ИЗБОРИ У САД: Проглашење победника избора неће бити готово до јануара
ЗВАНИЧНО проглашење победника на председничким изборима у САД је дуг процес који неће бити окончан до јануара.
Тај процес обухвата и Американце који гласају за електоре, електоре који гласају за председника, да би потом Конгрес прогласио победника, јавља Глас Америке (ВОА).
"Имамо дан избора када се бирају електори, онда имамо дан у децембру када се они састају и гласају за председника. Имамо и датум у јануару када Конгрес потрврђује гласове електора", каже Ејми Дејси, извршна директорка Сајн института за политику на Америчком универзитету.
Поред Електорског колеџа, потврђивање победника председничких избора укљуцује и Сенат, Представнички дом и Национални архив.
Процес дуг четири месеца резултат је компромиса међу "оснивачима нације", који нису били уверени да се гласачима може поверити да изаберу правог вођу.
"То је уведено првенствено јер није било поверења у грађанство да донесе такву одлуку. Нису веровали да амерички народ треба директно да бира председника и потпредседника, али нису хтели ни да дају искључиво Конгресу право да бира", објашњава Дејси.
Стручњаци за изборе предвиђају да ће бројање гласова ове године трајати дуже због пандемије корона вируса и повећаног броја гласача који ће гласати поштом, наводи ВОА.
"То су правне процедуре које морају да се поштују", каже Лиа Мериваки, асистенткиња за америцку политику на Универзитету Мисисипија.
Када 50 савезних држава и Дистрикт Колумбија изброје све гласове са гласачких места и гласове поштом, сваки гувернер државе извлачи листу електора. Копије тих листа се дају шефу Националног архива.
Електори се потом састају у главним градовима савезних држава, Дистрикт Колумбија у Вашингтону, како би званицно дали свој глас за председника и потпредседника.
То мора да се деси првог понедељка после друге среде у децембру, а ове године то ће бити 14. децембра, додаје Глас Америке.
Електори у свакој савезној држави попуњавају Сертификат о гласању и шаљу га Сенату, Националном архиву и државним званичницима.
Када се то обави, Електорски колеџ више нема дужности до следећих председничких избора.
Последњи корак се дешава 6. јануара, када се Конгрес састаје да изброји гласове електора и званично утврди победника.
Процес је углавном церемонијалан, али може бити и примедби.
Тако је било 1969. године и 2005, када су уложене примедбе Електорском колеџу, али су их одбили и Сенат и Представницки дом и спорни гласови су убројани, подсећа ВОА.
Препоручујемо
ОБАВЕШТАЈНЕ СЛУЖБЕ САД: Ако чујете још један лапсус Бајдена, знајте — Путин је крив
01. 10. 2020. у 22:48
БАЈДЕНОВА ПОТПРЕДСЕДНИЦА: Харисова обуставила догађаје "тет а тет" до понедељка
15. 10. 2020. у 18:00
АМЕРИЧКИ ПРЕДСЕДНИК: Трамп намеравао да покаже Супермен мајицу испод кошуље
11. 10. 2020. у 17:24
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (1)