ПУТИН ЗАУСТАВЉА КРВОПРОЛИЋЕ У КАРАБАХУ: Руски мировњаци на линији разграничења, Азербејџанци славе, Јермени очајни

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

11. 11. 2020. у 00:19

ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин успео је да заустави крвопролиће у Нагорном Карабаху после многобројних телефонских разговора са председником Азербејџана Илхамом Алијевом и премијером Јерменије Николом Пашињаном.

ПУТИН ЗАУСТАВЉА КРВОПРОЛИЋЕ У КАРАБАХУ: Руски мировњаци на линији разграничења, Азербејџанци славе, Јермени очајни

Фото Танјуг-АП

Њих тројица су касно увече 9. новембра потписала мировни договор који је у уторак ступио на снагу. Руски миротворци су већ стигли у Карабах и они ће бити на линији разграничења.

Тај договор сасвим различито су доживели Јермени и Азербејџанци. У Јеревану су били немири јер су потпис Пашињана доживели као капитулацију, а у Бакуу су целу ноћ славили јер су војничком победом вратили окупиране територије.

Из Русије су током ноћи летели војни транспортери из Уљановска у Степанакерт. Превезени су оклопни транспортери и друга возила којима ће миротворци контролисати поштовање примирја и обезбеђивати коридор који ће повезивати "окрњени Карабах" са матицом земљом Јерменијом. У дужини Лачинског коридора који ће бити широк пет километара Руси су већ довели 1.960 војника миротвораца који ће имати пешадијско оружје, као и 90 оклопних транспортера и 380 аутомобила и друге технике. Руски миротворци ће тамо бити пет година али се њихов боравак може аутоматски продужити на наредних пет. И Јерменија и Азербејџан могу да одустану од услуга руских миротвораца, али то морају да најаве шест месеци раније.

Фото Танјуг-АП

Обраћајући се грађанима у понедељак увече преко ТВ, Владимир Путин је казао да су се Азербејџанци и Јермени обавезали да ће остати на позицијама на којима се сада налазе, а такође ће се разменити војни заробљеници. Обе земље ће моћи да преузму и сахране своје погинуле.

ХЕЛИКОПТЕР

МИНИСТАР одбране Азербејџана Закир Гасанов изразио је саучешће руском колеги Сергеју Шојгуу због "случајног обарања" руског хеликоптера Ми-24. Председник Алијев је обећао да ће казнити оне који су оборили руску летелицу и спремни су да плате компензацију. Хеликоптер је био срушен у јерменском ваздушном простору близу границе са Азербејџаном.

У еуфоричноим говору председник Илхам Алијев је казао да је на војном пољу Јерменија била присиљена да капитулира и да се нада да сада кад су враћене окупиране територије може да се дефинитивно реши тај дугогодишњи конфликт.

- Договор је за нас максимално добар и Азербејџан је добио све што је хтео - објаснио је Алијев и истакао улогу Русије у постизању договора и лично се захвалио председнику Путину.

Јерменски премијер Пашињан је постигнути договор назвао "тешким решењем", најбољим могућим у постојећој ситуацији.

- То није победа, али није ни пораз сматра Пашињан, објашњавајући да су Јермени ратовали не само против Азербејџана, него и против "терориста друге армије у НАТО", мислећи на Турску.

Пашињан је у уторак изјавио и да је донео одлуку да потпише тројни договор о миру јер су га молили представници војне команде. Постојали су проблеми са војном мобилизацијом, није било довољно војника, па је војно руководство молило да се потпише мировни договор са Азербејџаном.

НЕОБАВЕШТЕН

АРМЕН Саркисијан, председник Јерменије, тврди да са њим нико није разговарао о документу који је потписан, па је о садржају сазнао из медија. Он замера Пашињану што није имао "широке консултације".

Један број руских коментатора у уторак је изјавио да је Путин направио ризичан потез што је послао руске миротворце да буду између Јермена и Азербејџанаца који се вековима мрзе.

Ма шта сада говорила огорчена опозиција у Јерменији, неоспорно је да је захваљујући Путиновом ауторитету у Карабаху престало да се гине. Осим тога, инсистирајући да престане да се пуца и да се потпише мировни договор, Путин је помогао Јерменима да не доживе потпуни пораз. Кад су Азербејџанци освојили град Шушу или како га Јермени зову Шуши, који је удаљен само десетак километара од Степанакерта било је само питање времена када ће пасти и главни град Нагорног Карабаха.

Овако ће Јермени, ипак, сачувати део територија које су имали пре рата деведесетих година прошлог века. Сада опозициона партија Процват Јерменије, скупља потписе да парламент поништи мировни договор, али реалност није наклоњена Јерменима. Остаје да се види да ли ће руководство Јерменије, недорасло да у тешким условима води земљу, морати да оде.

ВРАЋАЈУ ЈОШ ТРИ ОБЛАСТИ

ПРЕДСЕДНИК Алијев је рекао да ће Јермени вратити још три азербејџанске области Келбаџарски, Агдамски и Лачански, од 15. новембра до 1. децембра. Те области, у којима су у совјетско време деведесетих година живели Азербејџанци, Јермени су освојили у рату од 1992. до 1994. када су они били војно супериорнији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (0)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“