"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ! ТРАМП И БАЈДЕН БИ СРПСКЕ ГЛАСОВЕ: Каква су очекивања од републиканског, а шта се може очекивати ако демократа победи
СРБИ су сад, први пут од осамдесетих година прошлог века, у Америци препознати као важан фактор за председничке изборе.
Све до Била Клинтона кандидат за шефа Беле куће се увек појављивао у Српској православној саборној цркви у Милвокију. Од деведесетих година је то замрло, али сада су поново међу Србима активне кампање и републиканског и демократског кандидата.
У финишу трке за Белу кућу републиканског председника Доналда Трампа и његовог демократског ривала, бившег потпредседника, Џозефа Бајдена, овако о значају Срба за гласање у САД за "Новости" говори Обрад Кесић, шеф Представништва РС у САД и политички аналитичар из Вашингтона. Српски гласачи у САД су важни, каже, због значајне заједнице наших сународника у 10 од 15 неопредељених држава, одлучујућих за избор председника.
Упркос иницијативи "Срби за Трампа 2020", Бајденова кампања покушава да освоји српске гласаче:
- Последњих месец дана Бајденова кампања је више пута разговорала са представницима српске заједнице у САД, контактирала српске медије, нудећи интервјуе, и ја сам учествовао у разговору са госпођом Бајден - каже Кесић.
Бајден, притом, додаје он, заобилази раније антисрпске ставове и позива се на време када је као потпреседник долазио у Београд, истичући добре односе са српским властима. Но, када разговара у САД с Бошњацима или Албанцима, подсећа да је "гурао" наоружавање Муслимана, или бомбардовање. Такву поруку не може да упути Србима.
Професор Срђа Трифковић, српски и амерички публициста и историчар за "Новости" оцењује да би останак Трампа у Белој кући значио континуитет политике која неће од Срба правити искуључиве кривце, нити испољавати тежњу да се околни народи задовоље на српску штету.
С друге стране, уверен је да би победа Бајдена за Србе била лоша:
- У Бајденовом тиму су људи који су каријеру градили на србофобији. Међу њима је Ентони Блинкен, виђен за државног секретара, затим Николас Бернс, заговорник независности Косова и "узајамног признања", као да је реч о две државе, па русофоб Мишел Флорној из Пентагона, која на Србе гледа као на продужену руку Руса, као и Саманта Пауер, заговорница тезе о сребреничком геноциду и Евелин Фаркас, кандидаткиња демократа за конгресни дистрикт у Њујорку и могућа лидерка спољнополитичког одбора Представничког дома - наводи Трифковић.
Ако Бајден победи Србија и РС би, примећује Кесић, требало да преживе перцепцију да је то пораз и Срба, јер се суштински неће ништа променити:
- Најважнији део Вашингтонског споразума је отварање канцеларије међународне финансијске развојне корпорације, што је сигнал инвеститорима да је Србија стабилна. Канцеларија у Београду је значајна као центар, за цео регион, за везу с Вашингтоном. Време игра за Србију - уверен је Кесић.
АМЕРИКА НА ИВИЦИ ГРАЂАНСКОГ СУКОБА
И Трифковић и Кесић су сагласни да је могући исход гласања 3. новембра оспоравање победе оба кандидата, што носи опасност од кризе у САД. Трифковић указује на могуће манипулације, јер се у време короне форсира гласање поштом, или чак у тржним центрима, што онемогућава пуну контролу гласања бирача. Могуће су зато демонстрације левице ако победи Трамп и деснице, ако тријумф прогласи Бајден. "Први пут од грађанског рата доведена би била у питање легитимност изборног система, уз опасне поделе", упозорава Кесић. Саговорници закључују да би првих шест месеци после избора САД могле бити преокупиране собом, па ће се мање бавити светом.
Без обзира ко јануара 2021. године буде инаугурисан за новог председника САД уверен је да се свет неумитно променио:
- Бајденови људи мисле да је Трамп само епизода, не схватају да се свет променио. Идемо према свету где ће три велике силе да дефинишу нови светски поредак. Сигуран сам да Трамп то види као троугао на чијем врху су САД које ће покушати да задрже водеће место у поретку, док су на друге две базе Кина због економске, демографске и војне моћи, и Русија, као нуклеарна сила која је показала да може да пројектује моћ ван територије бившег СССР.
Америка има и велике проблеме у војсци, здравству, економији, дипломатији, па ако Трамп победи уложиће много труда да нормализује односе са Русијом и Кином, да изгради партнерство које ће гарантовати стабилност. Трамп нема поверења ни у ЕУ, ни у НАТО. Брисел не види као кључног играча у новом поретку - сматра Кесић.
Бајденову победу, с друге стране, Трифковић види као повратак антируског тона, јер као глобалиста он у Владимиру Путину, лидеру националне државе, види препреку његовој визији. Победа Трампа би, каже, значила избегавање нових ратних жаришта:
- Први пут од времена председника Херберта Хувера САД, после 90 година, нису почеле нови ратни сукоб. Трамп је због тога много више заслужио Нобелову награду за мир од његовог претходника Барака Обаме - закључује Трифковић.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (6)