степени испод нуле) по имуногености упоредива са вакцином у лиофилизованом облику (чуваном на температурама између два до осам степени).
-Са своје стране, нагласићемо да ће се обими производње током пандемије више нагињати ка замрзнутим вакцинама, јер производња лиофилизованог облика траје дуже и одузима више ресурса - наведено је у извештају.
Вакцина „Спутњик V“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Тренутно су у току пострегистрациона испитивања вакцине у којима учествује 40 хиљада добровољаца. Клиничка испитивања такође се изводе у Белорусији, УАЕ, Индији и Бразилу.
(Спутњик)
Препоручујемо
РЕШЕНА ВЕЛИКА ЛОГИСТИЧКА ПРЕПРЕКА: Немачка вакцина може да се чува у фрижидеру 3 месеца
13. 11. 2020. у 08:10
ЗА ФАЈЗЕРОВУ ВАКЦИНУ НЕМА ПРЕПРЕКА: Може да се складишти у фрижидеру до 3 месеца
12. 11. 2020. у 22:33
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)