У КОМ ТРЕНУТКУ НОВАЦ ПОСТАЈЕ ТЕРЕТ? Разбијени митови о савршеном животу
ИМАТИ новца и бити богат сматра се једним од пет најважнијих услова за срећу, премда бројна истраживања показују да је пут до среће врло комплексан.
Код згртања богатства, сматра Пол Долан, аутор бестселера „Заувек срећни: како избећи мит о савршеном животу”, највећа замка је постати завидан и увек желети још више. Зато је кључно знати препознати кад је доста.
Премда граница о важност новца за срећу варира, према најпознатијем истраживању које су спровели економисти Данијел Кахнеман и Ангус Дитон, врхунац срећног живота за Американце је када зарађују 75 хиљада долара годишње. Потом следе прекомерна потрошња и екстраваганција који носе све мање задовољства, а све више бриге. Они који зарађују десет милиона долара годишње тек су незнатно сретнији од људи који за њих раде.
Осим богатства, Долан сматра да постоје још четири мита о срећи: имати успешну каријеру, бити заљубљен, удати се или оженити и имати децу.
Бити банкар или адвокат, каже он, не чини људе претерано срећним, свакако не срећнијим него бити фризер или продавац цвећа.
- Добар посао је онај у којем се осећате добро, а не онај који носи већу зараду - каже Долан.
Често људи погрешно приступају и љубави, очекујући да заљубљеност траје читавог живота, али она брзо поприма нове облике управо да би омогућила друге циљеве у животу.
Четврти мит представља брак, али позивајући се на истраживања, Долан истиче како је он у просеку добар за мушкарце јер им доноси дужи живот и више новца, али не увек и за жене. Најдуже живе жене које никад нису биле удате, које су здраве и задовољне животом.
На крају, када је реч о деци, она представљају неизмерно задовољство, али уједно доносе и стрес, немир, али и забринутост. Тако то и треба бити, сматра Долан, а не очекивати да нас заувек чине сретнима. Истраживање показује да је срећно 41 одсто жена које су у браку и имају децу, али је срећно и 24 одсто жена које нису у браку и немају децу.
Срећа је, чини се, највећим делом генетски предодређена или има корене у раном детињству . Истраживање „Соња Љубомирски: The how of hapiness” показује да генетика носи 50 одсто среће, а само 10 процената одређује ситуација у којој живимо и колико зарађујемо. Остаје још 40 одсто на које можемо утицати. Оно што је пресудно за дневно расположење, каже Елизабе Дан са Универзитета Бритиш Колумбија, јесте умеће балансирања и начин на који трошимо своје време.
(Бизлајф.)
Препоручујемо
БУЏЕТИ ПОД НАДЗОРОМ: Влада Швајцарске помаже унапређење локалних финансија
23. 09. 2020. у 15:26
ПРОПАДА НОВАЦ ИЗ ИПАРД ФОНДОВА: Због слабог интересовања паре ће морати да се врате
22. 09. 2020. у 16:33
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
ШТА ЈЕ СА ПОПОВИЋЕМ? Огласила се Сашина ћерка - објавила фотографије
САША Поповић се почетком септембра у потпуности повукао из јавног живота. Најновија сезона „Звезда Гранда” стартовала је без њега, а Воја Недељковић нашао се у његовој фотељи до даљег.
06. 11. 2024. у 17:00
Коментари (0)