АЛИЈЕВ НИЈЕ ПОСЛУШАО НИ ВАШИНГТОН: Без обзира на притисак САД, ни треће хуманитарно примирје у Нагорном Карабаху се не поштује

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

27. 10. 2020. у 20:06

Сва три неуспешна "хуманитарна примирја" на граници Нагорног Карабаха и Азербејџана руководство у Бакуу је искористило да прегрупише своје снаге и затим жестоко крене у ослобађање, како кажу, окупираних територија које су у совјетско време административно припадале Азербејџану.

АЛИЈЕВ НИЈЕ ПОСЛУШАО НИ ВАШИНГТОН: Без обзира на притисак САД, ни треће хуманитарно примирје у Нагорном Карабаху се не поштује

Зоне сукоба и Илхам Алијев

Без обзира на обећања Вашингтону и Москви да ће поштовати примирје, председник Азербејџана Илхам Алијев решио је да војном силом по сваку цену поврати територије које је изгубио у ратовању од 1992. до 1994. године. Тада је Баку изгубио контролу над покрајином Нагорно Карабах, где су већина били Јермени, али и седам рејона где су живели Азербејџанци.

Алијева не може да спречи ни ауторитет америчког државног руководства које је натерало министре спољних послова Азербејџана и Јерменије да потпишу договор о примирју. Али, уместо да од 26. октобра нема пуцњаве, она је настављена.

Јермени тврде да су јединице Азербејџана гађале јерменске позиције у североисточним деловима Нагорног Карабаха. Председник Азербејџана Алијев оптужио је Минску групу у којој су САД, Француска и Русија да је радила да се проблем Карабаха замрзне, а не реши. Зато је после 28 година Азербејџан решио да сам поврати своју територију.

Јерменски премијер Никол Пашињан је написао да су напори САД да се успостави примирје пропали јер Азербејџанци и даље гађају не само војне него и цивилне циљеве.

У Јеревану су морали да признају да је град Кубатли на југу Карабаха освојила азербејџанска армија. Тај град се налази десетак километара од границе са Јерменијом. Азербејџанци нападају из физулинског и хоџавенског правца. Циљ је јасан - азербејџанска војска жели да са југа уђе у дубину Нагорног Карабаха. Губитак града Кубатли морало је да призна Министарство одбране Јерменије. Кубатли је центар Кубатлинског рејона Азербејџана који су 1993. године заузели Јермени.

Премијер Јерменије Пашињан је свестан да је у овом рату азербејџанска армија супериорнија, јер је модерније наоружана, па је поручио да је јерменски народ спреман на компромис и међусобне уступке, али не и на капитулацију Карабаха. Да се жестоко ратује доказ је да је тешко рањен јерменски генерал Џалал Арутуњан који је командовао одбраном Карабаха. На његово место је именован генерал Микаел Арзумањан.

Војни аналитичари кажу да су Азербејџанци ушли у територију Карабаха у Физулинском и Џебраилском рејону, а на северу у рејону Тертера. У Бакуу тврде да су заузели градове Џебраил и Зангелан.

У Бакуу тврде да је треће по реду хуманитарно примирје нарушила јерменска армија која је пуцала по азербејџанским позицијама у селу Сафјан у Лачинском рејону. Касније су у Бакуу казали да су Јермени гађали и по Тертерском рејону. Обе стране тврде да противници лажу.

У Јеревану тврде да се код њих налазе два заробљена азербејџанска војника, а 17 јерменских је у Азербејџану. Војни експерти тврде да је Азербејџан имао војне успехе на јужним границама Карабаха захваљујући беспилотним летелицама и супериорности у ваздуху. Азербејџанска војска користи турске дронове "бајрактар" и израелске дронове камиказе ХАРОП. Они су уништавали јерменска оклопна возила и тенкове и неколико јерменских радара и ПВО система, међу којима и С-300. Председник Алијев тврди да су успели да заузму простор на граници Ирана и Нагорног Карабаха.

Руски председник Владимир Путин је проценио да је до сада погинуло на обе стране око пет хиљада људи.

ТУРСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ РАТУЈУ

У Јеревану тврде да имају доказе да у Нагорном Карабаху ратују турски специјалци. У Анкари су до сада стално понављали да њихови војници не учествују у ратним операцијама. Турски специјалци су од августа тренирали азербејџанске војнике. Наводно је Турска пребацила на позиције у Нагорном Карабаху 1.200 својих специјалаца. Азербејџански председник Алијев каже да ће употребити турске Ф-16 ако дође до спољног мешања. "Ти авиони су дошли на заједничке вежбе и остали. Они су на азербејџанском аеродорому 'Гјанџи'", рекао је.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”