ДО ВАКЦИНЕ - КАРАНТИН: Председник ЕК Шарл Мишел обећао цепиво до краја године, земље Европе се све више изолују
ЕВРОПСКИМ грађанима уморним и преплашеним од пандемије председник Европске комисије Шарл Мишел поручио је да ће "три или четири вакцине" против вируса корона бити на располагању у ЕУ већ крајем ове године и почетком следеће.
Навео је и да ће, с појављивањем вакцина, с обзиром на то да их има више, доћи до проблема у логистици, транспорту и кампањи вакцинисања, па је позвао да се кораци предузимају унапред. До тада, земље се штите како знају и умеју.
КАРАНТИН - Чак шест недеља грађани Ирске из стана могу да изађу само да би обавили најнеопходније обавезе. Тај модел послужио је и француском председнику Макрону да саопшти нове мере. "Закључавање" на нивоу целе државе, требало би у Немачкој да ступи на снагу 2. новембра, уз привремено затварање свих "забавних" установа, од биоскопа и позоришта до угоститељских објеката. У Шкотској обновљени карантин је проглашен на две недеље. У највише погођеним регионима Португалије, из стана може да се изађе само због одласка на посао, у школу, куповину хране и лекова. Холандски парламент је изгласао закон који омогућује привремени карантин.
ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС - Забрану кретања ноћу увеле су многе земље. У Француској је на снази полицијски час од 21 сат до 6 ујутро. Чеси не могу да изађу од 21 до 5. У Шпанији, изолација траје од 23 до 6 сати, изузев Канарских острва. У Белгији, где је стање алармантно, у Валонији и Бриселу, полицијски час важи од 22 до 6, а у Фландрији од поноћи до 5. У два највећа грчка града, Атини и Солуну, људи су затворени у становима од поноћи до пет ујутро.
РАД ОД КУЋЕ - Обављање посла на даљину, кад год је то могуће, постало је готово правило у великом броју земаља. У Белгији, видео-конференције су постале норма. У Енглеској охрабрују запослене и послодавце да то чине, а у Француској од пре десетак дана инсистирају да то буде бар два-три дана недељно. У деловима Португалије, где је највећа циркулација вируса, то је и законска обавеза.
ОКУПЉАЊА - Забране масовних јавних окупљања и лимитирање приватних догађаја су правило. Највише су на удару ресторани и барови. У Италији грађани су позвани да максимално избегавају градски превоз. Барови и ресторани могу да раде до 18 сати, али до 24. новембра потпуно су затворени базени, позоришта, биоскопи, сале за вежбање, док је иста мера у Белгији на снази од 26. октобра. У Енглеској, барови се затварају у 22 сата, венчањима може да присуствује највише 15 особа, док је публика забрањена на спортским догађајима. У Француској барови су одавно затворени, а ресторани раде скраћено. На спортским манифестацијама може да присуствује највише хиљаду људи, а препоручено је да се приватно не окупља више од шесторо. У Поргугалији може да се окупи највише 20 људи, а точење алкохола на јавним местима је забрањено. Чак је и Шведска позвала грађане да избегавају градски превоз.
МАСКЕ - Обавеза ношења маске одавно је прописана у огромном делу ЕУ у затвореним просторима, али су све више обавезне чак и на отвореном, и поред тога што су негде проглашене неуставном мером, попут Француске. У овој земљи обавезне су чак и у парковима. Холандски парламент је законом омогућио њихово ношење у затвореном. У Шпанији, сви старији од 6 година, морају да их носе у градском саобраћају, на јавним местима и продавницама. У Италији су обавезне на јавним местима од 18 до 6 сати. У Чешкој, чак и у аутомибилу, ако се у њему не возе чланови исте породице.
"ПРОБЛЕМАТИЧНЕ" ШКОЛЕ
Власти многих европских земаља држе се научних истраживања у којима се истиче да су деца слабији преносиоци вируса, иако има доста кластера у образовним иниституцијама. У Италији, основне школе нормално раде, док три четвртине средњошколаца и студената наставу прате на даљину. У неким регионима протестују, због тешкоћа које имају у организацији услед лоших веза преко интернета. У Немачкој, школе су отворене, као и у Републици Ирској. У Северној Ирској, јесењи распуст је продужен за две недеље, а у Белгији до 11. новембра. У Француској се после двонедељног распуста од понедељка очекује повратак најмлађих у школске клупе.
Препоручујемо
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)