НЕЈЕДНАКОСТ “ЕКСПЛОДИРАЛА” ЗБОГ КОРОНЕ: Пандемија ствара милионе сиромашних, а увећава број милијардера
Пандемија доноси огромно сиромаштво економски најосетљивијим становницима планете, по подацима Светске банке биће их за 110 до 150 милиона или више, а на нивоу глобалне популације 1,4 одсто. Ово је закључак више студија које су у свету истраживале утицај пандемије короне на економију у свету, а преносе италијански медији.
Према тим студијама, број оних које Италијани зову "паперони" (трули богаташи) увећан је за 27 одсто.
И у нормалним временима, пише данашњи дневни лист "Ил Фато Куотидијано", новац производи новац, беда производи беду, али ова пандемије експлодира у неједнакости, тако богати постају "дрски" милијардери а сиромашни падају у у још гору беду и та спирала сиромаштва може да траје више деценија.
Али зато, након мартовског пада вредности на берзи, само до јула месеца ове године, у свету је број милијардера на разним секторима од 2.158 скочио на 2.189 а њихово богатство увећано за 27,5 посто, само за четири месеца од 8.000 милијарди долара стигло се до новог рекорда од 10.200 милијарди.
Швајцарска банка "Убс" износи и податке о разликама међу милијардерима у разним секторима: они који су "своју срећу" конструисали у области технологија у здравству премашили су колеге из области у традиционалним секторима. Од априла 2019. године до јула 2020. милијардери у области индустрије увећали су своје богатство за 44,4 посто, а они у области технологија за 41,3 посто, у осталим секторима "само" за око 10 одсто.
Ако се као основ узме 2018. година победили су они из области здравства, чије је богатство увећано за 50,3 одсто, за 658,6 милијарди долара, захваљујући заради од лекова, дијагностике и опреме за корона вирус.
На географском нивоу "фабрике милијардера" остају у Азији и неким земљама Пацифика, а милијардери у Кини су увећали богатство за једну петину. Они коју су изгубили део богатства јесу 36 милијардера у Европи и 19 у САД.
Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) спровела је истраживање о увећању неједнакости међу становништвом земаља чланица и дошла до података да се стигло до максималног броја у неједнакости у последњих пола века и да један одсто најбогатијих становника зарађује девет пута више од 10 процената најсиромашнијих, а током ковида-19 тај проценат се далеко увећао и односи се на разне секторе. Закључак је да ће бити потребне деценије да се врати само на почетак пораста зараде, посебно у земљама у развоју.
Препоручујемо
ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДОБИТИ КОРОНУ ОД КУЋНОГ ЉУБИМЦА? Ево шта каже руски стручњак
19. 10. 2020. у 12:38
ПРЕДСЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА ПОЗИТИВНА НА КОРОНУ: Епидемиолог Аида Пилав у изолацији
19. 10. 2020. у 11:50
"НАДАМ СЕ ДА ЋЕШ УМРЕТИ": Жена викала и кашљала на путнике (ВИДЕО)
19. 10. 2020. у 11:45 >> 12:24
НАЈНОВИЈИ РЕЗУЛТАТИ - ТРАМП 101, ХАРИС 71: Ово је пресек гласова за три кључне државе
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.
05. 11. 2024. у 08:19 >> 02:48
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)