АМЕРИЧКИ СУПЕР ТОП: Трампов ПР или оружје будућности домета преко 1.000 км
АМЕРИКА ради на стварању новог стратешког далекометног топа Strategic Long Range Cannon (SLRC), који би, како тврде амерички медији, из Северног мора могао да погоди Петербург и Москву, Пекинг и Шангај.
Када је реч о таквом типу оружја, руски војни експерти су сагласни у оцени да САД заостају за Русијом, а најаве о новом топу виде као покушај да се „извуку“ паре из буџета.
Како пише амерички научни часопис „Попјулар механикс“, нове америчке „супертопове“ могли би да носе ратни бродови класе „Монтана“, а они би из Северног мора могли да гађају циљеве у западној Русији, па чак и саму Москву. Једна „Монтана“ у Индијском океану могла би да гађа већи део Пакистана, Авганистана, Ирана, Јемена и Сомалије. Из западног дела Пацифика, „Монтана“, која би се налазила иза Јапана, могла би да ватром покрије читаву Северну Кореју, па чак и Пекинг и Шангај.
Руски војни експерт Алексеј Леонков наглашава да амерички „супертоп“ није ништа друго до покушај стварања најјефтинијег могућег аналога руских оперативно-тактичких ракетних система „Искандер“ и „Точка У“. Такође, стручњаци сматрају да је рад на одговарајућем пројекту усмерен, пре свега, на „испумпавање“ буџетских средстава.
Руски војни експерт Борис Рожин оцењује да ће амерички „супертоп“ кад се појави бити „неефикасно и застарело оружје“, с обзиром да је Русија једина земља на свету која има хиперсонично оружје.
„Концепт далекометног оружја сада није толико популаран, с обзиром да је хиперсонично оружје у првом плану. У принципу, и ово оружје има право на постојање, а ово је покушај диверзификације америчког ракетног арсенала. Американци имају своје крстареће ракете и развијају хиперсоничне ракете. Ако заврше пројекат, онда ће једноставно проширити палету ватреног оружја. То ће бити својеврсни додатак америчком ракетном арсеналу. Али не мислим да ће конкретно ово оружје моћи да замени класично ракетно оружје које Американци већ имају“, каже Рожин.
„СУПЕРТОП“ — ДЕО ТРАМПОВЕ ПИ-АР КАМПАЊЕ
Док амерички медији наводе да ће нови амерички „супертенк“ моћи да погоди циљеве на удаљености од 1.850 километара, што је 50 пута више од могућности савремених топова, руски експерти сматрају да је прича о америчком стратешком топу који ће моћи да „туче Москву“, заправо део пи-ар кампање америчког председника Доналда Трампа уочи новембарских избора у САД.
„Скептичан сам у вези с тим, ако говоримо о артиљеријском оруђу. Чак и ако је реч о електромагнетном топу, он неће моћи да користи невођену муницију на такву удаљеност“, каже за Спутњик руски војни експерт Дмитриј Литовкин.
Експерт истиче да штагод Америка да створи, „Русија има одговор на то“, чак и ако то буде лансер ракета реактивних, а можда чак и хиперсоничних.
„Тренутно крстареће ракете типа ’Томахавк‘ имају домет већи од 2.500 километара. Али, ми имамо пресретач ’Миг-31‘, који је наоружан системом ’Кинџал“ са хиперсоничном аеробалистичком ракетом. Сходно томе, амерички бродови наоружани таквим оружјем постаће перспективни циљеви за те авионе. И не треба заборавити да смо ми у Калињинградској области распоредили обалске ракетне системе ’Бал‘ и ’Бастион‘, који се лако могу носити са таквим бродовима. Дакле, појава таквог оружја неће дати никакву радикалну предност“, каже Литовкин.
РУСИЈА ИМА ОДГОВОР НА СВАКУ ПРЕТЊУ
За овај пројекат америчког стратешког оружја сазнало се 2019. године. Његов прототип је постављен на војном полигону „Јума“ у Аризони, на којем ће и бити тестиран до 2023. године. Оружане снаге САД свој „супертоп“ намеравају да користе за „бушење рупа“ у непријатељској одбрани ради отварања пролаза својим копненим снагама.
Ти топови би гађали са стратешких положаја који су у случају контрапада „недодирљиви“. По мишљењу експерата, потенцијални циљеви новог далекометног „супертопа“ су објекти у Русији или Кини. Претпоставља се да ће Американци ове своје топове распоредити и на територијама Пољске, Балтичких земаља (Литваније, Летоније, Естоније) или Јужне Кореје.
Руски стручњаци подсећају да су слични топови развијани и у совјетско доба, али да су ти пројекти укинути због низа елементарних проблема, као што је слаба покретљивост, тј. мобилност.
Експерти сумњају да ће пројекат овог америчког „супертопа“ икада бити реализован, иако има одређене предности — на пример, гађање из топа биће много јефтиније од лансирања балистичких пројектила истог домета.
Руски званичници истичу да са садашњим нивоом и количином наоружања не треба говорити о новим начинима напада на потенцијалног непријатеља, него о начину одржавања мира. Такође, закључује се и да Русија не треба да се плаши новог америчког наоружања, јер руски одбрамбени систем може да гарантује безбедност земље.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
"НЕЋЕМО СЕ УСТРУЧАВАТИ!" Експерт открио могући одговор Русије на нуклеарни напад САД
15. 10. 2020. у 22:28
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (1)