ОВДЕ ЈЕ ГРОЗНО: Џихадисти из Сирије проклињу дан када су дошли у Азербејџан!
ИЗА кратера који је направила ракета средњег домета, у подруму локалне продавнице намирница у Степанакерту, сакрили су се Сергеј Ховнесјан и још троје његових комшија.
Чим накратко престану ваздушни напади и гранатирање, уморним ногама пењу се уз степенице како би спустили у подрум још мало залиха, које ће им омогућити да преживе у случају опсаде града.
Двојица мушкараца и једна жена, болничарка у пензији, раније су већ дали свој допринос одбрани Арцаха, што је јерменски назив за Нагорно-Карабах, де факто јерменску републику у границама Азербејџана.
- Сећам се кад сам први пут видео муџахедине док сам се деведесетих борио против Азербејџана - каже Ховнесјан, док тостира хлеб на грејалици и пијуцка чај из чаше за коњак.
- Никад нисам видео ништа слично. Носили су белу одећу и мараме на глави. Мислим да су били из Авганистана. Сада шаљу Сиријце, претпостављам да се неке ствари никада не мењају - каже он.
Борба за Нагорно-Карабах ескалирала је у крвавом рату после распада Совјетског Савеза. Прекид ватре 1994. означио је победу Јерменије, али обе стране и даље у себи носе дубоко укорењен гнев.
Јерменија, обележена етничким чишћењем, које је Азербејџан извршио над народом осамдесетих година – као и Турска век раније – одбија да преда седам других азербејџанских провинција које је окупирала, тако да 700.000 Азербејџанаца не може да се врати кућама, из којих су некада побегли.
Борбе су поново избиле пре две недеље. Војници наоружани калашњиковима воде рововску борбу у стилу Првог светског рата, при чему су понекад толико близу да могу да разговарају, док најсавременији дронови и ракете дугог домета пролећу изнад њих.
- Овде је грозно. Лагали су нас: рекли су нам да ћемо чувати нафтна и гасна постројења -каже Мухамед ал Хамза, двадесетшестогодишњак из околине Алепа, с којим је “Гардијан” ступио у везу телефоном. Ал Хамза се налази у болници 50 километара од линије фронта, на другој страни, пошто је рањен у ракетном нападу јерменских снага два дана након што су га послали да се бори на страни Азербејџана.
– Борио сам се у Либији и понекад је било опасно, али не као овде. Нас око 250 тражили смо да се вратимо кући - каже он.
Претходно је јављено да је на хиљаде побуњеника међу којима су и џихадисти дошло из Сирије у Азербејџан да ратују против Јермена.
Губици су већ сада велики, иако ниједна од сукобљених земаља не жели да призна колико тачно има жртава. Упркос жестокој реторици јерменских званичника о слободи или смрти, Јерменија је поднела веће губитке, јер Азербејџан користи турске дронове Бајрактер ТВ2 и израелске дронове Хароп.
У Горису, последњем јерменском граду пре планинског коридора који повезује земљу са Нагорно-Карабахом, један војник је зауставио пикап возило натопљено крвљу: њиме су транспортовали у болницу војника кога је погодила артиљеријска ватра: остао је без обе ноге.
Тројица исцрпљених добровољаца, који су се после 12 дана вратили са фронта код села Мартуни, нису много причали док су чекали превоз до Јеревана.
Један од њих (23) каже да је био на положају само 60 метара од азербејџанских снага, где су две стране даноноћно размењивале ватру, вребајући једне друге у шуми како би им поставили заседу. Он каже да умире више Јермена него Азербејџанаца, према његовој процени, погинуло је 4.000 Јермена, према званичним подацима тај број износи 550. Истина је вероватно негде између.
Ако је веровати званичним подацима, погинуло је више цивила у Азербејџану, него у Јерменији, јер се Јереван свети тако што напада урбане центре далеко од Нагорно-Карабаха, преноси "Гардијан".
У другом по величини граду у Азербејџану, Генџе, најмање десет цвила је убијено током викенда у само једном нападу на подручје у коме нема очигледних војних циљева.
Хадија Исмаил, новинарка коју је председник Илхам Алијев својевремено хапсио због извештавања, сада се нашла у чудној ситуацији да се слаже са владиним поступцима.
- Наша влада јесте диктаторска, али сада су у питању важније ствари него што је актуелни режим. У питању су обични људи, који пате у последњих 30 година као жртве окупације и подносе тешкоће живота у избеглиштву. За нас рат никад није престао - каже она.
(Блиц.рс)
Препоручујемо
У ТОКУ ЈЕ СТВАРАЊЕ НОВОГ ХИТЛЕРА: Јерменски премијер упозорио мешународну заједницу
14. 10. 2020. у 16:27
КРВАВИ СУКОБ У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Док Туска не промени став нема мира у Нагорно-Карабаху (ФОТО)
13. 10. 2020. у 10:13 >> 20:09
ЈЕРМЕНСКИ ПРЕМИЈЕР ПОНОВО УПОЗОРАВА: Нагорно-Карабах све ближи хуманитарној катастрофи!
13. 10. 2020. у 09:17
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)