ДО ВАКЦИНЕ - КАРАНТИН: Председник ЕК Шарл Мишел обећао цепиво до краја године, земље Европе се све више изолују
ЕВРОПСКИМ грађанима уморним и преплашеним од пандемије председник Европске комисије Шарл Мишел поручио је да ће "три или четири вакцине" против вируса корона бити на располагању у ЕУ већ крајем ове године и почетком следеће.
Навео је и да ће, с појављивањем вакцина, с обзиром на то да их има више, доћи до проблема у логистици, транспорту и кампањи вакцинисања, па је позвао да се кораци предузимају унапред. До тада, земље се штите како знају и умеју.
КАРАНТИН - Чак шест недеља грађани Ирске из стана могу да изађу само да би обавили најнеопходније обавезе. Тај модел послужио је и француском председнику Макрону да саопшти нове мере. "Закључавање" на нивоу целе државе, требало би у Немачкој да ступи на снагу 2. новембра, уз привремено затварање свих "забавних" установа, од биоскопа и позоришта до угоститељских објеката. У Шкотској обновљени карантин је проглашен на две недеље. У највише погођеним регионима Португалије, из стана може да се изађе само због одласка на посао, у школу, куповину хране и лекова. Холандски парламент је изгласао закон који омогућује привремени карантин.
ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС - Забрану кретања ноћу увеле су многе земље. У Француској је на снази полицијски час од 21 сат до 6 ујутро. Чеси не могу да изађу од 21 до 5. У Шпанији, изолација траје од 23 до 6 сати, изузев Канарских острва. У Белгији, где је стање алармантно, у Валонији и Бриселу, полицијски час важи од 22 до 6, а у Фландрији од поноћи до 5. У два највећа грчка града, Атини и Солуну, људи су затворени у становима од поноћи до пет ујутро.
РАД ОД КУЋЕ - Обављање посла на даљину, кад год је то могуће, постало је готово правило у великом броју земаља. У Белгији, видео-конференције су постале норма. У Енглеској охрабрују запослене и послодавце да то чине, а у Француској од пре десетак дана инсистирају да то буде бар два-три дана недељно. У деловима Португалије, где је највећа циркулација вируса, то је и законска обавеза.
ОКУПЉАЊА - Забране масовних јавних окупљања и лимитирање приватних догађаја су правило. Највише су на удару ресторани и барови. У Италији грађани су позвани да максимално избегавају градски превоз. Барови и ресторани могу да раде до 18 сати, али до 24. новембра потпуно су затворени базени, позоришта, биоскопи, сале за вежбање, док је иста мера у Белгији на снази од 26. октобра. У Енглеској, барови се затварају у 22 сата, венчањима може да присуствује највише 15 особа, док је публика забрањена на спортским догађајима. У Француској барови су одавно затворени, а ресторани раде скраћено. На спортским манифестацијама може да присуствује највише хиљаду људи, а препоручено је да се приватно не окупља више од шесторо. У Поргугалији може да се окупи највише 20 људи, а точење алкохола на јавним местима је забрањено. Чак је и Шведска позвала грађане да избегавају градски превоз.
МАСКЕ - Обавеза ношења маске одавно је прописана у огромном делу ЕУ у затвореним просторима, али су све више обавезне чак и на отвореном, и поред тога што су негде проглашене неуставном мером, попут Француске. У овој земљи обавезне су чак и у парковима. Холандски парламент је законом омогућио њихово ношење у затвореном. У Шпанији, сви старији од 6 година, морају да их носе у градском саобраћају, на јавним местима и продавницама. У Италији су обавезне на јавним местима од 18 до 6 сати. У Чешкој, чак и у аутомибилу, ако се у њему не возе чланови исте породице.
"ПРОБЛЕМАТИЧНЕ" ШКОЛЕ
Власти многих европских земаља држе се научних истраживања у којима се истиче да су деца слабији преносиоци вируса, иако има доста кластера у образовним иниституцијама. У Италији, основне школе нормално раде, док три четвртине средњошколаца и студената наставу прате на даљину. У неким регионима протестују, због тешкоћа које имају у организацији услед лоших веза преко интернета. У Немачкој, школе су отворене, као и у Републици Ирској. У Северној Ирској, јесењи распуст је продужен за две недеље, а у Белгији до 11. новембра. У Француској се после двонедељног распуста од понедељка очекује повратак најмлађих у школске клупе.
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)